A Dankó Rádió ma délelőtti Az a szép című műsorában hangzott el újra:
Lehár Ferenc –Paul Knepler, Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta
- Giuditta dala – „Más nem csókol ily forrón”, 3. kép:„Ki tudja, miért van ez, hogy minden férfi észrevesz? És nem kell csak egy pillanat, szerelmet vallanak egy röpke perc alatt! Ki tudja, miért van ez? Nálam mindenki rajtaveszt. Ha egyszer rám talál, nem szabadulhat tőlem soha senki már.De ha az esteránk borul, száz lámpafény kigyúl, s a zene halkan szólni kezd, ó akkor észrevesz! /Más nem csókol ily forrón, csak én, égő szememben kigyúl a fény. Ó mindig csak szerelmet várnak, körülzsongnak férfivágyak… Nem tud csókolni más így, csak én!(Házy Erzsébet, km. a Földényi-kórus és az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1968., Kossuth Rádió.
Alternatív rádiófelvétel, „Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet és Melis György énekel részleteket. Bemutató: 1967. március 26., Petőfi Rádió, 13.20 – 13. 47. - Giuditta dala – Házy Erzsébet, km. a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
"A lévai Reviczky Társulás zenei szakosztálya 2018. március 8-án, csütörtökön 17.00 órai kezdettel szervezi meg Dunajszky Géza a Házy Erzsébet operaénekesnőről szóló A pozsonyi csalogány című előadását a Reviczky Házban"
Ma délelőtt, ismét meghallgathattuk a Dankó Rádió Az a szép című műsorában az alábbi operett-kettőst:
Ábrahám Pál – Heltai Jenő – Harmath Imre: Bál a Savoyban
- Madeleine és Aristid kettőse: "A férjed(m) szerelmes beléd(m), letérdel rajongón eléd(m)....A férjed(m) csak ismerjük el, úgy csókol, hogy jobban sem kell...” (Házy Erzsébet és Melis György, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből - (Ez a kettős a Viktória című Ábrahám-operettben is felhangzik betétként)
Engem mindig zavart, hogy a Rádió Dalszínháza anno nem a klasszikus operett eredeti zenéjével készítette el az operett új hangfelvételét (annak részleteit), és hogy nem ismerhettem meg azóta sem, milyen lehetett az 1879-ben készült operett hangzásvilága. Állítólag az eredeti partitúra elveszett, bár egy hiányos kottapéldánya fennmaradt. A bécsi bemutató után mintegy fél évszázaddal később Theo Mackeben „újrakomponálta” a darabot, sőt, új dalokat szerzett bele s ma ebben a formában adják elő, játsszák világszerte. Így a Magyar Rádió is ezt a változatot tarthatta szem előtt, mikor „rádiószerűsítette” az operettet a zenei stúdiófelvétel során.
Az operett keletkezéstörténetéről tudni érdemes még:
Millöcker eredeti operettjének címe: Gräfin Dubarry(„Dubarry grófnő”), bemutatója 1879. október 31-én volt a bécsi Theater an der Wienben. A librettó szerzői:Camillo Walzel, aki Friedrich Zell álnéven írt és Richard Genée.
A mű radikálisan új változatát, kilenc jelenetben Die Dubarry címmel, Theo Mackeben (német zongorista, karmester, zeneszerző)készítette az eredeti Gräfin Dubarry vázlatokban ismert zenéinek felhasználásával, más zenékkel bővítve azt, teljesen új hangszerelést alkalmazva. Az új szöveget Paul Knepler, Ignaz Michael Welleminsky jegyezte, a dalszövegeket pedig Hans Martin Cremer írta hozzá. Ezt a verziót először a berlini Admiralspalastban, 1931. augusztus 14-én mutatták be. Nálunk is ez a változat ment.
Andrew Martin Lamb (született 1942. szeptember 23.) angol író, zenetörténész szerint a produkció "idegen struktúrákat és hangszerelést" vezetett be az eredetihez képest.
Az itthon készült rádiófelvételeken - (Raskó Magda és Gencsy Sári – 1953;Vámos Ágnes, Gyurkovics Mária, Gyenes Magda, Mátray Ferenc, Lendvay Andor, Rátonyi Róbert – 1957; Házy Erzsébet, Petress Zsuzsa, Kónya Sándor, Palcsó Sándor – 1973) ez átdolgozott zenéjű operettnek a részletei hallhatóak.A ’30-as évek zenei stílusirányzatának jellemzői s persze a zenekari hangszerelés is, kifejezésre jutnak a darab melódia-és hangzásvilágában. Az eredeti kompozíció, a klasszikus bécsi operett stílusvilága csak felsejlik a dalokban, kettősökben, jelenetekben.
Ma délelőtt ez a dal csendült fel az operettből a Dankó Rádió Az a szép c. műsorában:
Szenes Andor dalszövegére
- Jeanne dala, I. felv.:"Tánc a legjobb alkalom, s nem illik, jól tudom, én mégis elunatkozom… Az út kettesben oly csodás, s a bemutatkozás...Ne gondolj semmi rosszra… /Ma élni jó, ma élni szép, egy pillantástól szívem lánggal ég! Ma élni jó, ma élni szép, úgy vágyom már a forró tekintetét! …”(Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkarának Nőikara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Rádiós bemutató - Cark Zeller A madarász c. operettjének felvett részleteivel együtt - 1973. január 30., Kossuth Rádió,19.25 - 20.23: „Operettest” (A rádiófelvételt audió kazettán, majd LP-n illetve 2006-ban CD-n megjelentette a Hungaroton)
Jó lenne ha a Magyar Televízió valamelyik csatornája a műsorra tűzné ezt a mozikban 1960-ban bemutatott filmet ("Alázatosan jelentem."), amit sosem láttam; pedig a Házy Erzsébet szereplésével készített mozifilmeket többször is sugározta, így például:
Egy harmadik fotó az Alázatosan jelentem c. filmből (1960). - Házy Erzsébet karakterét (Lonci) kivágták, nem szerepel a mozikban bemutatott játékfilmben.
A fotón Basilides Zoltán, Gábor Miklós, Házy Erzsébet, Márkus László látható.
Házy Erzsébet a Film, Színház, Muzsika 1960. június eleji számának (hátsó) címlapján, "az Alázatosan jelentem című új magyar film főszereplőjeként" - így adta hírül a korabeli sajtó.
Házy Erzsébet jelenetei nem kerültek bele a filmbe! Itt van két fotója a forgatásról:
Házy Erzsébet karakterét kivágták az elkészült filmből.
"Alázatosan jelentem"
magyar játékfilm, 98 perc, 1960
Rendező: Szemes Mihály
A film tartalmi kivonata:
A második világháború előestéje. Benedek Zoltán őrnagy maga a megtestesült szolgálati szabályzat. Érzelmeit csak Anna, öccse özvegye felé mutatja ki. Az ezredben kommunisták ellen nyomoznak. A fő célpont Dobi tizedes, akit az őrnagy egyszer látott Annához felmenni. A kampány Benedek féltestvérén kívül Annát is gyanúba keveri, az őrnagy azonban nem tesz semmit. A vezérezredes egykor Benedek anyjának udvarolt, ezért fiával is szimpatizál. Az őrnagyot előléptetik, ezredes a világháborúban. Az utolsó töltényig kitart a németek mellett. Az összeomlás zűrzavarában a szovjetekhez átálló munkaszolgálatosok mellé sodródik (Dobi is köztük van). Benedek visszarohan a németekhez, akik lelövik.
A fényképen látható Házy Erzsébetet valószínűleg a Bajazzók egyik próbáján kapta lencsevégre a fényképész, háttérben a Margitszigeti Szabadtéri Színpad üres nézőterével.
1967 nyarán három előadáson játszották – a Parasztbecsület párdarabjaként - a Bajazzókat: július 16., 20. és 23.
A főszerepekben: Házy Erzsébet (Nedda), Pedro Lavirgen (Canio), Aldo Protti (Tonio) Rendező: Békés András
Tudomásom szerint Házy itt, a Szigeten alakította először Neddát, amit az új évadban az Erkel Színházban is megkapott és sokáig énekelte.
A Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma délelőtt elhangzott ez a daljáték-részlet is:
Kacsoh Pongrác - Petőfi Sándor nyomán Bakonyi Károly – Heltai Jenő: János vitéz – Iluska dala „Van egy szegény kisárva lány, nincs apja, nincsen anyja ki szeresse… kis patakban a leányka fehér ruháját mossa-mossa…” (Házy Erzsébet, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. december 27., Kossuth Rádió,18.40 – 21.00
Házy Erzsébet rádiós operettfelvételei közül ma ez az ismert duett szólalt meg a Dankó Rádió Az a szép című műsorában:
Johann Strauss: A cigánybáró - Szövegét Jókai Mór novellája nyomán Igna(t)z Schnitzer írta. Fordította és rádióra átdolgozta: Szinetár György. A versszövegeket Fischer Sándor fordította.
– Szaffi és Barinkay szerelmi kettőse, II. felv.: „- Ki esketett? Felelj! - Te mondd: - A pap egy kis pacsirta volt. - A gyertya fénye volt a hold, - S az égbolt oly szép volt, oly áhítat honolt! - Sok csillag, ó, rajta csillogó kis hímes aranyfolt.- Dalolt lágyan, édesen a fán a fülemüle! A vágyról, a vágyról beszélt az éneke. - Dalolt lágyan, édesen a fán a fülemüle! A vágyról, a vágyról beszélt az éneke. /- Ki volt tanúnk? Felelj…” (Házy Erzébet és Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Ferencsik János) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1961. április 2., Kossuth Rádió, 18.50 – 21.30
A Kossuth Rádió mai Operettparádé című műsorában elhangzott Fényes Szabolcs-szerzemények között volt ez az ismert dalbetét is:
Fényes Szabolcs – Harmath Imre – Romhányi József: Maya
Házy Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc – A Rádió Dalszínházának bemutatója:1971. április 12., Kossuth Rádió, 19.57 – 22.00
Maya belépője, I. felv.:
Azt mondják rólam,
Hogy szívem titkon jól van.
Barátaim, ne higgyétek el.
Jó lenni rossznak,
Szívtelen és gonosznak.
Mit bánom én, ha muszáj, ha kell.
Szeretnék egyszer kicsit boldog lenni,
ó-ó-ó, ó-ó-ó.
Szeretnék egyszer egy kicsit szeretni,
ó-ó-ó, ó-ó-ó.
Szeretnék egyszer egy vidám napot,
De én csak útszéli virág vagyok.
Tán még a napfény, se tud rám nevetni,
ó-ó-ó, ó-ó-ó.
A Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma délelőtt hangzott el ez az operettrészlet is:
Ábrahám Pál – Alfred Grünwald – Fritz Löhner-Beda -Heltai Jenő – Romhányi József: Bál a Savoyban
- Tangolita és Celestine kettőse, III. felv.:„De jó volt messzire, délre utazni, mint ősszel a fecske madár! Ott örök a nyár! ….Az álmok álma volt Sevilla, Sevilla, Sevilla...” (Házy Erzsébet és Baksay Árpád, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A rádiófelvételbemutatója: 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 - „Részletek Ábrahám Pál operettjeiből - Bál a Savoyban, Hawaii rózsája, Viktória”
Megjegyzem, ez a „Sevilla-duett” csak a rádiófelvételen található, a CD-reez a szám nem került rá:
Bál a Savoyban – egyveleg Ábrahám Pál műveiből
LPX 65520
ÁBBRAHÁM PÁL: Bál a Savoyban – Viktória – Hawaii rózsája
Részletek HCD 16886
A Dankó Rádió Az a szép című műsorában hangzott el ma:
Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács
- Örzse és Buhu vidám kettőse, II. felv.: „Őfelsége, őfelsége mit süt, mit főz mára?.../Édes-kedves krumplileves káré kity-tyen koty!…” (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - „Bemutatjuk új felvételünket”. 1977. január 21-én, a Kossuth Rádióban szólalt meg, 17.19 – 18.04 között.
— A tervek szerint a „Manon Lescaut” címszerepét és a „Vérnász”-ban a Menyasszonyt éneklem a moszkvai közönség előtt. Először 1959-ben jártam Moszkvában, felejthetetlen élményem, hogy a Nagyszínház színpadán az „ Anyegin” Tatjánáját énekeltem. Ez két évre rá megismétlődött, akkor Jurij Mazurok énekelte a címszerepet; igen nagy hatással volt rám. Kijevben, Kujbisevben és másutt is felléptem a „Bohémélet” Mimijével, Tatjánával, az „Álarcosbál” Oszkárjával, a „Figaro házassága” Cherubinójával. Legutóbb tavaly voltam Moszkvában, a Csajkovszkij-teremben hangversenyen énekeltem. Ez volt a kilencedik szovjet utam. Így hát ősszel tizedszer léphetek szovjet közönség elé, és egyszerre két premierrel! Hiszen még sem a „Vérnász” Menyasszonyát, sem a „Manon Lescaut” címszerepét nem énekeltem a Szovjetunióban. Nagy izgalommal készülök a jubileumi találkozásra.
Az idei Budapesti Művészeti Hetek — és a magyar operairodalom — kimagasló eseménye Petrovics Emil Bűn és bűnhődéscímű operájának vasárnapi premierje. Nem csak azért, mert magyar opera jóval ritkábban születik, mint regény, színdarab vagy film, hanem mert a nagy orosz író legjelentősebb művének operaváltozata világviszonylatban is merész vállalkozás. Petrovics mai hangvételű zenéje, s a szövegkönyv dramaturgiája szokatlan feladatot ró a rendezőre és az együttesre.
— Ne librettót írj, hanem filmszerűen pergő prózai drámát! — ez volt az egyetlen instrukció, amit Petrovicstól kaptam, amikor felkért a „Bűn és bűnhődés” opera-szövegkönyvének megírására— mondjaMaár Gyula, a fiatal filmrendező és forgatókönyvíró, - aki a zeneszerző növendéke volt a Filmművészeti Főiskolán.
— A regény: nyolcszáz gépelt oldal.Ebből emeltem ki alig ötvenet, minden változtatás nélkül. Ennyi fér bele egy háromórás operába. El kellett hát hagynom a mellékszálakat, hogy megmaradjon a lényeg: a bűn — és a bűnhődés. Raszkolnyikov gondolatait, azaz belső monológjait operaszínpadon szokatlan formában: magnóról, hangszórón át hallhatja a közönség, a színváltozásokat pedig — időrabló szünetek helyett — négyszintes színpaddal és fényjátékkal sikerült megoldani. A közönség úgy látja mintha csak modern film peregne a szeme előtt.
Ütő Endre — Raszkolnyikov alakítója — a szó szoros értelmében legnagyobb ifjú operaénekesünk: 188 centiméter magas, s nem véletlen, hogy néhány évvel ezelőtt még válogatott kosárlabdázó volt... 1964-ben végezte el a főiskolát, egy évig ösztöndíjasként tanult Olaszországban, s március óta készül élete első főszerepére. A figura kedvéért növesztett szakállt is a nyáron, hogy ne kelljen esténként ragasztgatni... Harminchat mondatot énekelt magnóra. Nemcsak a karmester intésére kell hát figyelnie, hanem a hangszóróra is, mert — a technika segítségével — önmagával énekel olykor duettet.
A „Bűn és bűnhődés” láthatatlan főszereplője: Peter Fitzwalter, a londoni Rank— Strandelectric gyár technikusa. Az ő irányításával mutatkozik be a Petrovics- opera premierjén ez Operaház tizennégy millió forintért Angliából vásárolt fénykomputere, azaz világító berendezése. A készülékbe lyukkártya-rendszer segítségével betáplálják a színpadi reflektorok kigyulladásának és elhalványulásának, fényerejének és színváltásainak sorrendjét, másodpercnyi pontossággal. A gép kétujjnyi széles papírcsíkra rögzíti a sorrendet — egy teljes opera alig negyven méter hosszúságú papírcsíkon elfér — és fölöslegessé teszi a fővilágosító és a világosítók seregének munkáját. Ha a komputer jól vizsgázik, sorra betáplálják majd a gépbe a repertoárban szereplő operák fény -partitúráját.
— Úgy látszik én vagyok a magyar operaszerzők üdvöskéje! — mondja mosolyogva Házy Erzsébet, Szonja alakítója. — A „Vérnász”- ban és a „Hamlet”-ben is én énekeltem a női főszerepet, s most Petrovics is rám bízta a vezető női szólamot. Aki a klasszikusokon nevelkedett, annak nem okoz problémát a modern operastílus. Az idei évad egyébiránt is különlegesnek ígérkezik számomra: Szonja után máris készülök Gershwin dzsessz-operájára: a február 1-én bemutatásra kerülő „Porgy and Bess”-re ...
Palcsó Sándorkét szerepet is alakít a „Bűn és bűnhődés‘’-ben: a diákot,aki önkéntelenül inspirálja Raszkolnyikovot a gyilkosság elkövetéséreés avizsgálóbírót, aki leleplezi a bűnöst. „Mindkét szerepet nagyon szeretem — mondja —, mert egymásnak felelgetnek, s mert alkalmam van végre karakterisztikus színészi alakításokra is.”
A nagy sikerű C’est la guerre után a Bűn és bűnhődésPetrovics Emil második operája; másfél évig dolgozott művén, s most hetek óta ott ül minden próbán. „Mit mondhatnék ... — tárja szét karját — zenéről — prózában? ...” És félrevonul egy páholy mélyére, Mikó András rendezővel és Kórodi András karmesterrel, az utolsó „haditanácsra” ...
Pepita, Omega-MHV felvétel,
Made in Hungary, 1977, LP
(Benkő László, Debreceni Ferenc, Kóbor János, Mihály Tamás, Molnár György, Sülyi Péter)
Kuriózum Házy Erzsébettől: egy szám erejéig kirándulás egy más zenei műfajba.
A lemez B oldalának utolsó számában – „Éjféli koncert” - csendül fel szépséges szopránja a vokálban;
előbb Várszegi Évát hallani benne, majd utána hangzik fel Házy Erzsébet énekhangja.
A oldal (17’40”)
1. Időrabló - Time Robber
a.) Napot hoztam, csillagot - Sun and Stars I Brought (English version: House of Cards I)
b.) Időrabló - Time Robber
c.) Ablakok - Windows
(English version: House of Cards II)
2. A névtelen utazó - The Nameless Traveller
(English version: Invitation)
B oldal (16’38”)
1. A könyvelő álma - An Accountant's Dream
2. Nélküled - Without You
(English version: Don't Keep Me Waitin') 3. Éjféli koncert - Late Night Show
Omega együttes - Omega Group
Kóbor János (ének)
Benkő László (orgona, Moog synthesizer, mellotron, vokál)
Molnár György (gitárok)
Mihály Tamás (basszusgitár, vokál)
Debreceni Ferenc (dob, ütőhangszerek)
Zenei rendező: Apró Attila
Hangmérnök: Réti János
Foto: Szelényi Károly, Inkey Tibor
Grafika: Nagy Péter
A borító hátlapján olvasható:
„Külön köszönet Házy Erzsébet és Várszegi Éva közreműködéséért.”
Hanka szép levele nekem is szól és külön köszönöm az alábbi sorait:
"Yes, Búbánat, Haandel´s story on Momus started as you write. Erzsébet Házy and his admiration for her and her art were what led him to Momus trail. So he turned to you. But I must tell that the first and last disease in his life did not last long, only a very short 4 months."
(gépi, nyersfordításban):
„Igen, Búbánat, Haandel története akkor kezdődött, amikor írsz. Házy Erzsébet és a rajongása iránta és művészetéért vezette a Momus ösvényre. Tehát hozzád fordult. De el kell mondanom, hogy élete első és utolsó betegsége nem tartott sokáig, csak nagyon rövid 4 hónapig."
Kedves Hanka!
Haandel emlékét nem feledem, itt a Momus fórumán az „Élő előadások” oldalán az Ő szelleme kísér bennünket; kötelez hogy töretlenül folytassuk, frissítsük amit elkezdett, amit én is a szívügyemnek érzek és tartok.
Költői vénája, egykori verseiben megfogalmazott gondolatai – azokat visszaolvasva - elgondolkodtathatnak bennünket akár olyan sorskérdésekről is, amelyeket rímekbe szedve „üzent” és sok esetben máig érvényes tartalommal bírnak.
Hozzád "Héterő" fórumtársunk figyelmes, szeretetteljes közvetítéseiért pedig neki is köszönettel tartozunk.
Szeretettel: Búbánat
(Előzmény: "Hozzászólások a Momus írásaihoz" - 7441. sorszámú bejegyzés)
Ma délután ismét a televízió képernyőjén láthatjuk a nevezetes magyar filmet, benne Házy Erzsébettel!
2021.03.06. 15.30 - 17.00 Duna TV
„Felfelé a lejtőn”
magyar játékfilm, 1958
Írta: Darvas Szilárd és Királyhegyi Pál
„A kissé esetlen Mester Lajos a bőrgyárban dolgozik és szerelmes Évába, az óvónőbe, aki énekesnő szeretne lenni. Vannai, a dörzsölt zenetanár fellépteti a lányt a Kakukk bárban, cserébe természetesen viszonzást várva. Éva és Lajos már-már összejönnek, amikor a fiú, barátja, a csirkefogó Api révén lopásba keveredik és kirúgják. Éva Vannai segítségét elfogadva szerez neki munkát, ám Lajos ebből arra következtet, hogy Éva odaadta magát a zenetanárnak, ezért összevesznek. Vannai, aki titkos nemzetközi kém, Évát felhasználva egy találmányt próbál külföldre juttatni. A véletlen úgy hozza, hogy Lajos leplezi le és kapja el a bandát..."
Legutóbb január 13-án hallhattuk a Dankó Rádió Az a szép című műsorában, ma megint:
Jacques Offenbach – Henri Meilhac, Ludovic Halevy -Romhányi József: A gerolsteini nagyhercegnő
- A Nagyhercegnő dala, a Nagyhercegnő és Fritz kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet és Réti József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)
Jacques Offenbach: A gerolsteini kaland - fekete-fehér, magyar, romantikus zenés filmvígjáték, 1957-ből.Jacques Offenbach műveinek zenei motívumairaPatachich Iván - Szenes Iván készített a filmhez dalbetéteket. Az ének- zenei hangfelvétel közreműködői: Házy Erzsébet ("Antónia"), Csongor István (a szerep alakítója: Darvas Iván), Feleki Kamill, Gózon Gyula. A filmet rendezte: Farkas Zoltán, a forgatókönyvet írták: Kolozsvári Andor és Szirtes György
VÁRADY LÁSZLÓ (Budapest, 1906 – Bécs, Ausztria, 1989)
Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gábor diák – magyar zenés film (Gül baba) (részletek, 1956) – az ének- zenei hangfelvétel közreműködői: Gyurkovics Mária, Házy Erzsébet, Kenéz Ernő, Melis György, Losonczy György, Littasy György. A film rendezője: Kalmár László.
Andaházy Margit (Veronika, Lagos görög lány ) - énekhangja: Házy Erzsébet
Kálmán Imre – Gábor Andor: Csárdáskirálynő (részletek, 1954. február 28., Kossuth Rádió 13.00-) – Török Emil – Házy Erzsébet, Lorenz Kornélia, Kövecses Béla, Szabó Miklós, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Bitó Pál. Rendező: Rácz György
Jacobi Viktor – Martos Ferenc – Bródy Miksa: Leányvásár (részletek, 1954. március 17., Kossuth Rádió) – Török Emil – Házy Erzsébet, Neményi Lili, Kövecses Béla, Puskás Sándor, Maleczky Oszkár, a Földényi-kórus, a Fővárosi Operettszínház zenekara. Rendező: Rácz György.
SEBESTYÉN ANDRÁS (Debrecen, 1917 – Budapest, 1995)
Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő (keresztmetszet, 1961. március 25., Kossuth Rádió, 20.00 – 21.35) – Sebestyén András – Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád, Melis György, a Magyar Állami Operaház Énekkara és Zenekara.
Lehár Ferenc – Mérey Adolf: A víg özvegy (1962. december 8., Kossuth Rádió 18.55 – 21.27.) – Sebestyén András – Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Udvardy Tibor, Kövecses Béla, Palcsó Sándor, Kishegyi Árpád, Külkey László, Bilicsi Tivadar, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Rácz György.
Jacobi Viktor – Martos Ferenc – Bródy Miksa: Leányvásár (1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33 ) – Sebestyén András – Németh Marika, Házy Erzsébet, Udvardy Tibor, Palcsó Sándor, Bilicsi Tivadar, Csákányi László, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Járfás Tamás. Rendező: Cserés Miklós dr.
Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács (keresztmetszet, 1977. január 21., Kossuth Rádió 17.19 – 18.04) – Sebestyén András - Andor Éva, Házy Erzsébet, Melis György, Palcsó Sándor, Rozsos István az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara
Lehár Ferenc – Harsányi Zsolt: A mosoly országa (keresztmetszet, 1957. március 14., Kossuth Rádió 19.10 -) – Rubányi Vilmos –Osváth Júlia, Házy Erzsébet, Udvardy Tibor, Melis György, a Földényi-kórus, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara
A Dankó Rádió "Az a szép" műsorábanma délelőtt csendült fel ez az ismert operett-duett, ismét:
Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla – Gábor Andor – Romhányi József: A csárdáskirálynő
- Szilvia és Edvin szerelmi kettőse:„- A szerelem furcsa jószág, a szerelem egyszer súlyt. Ha kikerült eddig, lám, most rajtam a sor, engem gyújt....Egy a szívem, egy a párom, boldogságot tőle várom…”/- Csak ügyelni, mert nem biztos, hogy igazi tűz e láng. Kialudna gyorsan, és ez szomorúan hatna rám..." (Házy Erzsébet és Korondy György, km. azMRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás– a Rádió Dalszínházának bemutatója:1968. június 1., Kossuth Rádió, 19.20 – 22.00
„Úgy hívnak, hogy Mimi…” - Portréfilm Tokody Ilona operaénekesről
53 perc, (2019)
Szerkesztő - rendező: Petrovics Eszter,
operatőr: Sibalin György
„Egy aranybölcsőben nőttem fel, ahol az arany maga a szeretet” – így vall gyermekkoráról a művésznő, aki élete fontos állomásaira kalauzolja el a nézőket.
A portréfilmben Tokody Ilona emlékezik Házy Erzsébetre is az Opera Jelmeztárában, amikor megmutatja azokat a fellépő ruháit, amikben egykor a színpadon Mimit alakította a Bohémélet című Puccini-operában: bemutatja azt a rózsaszínű ruhát is, amit az opera IV. felvonásában viselt és milyen boldog volt, hogy ezt Házytól megörökölhette.
Lásd az idő skálán: 32:11 perctől
A portréfilmet ma sugárizta az M5 csatorna (13.40 - 14.33)
Következő napokban ismét láthatjuk majd a televízióban:
POLGÁR TIBOR (Budapest, 1907 – Torontó, Kanada, 1993)
Polgár Tibor - Vajda István: Szél kerekedik (1950. március 15., Kossuth Rádió) – Polgár Tibor - Házy Erzsébet, Raskó Magda, Simándy József, Maleczky Oszkár, Sárdy János, Horváth Tivadar, valamint a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Rendező: Rácz György.
Fényes Szabolcs – Innocent Vincze Ernő: Fekete csillag (részlet, Qualiton. 1957) – Polgár Tibor – Házy Erzsébet, Melis György, az MRT szimfonikus zenekara
Kacsóh Pongrác – Bakonyi Károly – Heltai Jenő: János vitéz (1959. december 27., Kossuth Rádió18.40 – 21.05) – Polgár Tibor – Házy Erzsébet, Lehoczky Éva, Sárdy János, Palló Imre, Szakács Sándor, Radnay György, Pethes Ferenc, Gobbi Hilda, Göndöcs József, Molnár Miklós, a Földényi-kórus, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Cserés Miklós dr.
Charles Lecocq - Romhányi József: Angot asszony lánya (1960. augusztus 21., Kossuth Rádió, 20.15 – 22.00) – Polgár Tibor – Házy Erzsébet, Németh Marika, Kiss Manyi, Geszti Szilvia, Szabó Miklós, Rátonyi Róbert, Fekete Pál, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Polgár Tibor. Rendező: László Endre.
Polgár Tibor – Darvas Szilárd: A szókimondó asszonyság (keresztmetszet, 1960. december 18., Kossuth Rádió 17.10 – 17.45) - Polgár Tibor - Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Palócz László, Rátonyi Róbert, Szabó Miklós, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara
Fényes Szabolcs – Békeffy István – Kellér Dezső: Szombat délután (részletek, 1955) – Pogány László - Házy Erzsébet, Petress Zsuzsa, Ilosfalvy Róbert, Maleczky Oszkár, Palócz László, Rátonyi Róbert, a Földényi-kórus, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara.
Frederick Loewe - Ungvári Tamás - G. Dénes György: My Fair Lady (részletek, 1972. június 16., URH adó 21.04 – 21.47) – Pál Tamás – Házy Erzsébet, Köteles Éva, Takács Judit, Szita Borbála, Bordás György, Korondy György, Melis György, Ütő Endre, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara.
A Dankó Rádió tegnap délelőtt elhangzott "Az a szép" műsorából említem meg:
Lehár Ferenc –Paul Knepler, Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta
- Giuditta dala– „Más nem csókol ily forrón” , 3. kép: „Ki tudja, miért van ez, hogy minden férfi észrevesz? És nem kell csak egy pillanat, szerelmet vallanak egy röpke perc alatt! Ki tudja, miért van ez? Nálam mindenki rajtaveszt. Ha egyszer rám talál, nem szabadulhat tőlem soha senki már.De ha az esteránk borul, száz lámpafény kigyúl, s a zene halkan szólni kezd, ó akkor észrevesz!Más nem csókol ily forrón, csak én, égő szememben kigyúl a fény. Ó mindig csak szerelmet várnak, körülzsongnak férfivágyak… Nem tud csókolni más így, csak én! /Tudom már, miért van ez, hogy minden férfi észrevesz. Hisz nem is volt oly rég talán … forró éjszakám… Emléke bennem él, álmomban gyakran visszatér… Midőn az este ránk borul, száz lámpafény kigyúl, s a zene halkan szólni kezd, ó akkor már észrevesz!Más nem csókol ily forrón, csak én, égő szememben kigyúl a fény…” (Házy Erzsébet, km. a Földényi-kórus és az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1968., Kossuth Rádió.
Alternatív rádiófelvétel,„Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet és Melis György énekel részleteket. Bemutató: 1967. március 26., Petőfi Rádió, 13.20 – 13. 47. - Giuditta dala – Házy Erzsébet, km. a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
Korábban már beírtam ide a topicba (3728., 3729. sorszámok) , de a forrást nem jelöltem meg:
Amerikai Magyar Népszava - Szabadság
/2013. október 4. (39. szám)/
Bál a „sztárok emlékére"
...AN...
Október 12-én, szombaton, este 6 órakor „Cintányéros cudar világ” címmel műsoros esttel egybekötött bált rendeznek Passaic (New Jersey), a Szent István katolikus templom Mindszenty dísztermében.
Az esttel az amerikai magyarság egykori sztárjaira emlékeznek Házy Erzsébet operaénekes születésének 85. évfordulóján, Széki Sándor operaénekes halálának 20. évfordulóján, Varga László színházalapító-igazgató halálának 10. évfordulóján és Cserey Erzsi színházigazgató halálának 5. évfordulóján.
A műsorban fellép Sziki Károly, Kerekes Judit,Fornwald László, Valu Olivér, Sziki Judit.
Cím: 223 Third St., Passaic, NJ 07055. Tel: 973-779-0332.
A műsor előtt könnyű vacsora lesz az ebédlőben, a műsor után tánc.
Lehár Ferenc – Gábor Andor: Cigányszerelem (részlet, 1950, TONALIT hanglemez) – Lehel György – Házy Erzsébet, Szabó Miklós, Budapest Zenekar
Fényes Szabolcs – Hárs László – Romhányi József:Nászajándék (1954. március 30., Kossuth rádió, 20.10- ) – Lehel György – Házy Erzsébet, Patak Jenő, Feleki Kamill, Csikós Rózsi, Latabár Árpád, Somogyi Nusi, Uray Tivadar, Mezey Mária, Apáthy Imre, Hlatky László, a Földényi-kórus, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Szécsi Ferenc.
Kemény Egon - Gál György Sándor - Erdődy János: Komáromi farsang (1957.március 9., Kossuth Rádió, 20.00 – 22.00) - Lehel György – Házy Erzsébet, Lehoczky Éva, Ilosfalvy Róbert, Bilicsi Tivadar, Göndöcs József, Hlatky László, Kibédy Ervin, Szabó Ernő, Fekete Pál, Kishegyi Árpád, Basilides Zoltán, Gózon Gyula, Molnár Miklós, Rózsahegyi Kálmán, a Földényi-kórus, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: László Endre.
Farkas Ferenc – Dékány András: Csínom Palkó (Új felvétel: 1963. május 1., Kossuth Rádió, 20.10 – 22.00) – Lehel György – Házy Erzsébet, Gyurkovics Mária, Andor Éva, Komlóssy Erzsébet, Neményi Lili, Simándy József, Palócz László, Melis György, Radnay György, Szabó Ernő, Domahidy László, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Mikó András.
Johann Strauss – Fischer Sándor: A denevér (1963. december 25., Kossuth Rádió, 19.05 –22.00) – Lehel György – Házy Erzsébet, László Margit, Szőnyi Ferenc, Ilosfalvy Róbert, Kozma Lajos, Melis György, Radnay György, Palcsó Sándor…, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Mikó András.
KULKA JÁNOS (Budapest, 1929. december 11. – Stuttgart, 2001. október 19.)
Farkas Ferenc – Dékány András: Csínom Palkó (részletek, 1955. május 31., Kossuth Rádió) – Kulka János – Házy Erzsébet, Reményi Sándor, Bódy József, a Magyar Állami Hangversenyzenekar
Lehár Ferenc – Harsányi Zsolt: A mosoly országa (részlet, Qualiton, 1956; rádiófelvétele 1954) - Kulka János – Házy Erzsébet, Kishegyi Árpád, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara
Lehár Ferenc – Mérey Adolf: A víg özvegy (részletek, Qualiton, 1960) – Kerekes János – Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Udvardy Tibor, Kövecses Béla, Kishegyi Árpád, Kenéz Ernő, Rajna András, Maleczky Oszkár, Palócz László, Göndöcs József, Kerekes Gábor, a Magyar Állami Operaház Énekkara és Zenekara.
Polgár Tibor – Kristóf Károly: A lepecsételt asszony (1962. január 6., Kossuth Rádió, 20.45 – 22.55) – Kerekes János – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Sárdy János, Rátonyi Róbert, Palócz László, Radnay György, Reményi Sándor, Molnár Miklós…, a Földényi-kórus, az MRT Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Molnár Mihály.
GYULAI GAÁL FERENC (Budapest, 1915 – Budapest, 1981)
Fényes Szabolcs - Békeffy István – Kellér Dezső: Szombat délután (részletek, 1956) – Gyulai Gaál Ferenc -Házy Erzsébet, Petress Zsuzsa, Ilosfalvy Róbert, Maleczky Oszkár, Palócz László és Rátonyi Róbert, a Földényi-kórus, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara
Gyöngy Pál – Bródy Tamás –Kellér Dezső – Szilágyi László:Éva a paradicsomban (részlet, Qualiton, 1967) - Gyulai Gaál Ferenc - Házy Erzsébet, Korondy György, az MRT Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Juhász István
Gyöngy Pál – Kristóf Károly: Minden jegy elkelt (részlet, Qualiton,1967) – Gyulai Gaál Ferenc – Házy Erzsébet, Bende Zsolt, az MRT Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Juhász István
Leonard Bernstein - Arthur Laurents, Stephen Sondheim – Reményi Gyenes István: West Side-i történet (musicalrészletek - Qualiton LP-1967; Kossuth Rádió, 1969. június 22.,19.10 -19.44) – Gyulai Gaál Ferenc – Házy Erzsébet, Szirmay Márta, Ádám Anna, Korondy György, a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara. Narrátor: Gábor Miklós. Zenei rendező: Juhász István
Fényes Szabolcs – Harmath Imre – Romhányi József: Maya(1971. április 12., Kossuth Rádió, 19.57 – 22.00) - Gyulai Gaál Ferenc – Házy Erzsébet, Galambos Erzsébet, Németh Marika, Korda György, Palcsó Sándor, Bende Zsolt, Palócz László, Radnay György, Rátonyi Róbert, Bilicsi Tivadar, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Fejes Ceclia, Rendező: Cserés Miklós dr.
Jacques Offenbach – Innocent Vincze Ernő: Fortunió dala (1958. június 22, Kossuth Rádió 20.20 – 21.25) – Fischer Sándor – Házy Erzsébet, Palánkay Klára, Ilosfalvy Róbert, Maleczky Oszkár, Kishegyi Árpád, Bende Zsolt, Kövecses Béla, Külkey László, Réti József, a Magyar Állami Hangversenyzenekar. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Szécsi Ferenc.
Franz Schubert – Berté Henrik – Harsányi Zsolt- Innocent-Vincze Ernő: Három a kislány (részletek, 1959. március 30., Kossuth Rádió 15.15 – 15.45) – Fischer Sándor - Házy Erzsébet (Médi), László Margit (Hédi), Koltay Valéria (Édi), Házy Erzsébet (Médi), Pavlánszky Edina, Ilosfalvy Róbert, Melis György, Réti József, Pálffy Endre, Rissay Pál, valamint a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara.
Robert Planquette: A corneville-i harangok (keresztmetszet, 1960. január 13., Petőfi Rádió, 20:30 – 21.45) – Erdélyi Miklós- Házy Erzsébet, Zentay Anna, Bartha Alfonz, Radnay György, Maleczky Oszkár, Rátonyi Róbert az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Solymosi Ottó. Albert István összekötő szövegét Temessy Hédi és Kálmán György mondja el.
A Dankó Rádió Az a szép című zenei műsorában ma délelőtt ismét felcsendült Házy Erzsébet énekhangja erről a rádiófelvételről:
Lehár Ferenc – Heinz Reichert, Jenbach Béla -Kulinyi Ernő: A cárevics - Szonja dala, I. felv.: „Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom! Remeg a szívem vágya tüzében, száz mennyországban lesz-e majd részem? Eljön egy férfi, csak ő lesz a párom! Nehéz a szívem, szorongó érzés kísér… remegve kérdem, miért?...” (Házy Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Koncertfelvétel: Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója (1973. október 29., Petőfi Rádió). Alternatíva - stúdiófelvételen is énekli ezt a dalt Házy Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)- részletek, 1969. július 2., Kossuth Rádió, 22.20 - 22.45
Bródy Tamás - Zoltán Pál: Kulcs a lábtörlő alatt (1949. december 17., Petőfi rádió, 19.30 – 21.10) - Bródy Tamás - Házy Erzsébet, Kiss Ilona, Vámosi János, Solthy György (próza), a Földényi-kórus és a Magyar Rádió szimfonikus zenekara. Rendező: Rácz György
Jurij Miljutyin – Vajda István – Romhányi József: Nyugtalan boldogság (1959. január 1., Kossuth Rádió, 19.10 - ) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Kiss Manyi, Melis György, Külkey László, Fekete Pál, Gózon Gyula, Bilicsi Tivadar, az MRT énekkara és a Magyar Állami Operaház zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Cserés Miklós dr.
Lehár Ferenc – Harsányi Zsolt: A mosoly országa (részletek, 1960) – Bródy Tamás – Orosz Júlia, Házy Erzsébet, Udvardy Tibor, Bende Zsolt, a Fővárosi Operettszínház énekkara és zenekara
Ábrahám Pál: Bál a Savoyban (Ábrahám Pál operettjeiből részletek, 1963. március 2., Kossuth Rádió) – Bródy Tamás –Házy Erzsébet, Petress Zsuzsa, Zentay Anna, Baksay Árpád, Melis György, Rátonyi Róbert, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara.
Lehár Ferenc – Gábor Andor: Éva (keresztmetszet, 1964. június 15., Kossuth Rádió) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Udvardy Tibor, Kishegyi Árpád, a Magyar Rádió énekkara és szimfonikus Zenekara.
Carl Zeller – Márkus József: A bányamester (részletek, 1964. szeptember 6., Kossuth Rádió 14.55 – 15.20) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Kelen Tibor, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara.
Kálmán Imre – Kulinyi Ernő: A cirkuszhercegnő (részletek, Qualiton, 1965) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Udvardy Tibor, Kishegyi Árpád, Rátonyi Róbert,a Fővárosi Operettszínház Énekkara, az MRT szimfonikus zenekara.
Jacques Offenbach – Fischer Sándor: A szép Heléna (1965. november 20. Kossuth Rádió 19.58 – 21.52) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Gombos Éva, Erdész Zsuzsa, Réti József, Maleczky Oszkár, Melis György, Bende Zsolt, Palcsó Sándor, Palócz László, Kishegyi Árpád, Külkey László, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Járfás Tamás. Rendező: Horváth Ádám.
Lehár Ferenc – Kulinyi Ernő: A cárevics (részletek, 1966) - Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Udvardy Tibor, Kishegyi Árpád, az MRT szimfonikus zenekara.
Johann Strauss - Gáspár Margit és Kristóf Károly: Egy éj Velencében (1966. július 16., Kossuth rádió 20.28 – 22.00) – Bródy Tamás– Házy Erzsébet, Zentay Anna, Sándor Judit, Ilosfalvy Róbert, Udvardy Tibor, Kishegyi Árpád, Maleczky Oszkár, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Járfás Tamás. Rendező: Horváth Ádám
Ábrahám Pál operettjeiből (részletek, Hungaroton, 1966) – Bródy Tamás - Házy Erzsébet, Németh Marika, Zentay Anna, Melis György, Rátonyi Róbert, a Harmónia vokál, az MRT szimfonikus zenekara, a Magyar Rádió Esztrádzenekara, a Magyar Rádió Tánczenekara. (Bál a Savoyban, Hawaii rózsája, Viktória, 3:1 a szerelem javára, Zenebona, Az utolsó Verebély lány)
„Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet énekel részleteket (1967.március 26., Petőfi Rádió, 13.20 – 13. 47) - Bródy Tamás - a Magyar Rádió énekkara és szimfonikus zenekara 1.) Karl Zeller: A madarász – Rajna keringő (km. Énekkar), 2.) Lehár Ferenc – Kulinyi Ernő: Cárevics – Sonja dala, 3.) Lehár Ferenc – Harsányi Zsolt: Giuditta – „Oly forró ajkamról a csók" (km. Énekkar)
Leo Fall – Harsányi Zsolt – Innocent Vince Ernő: Pompadour (1967. szeptember 9., Kossuth Rádió, 20.31-22.00) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Szirmay Márta, Korondy György, Palcsó Sándor, Kishegyi Árpád, Külkey László, Nádas Tibor, Katona Lajos, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Balassa Sándor. Rendező: László Endre.
Kálmán Imre – Gábor Andor – Romhányi József: Csárdáskirálynő (1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Honthy Hanna, Korondy György, Rátonyi Róbert, Palócz László, Feleki Kamill, Csákányi László, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Balassa Sándor. Rendező: Cserés Miklós dr.
Lehár Ferenc – Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta (részletek, 1968. Kossuth Rádió) – Bródy Tamás - Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Korondy György, Palcsó Sándor, Földényi-kórus, az MRT szimfonikus zenekara.
Offenbach-est a Rádió 6-os stúdiójában (1969. június 23., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.00) – Bródy Tamás – Ágai Karola, Házy Erzsébet, László Margit, Szőnyi Olga, Korondy György, Palcsó Sándor, Radnay György, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. (Hoffmann meséi, A szép Heléna, A gerolsteini nagyhercegnő, Orfeusz az alvilágban)
Jacques Offenbach – Romhányi József: A gerolsteini nagyhercegnő (1970. augusztus 19., Kossuth Rádió 20.07 – 23.04) – Bródy Tamás - Házy Erzsébet, Németh Marika, Erdész Zsuzsa, Koltay Valéria, Svéd Nóra, Divéky Zsuzsa, Réti József, Bartha Alfonz, Melis György, Kishegyi Árpád, Michels János, Pere János, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Balassa Sándor. Rendező: Cserés Miklós dr.
„Offenbachtól Bernsteinig…”Nyáresti szórakozás”- Operett-est közvetítése a Zeneakadémiáról (1971. augusztus 21, Kossuth Rádió 19.35 - ) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Kalmár Magda, László Margit, Németh Marika, Szirmay Márta, Zentay Anna, Karizs Béla, Sólyom-Nagy Sándor, Melis György, Palócz László, Simándy József, az MRT énekkara, szimfonikus zenekara, a Harmónia énekegyüttes. Zenei rendező: Balassa Sándor. Szerkesztő: Benczés Magda és Bitó Pál. Műsorvezető: Bárdy György (Offenbach: Orfeusz az alvilágban, A gerolsteini nagyhercegnő; Johann Strauss: A cigánybáró, A denevér; Suppé: Boccaccio, Könnyű lovasság; Zeller: A madarász; Lehár Ferenc: A mosoly országa; Planquette: A corneville-i harangok; Fall: Elvált asszony; Ábrahám Pál: Viktória; Fényes Szabolcs: Maya; Dunajevszkij: Szabad szél; Herman: Hello, Dolly; Gyulai Gaál János: Hét pofon; Loewe: My Fair Lady; Bernstein: West Side-i történet.)
Lehár Ferenc – Harsányi Zsolt: A mosoly országa (1971. november 11., Kossuth Rádió 19.35 – 21.29) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Simándy József, Bende Zsolt, Radnay György, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Balassa Sándor. Rendező: Rácz György
Carl Millöcker – Theo Mackeben – Szenes Andor: Dubarry (részletek, 1973. január 30., Kossuth Rádió 19.25 - 20.23: „Operettest”) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Petress Zsuzsa, Kónya Sándor, Palcsó Sándor, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara.
Carl Zeller - Fischer Sándor - Erdődy János: A madarász (1973. január 30., Kossuth Rádió 19.25 - 20.23) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Kónya Sándor, Réti József, Kishegyi Árpád, Várhelyi Endre, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara
Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója (1973. október 29., Petőfi Rádió)- Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Horváth Eszter, Németh Marika, Petress Zsuzsa, Melis György, Palcsó Sándor, Simándy József, az MRT énekkara, a Magyar Állami Operaház zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Szerkesztő: Bitó Pál
A cárevics – Sonja dala (Házy)
A mosoly országa – Lisa és Szu-Csong szerelmi kettőse (Házy, Simándy)
Lehár Ferenc – Gábor Andor: Hercegkisasszony (részletek, 1976., Kossuth Rádió) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, a Magyar Állami Operaház zenekara
„Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet énekel részleteket (1976.december 26., Petőfi Rádió, 15.44 -16.06) - Bródy Tamás - a Magyar Állami Operaház zenekara
Robert Planquette: Rip van Winkle – Alice levéláriája
Pjotr Csajkovszkij - Klein: A diadalmas asszony – Mártha románca
Lehár Ferenc: Hercegkisasszony – Mary-Ann dala + Közzene
Oscar Straus: Búcsúkeringő – Vera Lisaweta Opalinski grófnő dala „Rózsadal”
Lehár Ferenc: Luxemburg grófja – Angéla belépője „Boldogság, ki tudja, mi a boldogság, aki nem volt szerelmes még…”
"Komolyan-Könnyedén” – nyilvános hangverseny közvetítése a Magyar Rádió 6-os stúdiójából.(1977. június 26., Kossuth Rádió) – Bródy Tamás - Galambos Erzsi, Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Kincses Veronika, Lehoczky Éva, Bessenyei Ferenc, Fülöp Attila, Gáti István, Rozsos István, Sólyom-Nagy Sándor, az MRT Szimfonikus zenekara, a Stúdió 11 és a Harmónia énekegyüttes. (Kálmán Imre: Csárdáskirálynő; Jacobi Viktor: Sybill, Suppé: Boccaccio) - A koncert hangfelvételét 1977. augusztus 18-án, a Petőfi Rádió újra leadta (20.33 – 22.17)
Jacques Offenbach – Fodor Ákos: Kékszakáll (1978. december 26., Kossuth Rádió, 19.53 – 22.00 ) - Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Lehoczky Éva, Horváth Eszter, Forgács Júlia, Tordai Éva, Szabó Anita, Domonkos Zsuzsa, Róka István, Palcsó Sándor, Fülöp Attila, Bende Zsolt, Melis György, Szénássy Ernő, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Cserés Miklós dr.
Lehár Ferenc – Gábor Andor: Cigányszerelem (részletek, Qualiton,1965)– Breitner Tamás – Házy Erzsébet, Ilosfalvy Róbert, Radnay György, a Magyar Állami Operaház zenekara. Zenei rendező: Antal Dóra
Szirmai Albert – Gábor Andor: Rinaldó (részletek, 1965. április 16., Kossuth Rádió, 20.30 - ) – Breitner Tamás – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Bende Zsolt, Rátonyi Róbert, a Magyar Állami Hangversenyzenekar. Zenei rendező-szerkesztő: Bitó Pál
Szirmai Albert: Mexikói lány (részletek, 1965. április 16., Kossuth Rádió, 20.30 - ) – Breitner Tamás – Házy Erzsébet, Kelen Tibor, a Magyar Állami Hangversenyzenekar. Zenei rendező-szerkesztő: Bitó Pál
Johann Strauss -Fischer Sándor – Szinetár György: A cigánybáró (keresztmetszet, Qualiton, 1967) – Breitner Tamás – Házy Erzsébet, Barlay Zsuzsa, Ágai Karola, Szabó Anita, Udvardy Tibor, Radnay György, Bende Zsolt, az MRT énekkara, a Magyar Állami Hangversenyzenekar. Zenei rendező: Antal Dóra
Robert Planquette - Innocent Vincze Ernő: A corneville-i harangok (1971. december 20., Kossuth adó 19.51 – 22.00) – Breitner Tamás – Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Korondy György, Melis György, Sólyom-Nagy Sándor, Várhelyi Endre, Michels János, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Balassa Sándor. Rendező: Cserés Miklós dr.
Horváth Jenő – Hárs László: Kénytelen mulatság (1973. szeptember 30., Kossuth Rádió, 19.15 – 20.35) – Breitner Tamás – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Bessenyei Ferenc, Feleki Kamill, Hadics László, Csajányi György, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Balassa Sándor. Rendező: Cserés Miklós dr.
Offenbach-est közvetítése a Csepeli Munkásotthonból (1977. január 31., Petőfi Rádió, 19.40-21.40)– Breitner Tamás - Barlay Zsuzsa, Házy Erzsébet, Kincses Veronika, Lehoczky Éva, Gregor József, B. Nagy János, Palcsó Sándor, Sólyom-Nagy Sándor, a Magyar Állami Operaház Énekkara, az MRT szimfonikus zenekara, a Magyar Állami Operaház Énekkara (A 66-os szám, Eljegyzés lámpafénynél, A férj kopogtat, A gerolsteini nagyhercegnő, A sóhajok hídja, A szép Heléna, Hoffmann meséi)
A Magyar Rádióban anno kialakult gyakorlat volt, hogy a teljes operettek rádiófelvételén - a rendezőktől, a dramaturgtól is függően - az egyes szerepeket ketten alakították: a színművészeké volt a dialógusokban a próza, míg az énekhangok természetszerűleg az énekművészeké. A későbbiekben egyre gyakrabban, a szerepekre olyan énekeseket kértek fel, akiknek nem okozott gondot a szövegmondás sem. Házy Erzsébetnek nem volt problémája ezzel sem; a vele készült legtöbb operett- és daljáték stúdiófelvételén az ének mellett a dialógusokban is az ő hangja szólal meg.
Mégis van Házynak néhány olyan rádiófelvétele, ahol elválik a kettő: az általa megformált karakternél a varázslatos énekhangja mellé - rendezői szándék szerint - a szerep szövegét mondó „odaillőbb” színművész orgánuma, előadásmódja, jó dikciója társul. Házy Erzsébet e pár ilyen énekes-szerepét az ugyancsak a mikrofon előtt „alakító” színművészekével párosítom:
KOHUT MAGDA
Jacques Offenbach: Kékszakáll – „Klementina királyné” – Házy Erzsébet (Kohut Magda) - aRádió Dalszínházának bemutatója:1978. december 26., Kossuth Rádió, 19.53 – 22.00
KOROMPAI VALI
Kemény Egon: Komáromi farsang – „Lilla” – Házy Erzsébet (Korompai Vali) - aRádió Dalszínházának bemutatója: 1957. március 9., Kossuth Rádió, 20.00 - 22.00
VÁRADI HÉDI
Jurij Szergejevics Miljutyin: Nyugtalan boldogság – „Natasa Malinyina” - Házy Erzsébet (Váradi Hédi) - aRádió Dalszínházának bemutatója: 1959. január 1., Kossuth Rádió, 19.10 - 22.00
Jacques Offenbach: A szép Heléna – „Heléna” - Házy Erzsébet (Váradi Hédi) - aRádió Dalszínházának bemutatója: 1965. december 20., Kossuth Rádió 18.58 – 21.32
Johann Strauss: Egy éj Velencében – „Annina” - Házy Erzsébet (Váradi Hédi) - aRádió Dalszínházának bemutatója: 1966. július 16., Kossuth Rádió 20.28 – 22.00
Leo Fall: Pompadour – „Pompadour” - Házy Erzsébet (Váradi Hédi) - aRádió Dalszínházának bemutatója: 1967. szeptember 9., Kossuth Rádió, 20.31 - 22.00
Horváth Jenő: Kénytelen mulatság – „Repey Katinka grófnő” - Házy Erzsébet (Váradi Hédi) - aRádió Dalszínházának bemutatója: 1973. szeptember 30., Kossuth Rádió, 19.15 – 20.35
Nemsokára ismét láthatjuk a televízióban - DUNA TV, 15.15 - 17.00 óra:
A gerolsteini kaland - fekete-fehér, magyar, romantikus zenés filmvígjáték, 1957-ből.
A filmet rendezte: Farkas Zoltán, a forgatókönyvet írták:Kolozsvári Andor és Szirtes György
Jacques Offenbach művének zenei motívumaira Patachich Iván - Szenes Iván készített a filmhez dalbetéteket.
A film központjában Gerolstein szépséges uralkodónője, Antónia nagyhercegnő áll, aki álruhában ismerkedik meg a szintén inkognitóban lévő Martin nagyherceggel, a szomszédos Pecunia uralkodójával.
Gerolsteinben azok a lányok, akik egy évben születtek a nagyhercegnővel, nem mehetnek férjhez, amíg ő pártában van. Vonzó és gazdag férjet keresnek Antóniának (Házy Erzsébet), hogy a kincstárat megtöltsék. A szépséges urakodónő álruhában és véletlenül ismerkedik meg a kiszemelt vőlegénnyel: a szomszédos Pecunia uralkodójával. Martin (Darvas Iván) hasonló célból járja inkognitóban országát. Mulatságos bonyodalmak: együttes raboskodás, álarcosbál és lányszöktetés után egyesül a két koldusszegény korona.
Nem értem, miért és hogyan tűnt el innen megint a fotó (ki tünteti el? kitől milyen felhatalmazással a beavatkozáshoz?) most már másodszor a fórumról:egyszerre mind a Házy Erzsébet, mind a Palcsó Sándor topicjából!
Így most harmadszorra is bemásolom a képet, és remélem, ezúttal végre nem nyúl hozzá senki illetéktelen.
De ha van illetékes, akkor „bújjon elő” a némaságból és indokolja meg a miértet, ne hagyjon kétségek közt…
A t. Szerkesztőséget is kérdezem a háttérről: van-e információja, tud-e valami érdemlegest a felvetett kérdésemre adni?
Házy Erzsébet és Palcsó Sándor
A kép forrása:Klemen Terézia magángyűjteménye. Az Ő engedélyével!
Házy Erzsébet énekhangja ma Planquette operettjének rádiófelvételéről szólalt meg a Dankó Rádió "Az a szép" műsorában, legutóbb októberben hallhattuk ezt a zenei bejátszást:
Robert Planquette - Louis Clairville, Charles Gabet - Innocent Vincze Ernő: A corneville harangok (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. december 20. Kossuth Rádió, 19.51 – 22.00
- Germaine és Grenischeux kettőse: „-... milyen egy férfi? De gyanakszom, a lány szívét megérti. Mert ahogy szól és válaszol, valóban oly könnyelmű... hogy joggal sérti meg,/- De így a helyzet roppant kényes. Egyebet én sem mondhatok. Titok!... - Egy ilyen leány szemérmes, akiről én még sosem álmodom... Nos, megértem: a hagyomány! Erről kérdem, ha meg nem sértem! Mit mond egy lány?... - Szép hableány, te is várod-várod, meglásd, elindulsz majd egy szép úton. Felfedezed őt! Jó a hagyomány! S jó az is … Grenischeux a párod!...” (Házy Erzsébet és Korondy György)
Megemlítem, hogy Házy Erzsébet Germaine szerepében tizenegy évvel korábban (1960) már bemutatkozott rádiófelvételen. Az operett keresztmetszetében Házy mellett Zentay Anna, Bartha Alfonz, Radnay György, Maleczky Oszkár és Rátonyi Róbert működött közre, az MRT Szimfonikus Zenekarát és Énekkarát Erdélyi Miklós vezényelte.
CD 1
1. Pindarosz Apollón-ódája – az aquincumi orgona Walter Walcker-Mayer rekonstrukcióján és énekhangon (Kemény Kinga – orgona és ének)
2. Introitus: Rorate coeli (Schola Hungarica, vezényel Dobszay László)
3. Antiphona: O Rex Gloriose (Schola Hungarica, vezényel Szendrei Janka)
4. Peire Vidal: Be·m pac d’ivern e d’estiu (Sebő Ferenc – ének, Fraternitas Musicorum)
5. Oswald von Wolkenstein: Du ausserweltes schöns mein herz (Les Menestrels – Wiener Ensemble für alte Musik)
6. Jacques Barbireau: Au travail suis (Lugosi Melinda, Keönch Boldizsár, Antal Mátyás – ének, Camerata Hungarica, vezényel Czidra László)
7. Tinódi Sebestyén: Egri históriának summája (részlet) (Kertész Péter – ének, Benkő Dániel – lant)
8. Wathay Ferenc: XXIII. ének – Áldott magyar nemzet (részlet) (Kertész Péter – ének, Szíjjártó Csaba – tekerőlant)
9. Bakfark Bálint: II. fantázia (négy szólamra) (Benkő Dániel – lant)
10. Huszár Gál énekeskönyvéből (1574): Ó kegyelmes Jézus Krisztus (Debreceni Kollégium Kántus, vezényel Berkesi Sándor)
11. A pozsonyi Anna Hansen Schuman-kódexből: Dies est laetitiar – Cantio (Schola Hungarica, vezényel Dobszay László)
12. Esterházy Pál: Harmonia caelestis – Iesu dulceo (Zádori Mária – ének, Capella Savaria, vezényel Németh Pál)
13. Joseph Haydn: D-dúr baryton-trió (Hob: XI:45) – Adagio (Kakuk Balázs – baryton, Lukács Péter – viola, Párkányi Tibor – cselló)
14. Joseph Haydn: L’infidelta delusa (Hob: XXVIII:5) – Duetto: Son disperato (Kalmár Magda, Gregor József –ének, Liszt Ferenc Kamarazenekar, vezényel Sándor Frigyes)
15. Georg Druschetzky: Missa Solemnis in C – Sanctus (Kertesi Ingrid, Gémes Katalin, Kállay Gábor,Ambrus Ákos – ének, Tomkins Énekegyüttes, Weiner-Szász Kamarazenekar, vezényel Dobra János)
16. Istvánffy Benedek: Missa Sanctae Dorotheae (1774) – Kyrie (Schola Hungarica, Liszt Ferenc Kamarazenekar, vezényel Dobszay László)
17. Magyar táncok a Vietoris tabulatúráskönyvből (Mandel Quartett)
18. Erkel Ferenc: Bánk Bán –Melinda áriája a II. felvonásból – Ölj meg engem, Bánk (Ágay Karola – ének, Budapesti Filharmóniai Társaság zenekara, vezényel Ferencsik János)
19. Liszt Ferenc: Szent Erzsébet legendája – Ó, álom a gyermekkorról! (O Kinderheitstraum!) (Marton Éva – ének, Állami Hangversenyzenekar, vezényel Joó Árpád)
20. Liszt Ferenc: Magyar történelmi arcképek –Széchenyi István (Kertész Lajos – zongora)
21. Mosonyi Mihály: Ave verum (Amszterdami Liszt Ferenc Kórus és Zenekar, vezényel Peter Scholcz)
22. Goldmark Károly: Sába királynője – induló az I. felvonásból (Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel Fischer Ádám)
CD 2
1. Bihari János: Mikor a pénze elfogyott (Boross Lajos zenekara)
2. Rózsavölgyi Márk: Első magyar társas táncz (Festetics Vonósnégyes)
3. Lehár Ferenc: A mosoly országa – Mi belépője (Házy Erzsébet – ének, Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel Bródy Tamás) – részletek, Qualiton, 1963. LPX 6541
4. Röpülj páva, röpülj (Surd, Dunántúl) (Varga Pál – ének)
5. Madárka, madárka, ne zavard a vizet (Lészped, Moldva) (Demeter Antalné Jánó Anna – ének)
6. Széki lakodalmas (Szék, Románia) (Ferenczi Márton „Zsúki” és bandája)
7. Bartók Béla: Suite op. 14 (Sz 62, BB 70) Allegretto –Scherzo – Allegro molto –Sostenuto (Bartók Béla – zongora, archív felvétel)
8. Kodály Zoltán: Norvég leányok (Pécsi Kamarakórus, vezényel Tillai Aurél)
9. Dohnányi Ernő: Változatok egy gyermekdalra – 11.változat és Finale (Kocsis Zoltán – zongora, Budapesti Fesztiválzenekar, vezényel Fischer Iván)
10. Weiner Leó: Csongor és Tünde – szvit – Tündértánc (Észak-Magyarországi Szimfonikus Zenekar, vezényel Kovács László)
11. Szőllősy András: Fabula Phaedri (The King’s Singers)
12. Ligeti György: Síppal, dobbal, nádihegedűvel (Weöres Sándor verseire) (Károlyi Katalin – ének, Amadinda Ütőegyüttes)
13. Kurtág György: Kafka-töredékek I. rész (Csengery Adrienne – ének, Keller András – hegedű)
Mindenképpen figyelemreméltó, hogy a kettős CD korongjára felkerült egy operettrészlet is, mégpedig Lehár Ferenc műve, és a kiválasztott „Mosoly országa” felvételén „pont” Házy Erzsébet énekhangja csendül fel.
A Kossuth Rádió "Operettparádé" műsorában ma A csárdáskirálynő részletei szólaltak meg, egy kettősben Házy Erzsébet énekhangja is felhangzott:
Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla – Gábor Andor – Romhányi József: A csárdáskirálynő
- Szilvia és Edvin kettőse:„A szerelem furcsa jószág, a szerelem egyszer súlyt…./Egy a szívem, egy a párom, boldogságom tőle várom…” (Házy Erzsébet és Korondy György, km. azMRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás– a Rádió Dalszínházának bemutatója:1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00
Köszönöm hozzászólásodat! Úgy látszik, valami általunk nem ismert és már kideríthetetlen ok, okok miatt eshetett kútba Házy Erzsébet fellépése a kaposvári „Víg özvegy” 1958. októberi meghirdetett előadásaiban, és hasonlóképp Udvardy Tibor sem vállalhatta el a színház vezetőségének felkérését, hogy részt vegyen abban a produkcióban. Bizonyára csalódottsággal fogadta a Színház s főleg a közönség, hogy nem jönnek el az előzetesen beharangozott, várva várt híres, fővárosi operaénekesek Kaposvárra.
Némi kárpótlásul szolgálhatott a kaposváriaknak, hogy Házy Erzsébet és Udvardy Tibor 1961 januárjában mégis fellépett a Csiky Gergely Színházban, igaz „csak” egy olasz opera-esten, Svéd Nórával és Reményi Sándorral együtt: Donizetti-, Verdi-, Ponchielli- és Puccini-operarészleteket énekeltek. (lásd. 3475. sorszám alatti beírásomat)
Házy Erzsébet még ugyanabban az esztendőben, 1961. május 15-én, visszatért Kaposvárra, hogy a színházban Kövecses Béla tenoristával közös operett-esten varázsolják el énekükkel a publikumot. És akkor, ott, alkalma nyílott Házynak, hogyLehár Ferenc Víg özvegyéből a Vilja-dal eléneklésével elbűvölje közönségét. A műsorukban Lehár mellett Kálmán Imre és Johann Strauss dallamai is felcsendültek ezen az előadáson. (lásd. 3474. sorszámnál)
Sőt tudni lehet Házy Erzsébetnek még egy harmadik vendégfelléptéről is a Csiky Gergely Színházban. A Somogyi Néplap, 1962. március 4. (53. szám) közli:
„— TEREFERE A STRAUSS- CSALÁDRÓL címmel operettműsort mutat be az Országos Rendező Iroda hétfőn (5-én) a Kaposvári Csiky Gergely Színházban. A műsorban Sárdy János, HÁZY ERZSÉBET, Gencsy Sári, Szilvássy Margit, Lehoczky Éva és több más fővárosi művész lép fel.”
A VÍG ÖZVEGY kaposvári előadása emlékeim szerint nem valósult meg...abból indulok ki, h pont azokban az években-57-58-ott éltem, és minden előadáson ott voltam a szinházban.. Már kedveltem HÁZYT és biztosan nem hagytam volna ki....
BESZÉLGETÉS RUTTKAY OTTÓVAL, a Csiky Gergely Színház igazgatójával
„Meghívtuk vendégszerepelni a felújításra kerülő Víg özvegybenHázy Erzsébetet és Udvardy Tibort. Reméljük, elfogadja meghívásunkat a két neves fővárosi művész.”
Több korabeli lap (Film Színház Muzsika; Esti Hírlap) megírta, hogy Házy Erzsébet és Udvardy Tibor meghívást kapott a kaposvári színházba, az 1958 februárjában bemutatott Víg özvegy-produkció októberi három előadásában fellépni:
"A Kaposvári Csiky Gergely Színházban szeptember 20-án a társulati üléssel kezdődött meg a munka. Lehár Ferenc nagysikerű műve, A víg özvegy című nagyoperett október 4-5-6-ánUdvardy Tibor és Házy Erzsébet vendégfelléptével kerül színre." /1958-10-03 / 40. szám, FSZM/
„A KAPOSVÁRI Csiky Gergely Színház a „Nem élhetek muzsikaszó nélkül" című színművel kezdi az évadot. Ezt követi a „Cigánybáró’“. Készülnek a „Víg özvegy’“ előadására, amelyre meghívták vendégszereplésre Házy Erzsébetet és Udvardy Tibort, a margitszigeti Lehár-elöadás főszereplőit.” / 1958-09-24 / 224. szám, Esti Hírlap/
Egyelőre nem találtam nyomát, hogy megvalósult-e a két művész vendégfellépése a kaposvári színház Víg özvegy-előadásaiban. Annyi biztos, hogy operaházi elfoglaltságuk nem volt október 4. és 6. között (az OperaDigiTár adatbázisa szerint).
A kritikus zsebrevágja szigora és nagyképűsége több dioptriás pápaszemét. Nem röstelli megvallani, nagyon tetszett szombaton a margitszigeti szabadtéri színpad előadása.
Igaz, sok társszerzője volt a szépséges, szórakoztató estének. Hozzátartozott a felújítás káprázatos kiállítása, a tűzijáték, a hely, az emlékek varázsa. Az is, hogy az eső éppen csak szerény kísérletet tett; egy-két csepp vajon szétrebbenti-e Lehár Ferenc híveinek népes táborát? Örömünk, hogy Operaházunk vállalta a felújítást, a művészi vezetés és a művészek jóízlése, nagyobb feladatoktól izmosodott tehetsége, mind-mind tapsot érdemelt.
De bizony Lehár Ferenc zenéje is, amely nem tudni, hányadvirágzását éli, az operettkultúra fővárosában, Bécsben, Moszkvában és Londonban, Bukarestben és magyar kisvárosokban, színpadon, hangversenydobogón és lemezen. Klasszikus operettmuzsika ez, ötletes, ízléses, tetszetős, de nem tetszelgő. Bearanyozza a nem éppen elmés történetet. Nincs bajunk ezzel a „könnyű zenével”, amíg önmagánál többet nem ígér és annyi helyet foglal, amennyit megérdemel: jó szórakozás, szép szombat esti emlék.
Házy Erzsébet a legjobb operettstílus biztonságával vette birtokba a parádés címszerepet. S a legnagyobb vállalkozásokra méltó „operai” hanggal, színésznőket megszégyenítő játékkal. Nagy Lehár-bemutatók és felújítások emlékét évtizedekig szokás őrizgetni. Látjuk már magunkat, fogatlan nagypapaként, hitetlenkedő és neveletlen unokák körében. S csak meséljük, meséljük: ..Hej, én még »a Házyval« láttam a Víg özvegyet!”
Daniló szerepét Udvardy Tibor vitte diadalra. Rendkívül tartalmas művészegyéniségéből, lám, erre is telik. A szerep s a műfaj pihenhető, önfeledt kiélvezése mellett még jellemet is kölcsönöz figurájának, ötletes, mértéktartó iróniával éreztetvén a kötelező távolságot nagy képességei és a feladat között.
Koltay Valéria is kifogástalan hangteljesítménnyel, kitűnő stílusérzékkel, rokonszenves egyénisége sugárzásával forrósította a hűvös nyáréjszakát.
Ilosfalvy Róbert hangszépsége mindig főszereplő. S nem teljes a felsorolás Maleczky Oszkár választékos, emberi humorának, Fekete Pál ötletes, nagy hatású alakításának elismerő megemlítése nélkül. De sorolhatnánk akár az egész színlapot: Operaházunk különleges meglepetésről gondoskodva a legszerényebb epizódszerepeket is elsőosztályú erőkre bízta, szinte csak a gazdagság csillogtatása kedvéért. Ezért hogy a nagyképességű Szőnyi Olga jóformán görlként csillogott Don Josénak, Falstaffnak és Caniónak, azaz Kenéz Ernőnek, Palócz Lászlónak és Göndöcs Józsefnek ezúttal egy-egy mesteri másodpercért tapsolhattunk. Így a kitűnő balettművészeknek, Ugray Klotildnak, Rácz Boriskának, Havas Ferencnek és Róna Viktornak is.
A jókedvvel, lendületesen vezénylő Kerekes János mellett pedig Mikó András nagyvonalú, az élmény szerves részévé vált rendezését kell különösképpen megdicsérni. Úgy látszik, ha segít magán a rendezés, az elemek is megsegítik: még néhány csillag is versenyre kelt a parádés világítással, az orfeumkép hangulatát (és a nézőtér hőmérsékletét) a célirányos szél is jótékonyan befolyásolta.
Nagysikerű munkás—katona találkozót rendeztek a Magyar Néphadsereg Központi Tiszti Házában szeptember 20-án. A találkozón az összes fegyvernemek és az ifjúmunkások képviselői vettek részt. A találkozó részvevőinek négyórás, magas színvonalú művészi műsort mutattak be a legkiválóbb fővárosi művészek és a fegyvernemek művészegyüttesei.
'A műsor keretében a Honvéd Központi Művészegyüttes , a munkásőrség kórusa, a Határőrség Központi Zenekara, a budapesti honvédség öntevékeny művészeti csoportjai is felléptek. Nagy sikere volt a határőrség kulturális versenyén első dijat nyert mátészalkai cigánytáncnak és a szabolcsi tök-zenekarnak.
A művészi műsort vidám „szellemi haditorna" vetélkedés tette változatossá.
A közönség szórakoztatásában részt vett Rátonyi Róbert és Házy Erzsébet.
"Házy Erzsébet, az Állami Operaház tagja nagy sikert aratott műsorával." (Fotó)
A „BIHARI NÓTÁJA” szilveszteri előadása az Erkel Színházban meglepetéseket tartogat a közönségnek. A balett-táncosok között ezúttal énekesek is lesznek, akik betétműsort adnak: Házy Erzsébet, Melis György és Réti József is fellép
Dankó Rádió ma délelőtti "Az a szép" műsorában hallhattuk ismét ezt az operettrészletet:
Jacques Offenbach – Henri Meilhac, Ludovic Halevy -Romhányi József: A gerolsteini nagyhercegnő
A magyar nyelvű teljes stúdiófelvétel - prózai dialógusokkal együtt - először 1970. augusztus 19-én. a Kossuth Rádióban (20.07 – 23.04 óra) hangzott el a Rádió Dalszínházának bemutatójaként. (Az ének-zenei hanganyagot keresztmetszet formában már 1968. november 20-án (Petőfi Rádió, 10.00 - 11.17 óra) bemutatta a rádió.
Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
- A Nagyhercegnő dala, a Nagyhercegnő és Fritz kettőse, II.felv. (Házy Erzsébet és Réti József):
„- A férj ezt mondta nékem, kérlek, mondd néki el azt, amit érzek! /- De mit?
/- Amit itt látsz. Mondd el azt, hogy kellemes és megnyerő. Mondd el azt, hogy bódító férfi… Mondd el azt, mennyit tudna itt még hódítani!...Mondd el azt, hogy megláttam vágyait. Mondd el azt, hogy mindenem lángol. Mondd el azt, hogy így hatott rám a zsivány, pedig nem vagyok ám én fából. Ó!...
Jaj, nincs nyugtom, percnyi sem, csak szenvedek nappal és éjjel! Csak álmodom róla szüntelen, és nem adom reményem, mégsem. Ó!
Mondd el azt, ha kerülni fog: meghalok! Mondd el azt, hogy várok rá végig! Mondd el azt, hogy adjon vigaszt! Mondd el azt néki: vágyom, itt vagyok én is! Nos, hát! Nos, hát, most mit válaszol nekem?
/- Mondja azt, hogy én vele érzek…. Biztos szép, biztos kedves lélek… Azon kell tehát igyekeznem….hogy a szívem is így érezzen Ez mind szép volna, csak azt kéne tudnom, hogy miről van itt szó?... Az ördög engem örök tűzbe dugjon.…ha tudom, milyen sóvárgó…
/- Nos, hát?.../- Mondja még, hogy én vele érzek...Biztos szép, biztos kedves lélek... Azon kell tehát igyekeznem....Hogy a szívem is így érezzen...
/- Ez is nagyon jó… Most érti már? /- Ez tehát a szó…/- Én vagyok ő…/- Ez érthető…”
A teljes operettfelvétel énekszámaibanHázy Erzsébet, Németh Marika, Erdész Zsuzsa, Koltay Valéria, Svéd Nóra, Divéky Zsuzsa, Réti József, Melis György, Bartha Alfonz, Kishegyi Árpád, Michels János és Pere János hallható.
Zenei rendező: Balassa Sándor
Rendező: Cserés Miklós dr.
Szerkesztő: Bitó Pál
Az említett Macska-duettet Házy Erzsébet és Sass Sylvia az 1975. szilveszteri (december 31.) Sevillai borbály-előadás Éneklecke jelenetében adták elő. A meglepetás vendégek harmadik szereplője Simándy József. volt.
Házy Erzsébet Sass Sylviát mint utódját említi egy vele készült rádiós-beszélgetésben:
"Hallgassanak meg egy beszélgetést Házy Erzsébettel, aki az iskolás éveiről, pályája indulásáról mesél Sediánszky Jánosnak a Rátkai Klubban." (1976)
"Említhetem Sass Sylviát, akit végtelenül nagyra tartok. Tényleg úgy tekintem, mint egy utánpótlásomat. Szeretem őt. Szilveszterkor például együtt énekeltünk betétet A sevillai borbélyban, most pedig május elsején egyenes adásban együtt fogunk énekelni. Úgyhogy a korkülönbség közöttünk nem számít."
Ha már "Macska-duett", itt van egy televíziós produkció (1978) jelenetéből a fotó:
A szilveszteri Sevillai előadások az Operában voltak. Volt egy olyan év is, amikor Házy Erzsébettel Sass Sylvia énekelte a Macska-duettet.(Jelen voltam)
A Kossuth Rádió mai, „Operettparádé” adásában felhangzott operettrészletek között Házy Erzsébet énekhangja is felcsendült:
Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár
- Bessy és Fritz kettőse, II. felv.„-Történt hajdanán, hogy egy hottentotta lány, Párizsba ment, a kis bohó, - Dzsilolo, dzsilolo, dzsilolo…” (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor, km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – a Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33
Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József: Maya
A Rádió Dalszínházának bemutatója:1971. április 12. Kossuth Rádió, 19.57 – 22.00
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara. Vezényel Gyulai Gaál Ferenc.
- Maya belépője, I. felv.: „Megjöttem, tessék! Kérek egy cigarettát!… Azt mondják rólam, hogy szívem titkon jó’ van. Barátaim! Ne higgyétek el! Jó lenni rossznak..../Szeretnék egyszer kicsit boldog lenni, ó-ó-ó, ó-ó-ó …"Szeretnék egyszer egy kicsit szeretni, ó-ó-ó, ó-ó-ó. Szeretnék egyszer egy vidám napot, de én csak útszéli virág vagyok. Tán még a napfény, se tud rám nevetni, ó-ó-ó, ó-ó-ó....” (Házy Erzsébet)
- Maya, Barbara és Rudi hármasa, II. felv.: „Ahol mi járunk: feldübög a tapsorkán… /- Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért..." (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert)
Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halevy- Fischer Sándor: A szép Heléna
- Heléna románca: „A szép Heléna, így neveznek, vagy Léda lánya, a hamis. És azt mondják, rám súlyt helyeztek, hű Thézeusz és mások is. Én nem vagyok könnyelmű léha, csak ellenállni oly nehéz, a bajkeverő Vénusz léha. Csalogatón, szemembe néz, csalogatón, szemembe néz. / Óh, Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félre csúszik a csúszik az erényes láb! Óh, Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félre csúszik a csúszik az erényes láb…” (Házy Erzsébet, km az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. november 20. Kossuth Rádió 19.58 – 21.52
„Tatjána szerepében Házy Erzsébet szerzett felejthetetlen perceket. Hangban, játékban és megjelenésben a legjobbat adta. A levélária után hosszú ütemes taps köszöntötte.”
Házy Erzsébet - Tatjana - Csajkovszkij Anyegin című operájában
2000-ben jelent meg a Kossuth Kiadó gondozásában Mezey Béla fotóművész albuma: „Így láttam őket”
Házy Erzsébet "vendég"- fellépései Rossini A sevillai borbély című vígoperájának szilveszteri Erkel Színházi előadásaiban - az "éneklecke" -jelenetben":
Az 1970-es, szilveszteri előadás éneklecke-jelenetében Darvas Iván és Szendrey-Karper László gitáron kísérték Házy Erzsébetet és Ágai Karolát..
(tehát két művész-házaspár szerepelt benne)
Egy másik, 1969-es szilveszteri Sevillai borbélyban pedig "meglepetésre" Házy Erzsébet, Komlóssy Erzsébet és Simándy József lépett fel az éneklecke-jelenetben!
A bejátszott zenei részletek között szerepelt ez a híres operett szerelmi kettőse Házy Erzsébettel:
Lehár Ferenc – Heinz Reichert, Jenbach Béla -Kulinyi Ernő: A cárevics - Szonja és a Cárevics szerelmi kettőse, II. fel (Házy Erzsébet és Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, rádióbemutató: 1969
Cárevics: Nyílj ki hát, mint egy kis virág, drága lány! Nekem virulj csupán! Hints derűt, szerte mindenütt, el ne hagyj még! Napfényben maradjál!
Szonja: Kérd az ifjú szép életem, érted eldobom szívesen! Messze űzöm a bánatod egy mosolyért! Nékem ez kincseket ér!
Cárevics: Légy a mindenem, vigasztalóm, szerelmesem, az édes üdvösség! Fönn, a mennyben még egymásnak szánt minket az ég, Jöttödre vártam rég!
Együtt (és váltakozva a sorokat): Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy! Szívem minden dobbanása csak tiéd!
Légy a mindenem, őrangyalom, szerelmesem, az édes üdvösség!
Cárevics: Felvidul szívem, lángra gyúl! S hogyha lát,nyíl benne száz virág! Benned él, száz csodát remél! Meghalnék én édes mosolyodért!
Szonja: Mint a lágy harang, cseng felém! Hangod boldogan hallom én! Bár egy élten át hallanám dallamát én, boldogabb lenne e szív!
Együtt (és váltakozva a sorokat):
Légy a mindenem, vigasztalóm, szerelmesem, az édes üdvösség! Fönn, a mennyben még egymásnak szánt minket az ég, jöttödre vártam rég! Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy! Szívem minden dobbanása csak tiéd! Légy a mindenem, őrangyalom, szerelmesem, az édes üdvösség! Nékem szánt fönn az ég! Szerelmem és napom te légy!
„Az átpezsgőzött éjszakáról szóló operett részleteit Házy Erzsébet, László Margit, Szőnyi Ferenc, Kozma Lajos, Melis György, Ilosfalvy Róbert és Radnay Gyyörgy tolmácsolja.”
Magyar dalszöveg: Fischer Sándor
Közreműködik a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara
Lehel György vezényletével.
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. december 25., Kossuth Rádió 19.05 – 22.00
„- Gyere el, hallgass rám! Oda érdemes ám. Holnap úgyis vár a zárka, alhatsz békén, jól bezárva.....Majd álnéven viszlek oda, Marquis Renard jól illik rád. Senki sem tudja ezt meg soha..../- Vacsorára indulok, hol dalolni és táncolni, szép leányok közt mulatni hajnalig vigadhatok...” (Melis György és Szőnyi Ferenc)
- Rosalinda dala és hármas, I. felv.:
„-De szomorú a válás, a búcsúóra int. Nyolc napig ez a várás, hogy bírjam ezt a kínt. Hogy elhagy így a férjem, nyugalmat óh ki ád?.../- Óh, jaj,a szívem megszakad!...- Ki lesz a társaságom, ha vár jó ebéd? ...- Ó, fájó pillanat, a szívem megszakad.” (Házy Erzsébet, László Margit és Szőnyi Ferenc)
- Orlovszky kupléja, II. felv.:
„Van nálam gyakran társaság, hisz szórakozni kell. Itt tölti mind az éjszakát, amíg a nap felkel. Nem érdekel egy szó sem itt, hisz oly unalmasak, én azt teszem, mi jól esik, de nékik nem szabad. Ha bárki unja itt magát, a többiek előtt, én megfogom a gallérját, s kipenderítem őt. S ha meglepné egy percig, hogy mért teszek ilyet? Mert énnekem ez tetszik, ki hogy szokta meg...” (Kozma Lajos)
- Bordal (Orlovszky, Adél, Eisenstein):
„- A szőlő égi nedve, trallalalalala,életünknek kedve, trallalalalala,a császárok, királyok, a grófok és lakájok mind szolgái, míg élnek, a szőlővenyigének. No koccints hát, az áldásunk ma rászáll, ki császárok közt császár.....A felségnek ez mindig jár, így dukál. Első Pezsgő néven ő császár és király. – Őfelsége sokáig éljen! – A császár és király!” (Kozma Lajos, László Margit és Szőnyi Ferenc, km. Házy Erzsébet, Melis György, Radnay György, az MRT Énekkara)
- Adél „kacagódala”, II. felv.:
„Ej, márki úr, ön nem pirul? Tanítsam arra én, mi a biztos jel, hogyan ismer fel egy hölgyet könnyedén? Hisz látja, mily gyöngéd e kéz, ha ily karcsú kis lábra néz! Beszédem a varázsom, a vállam, ez bársony, ily finom úri kincs szobaleánynak nincs. Remélem, hogy belátja ezt, a tévedése oly groteszk. Mulatok csak, hahaha. hihetetlen, haha, ugye érti, ha nevettem, hahaha...” (László Margit, km. az MRT Énekkara)
- A III. felvonás fináléja (kórus, Eisenstein, Dr. Falke, Orlovszky, Adél, Alfréd, Rosalinda, Frank, kórus):
„ - Ó irgalom, ó irgalom, jó denevér, ne bántsd nagyon! Az áldozat már érzi bosszúdat! - Mondjátok, mi történt itt? Mert engem minden megszédít! Mondjátok, az istenért! - Bosszút állt a denevér!...- De mi történt, hogy és mint? - Ami volt, az semmi más, mint csak tréfa, ugratás. - Vele játszottunk mi mind. ... / - Ó de boldog így az élet, köztünk mindig béke lesz. Hadd öleljelek meg téged! - És ha nem pont így esett, csak hagyjuk meg hitében, így boldog lesz mindenképpen. .../- Rosalinda! Bocsáss meg a te kis hűséges uradnak! Láthatod, hogy mindennek az az átkozott pezsgő az oka! - /- A pezsgő volt a vétkes,trallalalalala,ezt ő vitte véghez, trallalalalala. De ő is oka annak, hogy tetszem az uramnak. Így visszaadta épen és hűségben a férjem. No koccints hát! Az áldásunk ma rászáll, ki császárok közt császár!...” Házy Erzsébet, László Margit, Szőnyi Ferenc, Kozma Lajos, Melis György, Ilosfalvy Róbert és Radnay Gyyörgy, km. az MRT Énekkara)
Először Budapesten tanult közgazdaságtant, és megszerezte a Dr.rer.oec címet. 1950-től hangját a magyar főváros Liszt Ferenc Zeneakadémiáján képezték (1957-ig). A salzburgi Mozarteumban is tanult. Pályafutása elsősorban a német nyelvterületre összpontosult. 1958-61 a Heidelberg Városi Színház, majd 1963-ig a Mainzi Városi Színház tagja volt. 1963-67-ben a Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf-Duisburg tagja volt, majd 1967-71-ben a zürichi operaházban énekelt. Itt dolgozott többek Ernst Krenek,"Karl V." című operájának svájci premierjén. 1971 után vendégként jelent meg a német és az osztrák színpadon; a vendégelőadások a Teatro Liceo Barcelonába (1968), a Brüsszeli Théâtre de la Monnaie (1967) és a genti Operaházba (1974) is elvitték, és ideiglenes vendégszerződése volt a kölni operaházzal.
Repertoárjának középpontjában olyan lírai szerepek álltak, mint Tamino a "Varázsfuvolában", Ferrando a "Così fan tutte" -ben, Idamante Mozart „Idomeneo”-jában, Lyonel Flotow "Martha" dalművében és Fenton Nicolai „Windsori víg nők” operájában. Báró Kronthal Lortzing operájában („A vadorzó”), Herceg Prokofjev Három narancs szerelmese c. operájában. Hans Werner Henze két operájában is fellépett: Lord Barrat szerepe „Der junge Lord"-ban; a címszerep "Prinzen von Homburg"-ban. A Herceget énekelte Dvořák Rusalkájában, továbbá Alfred volt a „A denevér” és Urbinói herceg az „Egy éj Velencében” című Johann Strauss-operettekben.
Később a Salzburgi Mozarteum professzoraként dolgozott. Házasságot kötött Yvonne Helvey-Mazzo mezzoszopránnal, aki 1959-61 között a Heidelbergi Városi Színházban, 1961-63 között az Augsburgi Városi Színházban és 1963-65 között a Wuppertali Operaházban énekelt, és 1963-64 között a salzburgi fesztiválon, A varázsfuvolában az egyik„Fiú” szerepet kapta meg.
Arra nem találtam adatot, hogy Kaposy Andor meghalt-e (és mikor?) vagy él-e még.
Kaposy Andor felvételei megtalálhatók a Philips és a HMV gondozásában (Gustav Mahler művei):
GUSTAV MAHLER: DAS KLAGENDE LIED ("SONG OF LAMENTATION" )- vinyl lp. 1965
ANNA REYNOLDS (MEZZO-SOPRANO) - ANDOR KAPOSY (TENOR) - TERESA ZYLIS-GARA (SOPRANO) - Ambrosian Singers and New Philharmonia Orchestra – Wyn Morris (conductor)
A Petőfi Rádió 1956. február 15-én sugározta, 20.00 – 20.20 óra között:
Szabados Béla: Kukta kisasszony
= Liza dala (Fáy Erzsébet, km. Kapossy Andor)
= Kaviár-keringő (Raskó Magda, Kapossy Andor)
Verő György: Virágcsata — Vidám Induló (Gyenes Magda és Kaposy Andor)
Tamássy Zdenkó: Csipkerózsika - Bemutató: 1954. augusztus 8., Petőfi Rádió, 16.40 – 17.20
Örülök, hogy a Dankó Rádió ma délelőtti Az a szép c. zenei műsorában a műsorvezető, Erdélyi Claudia beszerkesztette ezt a régen nem hallott Tamássy Zdenkó szerezte szép dalt a mára szinte elfeledett magyar tenorista, Kaposy Andor rádiós énekfelvételéről. Az ötvenes-hatvanas-hetvenes években gyakran lehett hallani a rádió zenés műsoraiban a Csipkerózsika c. zenés mesejátékból:
- Altatódal: „Szellő sem rebben, aludj csak csendben, vigyázlak végleg, altatlak tégedet. Aludj! Csillagok kelnek, hullanak, vigyázok rád örökké.....” (Kaposy Andor)
Bemutató: 1954. augusztus 8., Petőfi Rádió, 16.40 – 17.20
A Rádió Gyermekszínházának műsora
Csipkerózsika
Mesejáték
Grimm meséjét átdolgozta: Mészöly Miklós és Raics István
Zenéjét szerzette és betanította:Tamássy Zdenkó
Közreműködik a Maqyar Rádió Szimfonikus zenekara, a Földényi-kórus és Andor Ilona Gyermekkórusa.
Házy Erzsébet három duettet énekel Melis Györggyel azon a ”Mézeskalács”- rádiófelvételen, amelyről most ezeket a részleteket is, újra meghallgathattuk a Dankó Rádió nemrég véget ért operettműsorában („Az a szép”):
Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács
A Rádió Dalszínházának bemutatója - keresztmetszet: 1977. január 21., Kossuth Rádió 17.19 – 18.04
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András
- Örzse és Jóska kettőse III. felv.: „-Vidd ezt a mézest véled el, a tarisznyádba tedd el, talán még sor kerül reá, ne hadd itt Jóska, vedd el. /Szív küldi szívnek szívesen, szív a szívtől kapja szívből kedvesen; ha nem kapja szív a szívtől igaz szívvel, kedvesen, küldje vissza szív a szívnek, tiszta szívből, szívesen....” (Házy Erzsébet és Melis György)
- Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „Kívül piros, belül édes, olyan cukor, mint a rétes, jaj, be szép! Jaj be szép! Közepén a kép!.../ … Hencida, Boncida, Bergengócia, mért is csak az uraké az óperenci-en-ci-a!”(Házy Erzsébet és Melis György)
- Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „Én a párod, te a párom, nem választ el semmi se, sem sírásó, sem koporsó, sem harangszó, sem mise: két szegény kis tücsköt így ád össze az egek ura. /- Nem kell a tücsöknél ehhöz semmi figura, semmi figura, semmi figura. /- Tudja jól a tücskök dolgát a mezők ura, a szívek ura, az egek ura…!” (Házy Erzsébet és Melis György)