Bejelentkezés Regisztráció

Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig)


4250 Búbánat 2020-12-21 19:37:51

Most nem néztem utána, és nem számoltam össze, hogy az idén hányadszor hangzottak el, ismét, a „Mágnás Miska”  és a „Boccaccio” operettek alábbi részleteinek bejátszásai a Dankó Rádió napi sugárzású, délutáni operettműsorában („Az a szép”) – de nagyon sokszor.

Persze, remek dalszámok, kiváló előadók, szép felvételekről:  

  • Szirmai Albert – Bakonyi Károly - Gábor Miklós: Mágnás Miska

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András 

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00

- Rolla és Marcsa kettőse:Vedd fel a finom, a drága ruhádat, férfi csak ezt kívánja… érted epednek az összes apró grófocskák… /Ó suhogó selyemszálakcsipkeruhácska, csodás, angyali dalt muzsikálnak, elhal a szívdobogás....” (Andor Éva és Zentay Anna)

- Baracs dala: Győztem, s mondhatom… Bátorság, és nonsalansz…” (Korondy György, km. énekkar )

Rolla és Miska kettőse:  "Te kis angyalédes, édes angyalnézz reámölelj puhán karoddal át, azt a cifra angyalát!” (Andor Éva és Palcsó Sándor, km. énekkar)

- Együttes:  „Hoppsza, Sári, hoppsza-hó, minden nap egy forduló, ráadásnak három csók… /Hoppsza, Sári, hoppsza-hó, jaj de édes, jaj de jó, add a szádat, angyalom, hej, hajnalig csókolom…” (Andor Éva, Zentay Anna és Palcsó Sándor)

- Baracs és Rolla szerelmi kettőse, I. felv.: „Csupa rózsa, drága szép… /Úgy szeretnék boldog lenni vagy miattad tönkre menni…” (Andor Éva és Korondy György)

Más stúdiófelvételekről bejátszások:

- Baracs dala, II. felv.: „Azt hittem egy percig, szíve már enyém..../ A nő szívét, ki ismeri, ezer csodával van teli..../Isten veled, búcsúzni kell, tündéri álomkép...” (Derzsi György) 

- Miska és Marcsa kettőse:Így mulatok, úgy mulatok.../Cintányéros cudarvilág, iszunk egy kortyocskát...”  (Geszthy Veronika és Domoszlai Sándor)

 

  • Franz von Suppé  Camillo Walzel, Richard Genée – Kardos G. György Blum Tamás Róna Frigyes: Boccaccio

- Fiametta és Boccaccio „olasz-kettőse” (Házy Erzsébet és Fülöp Attilakm. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás)  - az „élő” koncertfelvételen magyar nyelven hangzott el ez a duett . „Komolyan – Könnyedén” – a Magyar Rádió nyilvános hangversenyének közvetítése a 6-os stúdióból (1977. június 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.20) 

- Boccaccio dala: A fiatalúr, ha jő az est, egy kis huncut hölgyet les.../Láthatja minden férfi az eskü mennyit ér, csak egy pillantás és a nőcske félrelép…”  (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Erdélyi Miklós) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1961. június 24.,  Kossuth Rádió 20.30 – 23.35 

- Bordal (Pietro, Leonetto, Boccaccio jelenete):  „A csókhoz leány kell és éhes férfiszáj… / már inkább undici, dodici, tredici, ez a derék, így a jó…”  (Bende Zsolt, Réti József, Ilosfalvy Róbert és az MRT Énekkarának férfikara)

Fiametta románca: Egy szó csupán a hűség… Ha rám borul az alkony”  (Kukely Júlia, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Nagy Ferenc) Kukely Júlia operett dalokat énekel: új rádiófelvételről (1982. április 1., Kossuth Rádió 19.15 – 19.46)

- Boccaccio dala: „Szeretni és ölelni csak párosával jó….Magában éldegélni nem embernek való..”  (Tiboldi Mária, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Sebestyén András)

Együttes – induló:  „Mondj igazat, légy vidám, búsulni kár…”  Koncertfelvételről  (Barlay Zsuzsa, Kalmár Magda, Kincses Veronika, Fülöp Attila, Korondy György, Miller Lajos, Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - Franz von Suppé-est közvetítése a Csepeli Munkásotthonból - 1978. január 16., Petőfi rádió 19.00 - 21.36.


4249 Búbánat 2020-12-21 17:17:17 [Válasz erre: 4247 Búbánat 2020-12-19 19:28:51]
  • 1949. augusztus 30., Petőfi rádió, 19.00 – 20.20

Stúdióoperett

Leo Fall – Alfred Maria Willner, Fritz Grünbaum – Gábor Andor: Sztambul rózsája

Közreműködik a Földényi-kórus és az Offenbach-zenekar, vezényel Bánfalvy Miklós.

Rendező: Kiszely Gyula

Főszereplők:

Kondzsa Güll - Relle Gabriella

Midili - Orosz Vilma

Ahmed bey - Szabó Miklós

Flórián - Rátonyi Róbert

Kamek pasa – Oláh Emil


4248 Búbánat 2020-12-20 19:55:04 [Válasz erre: 3984 Búbánat 2020-07-22 20:13:11]

A Dankó Rádió hullámhosszán nemrég véget ért operettműsorban („Az a szép”) Huszka Jenő Bob herceg c. művéből szóltak a jól ismert dalok, együttesek, a múlt és a jelen nagyszerű énekművészeinek tolmácsolásában!

Mindig örömmel tölt el, ha Huszka-dallamok csendülnek fel a rádióban, sokadszorra is gyönyörködni tudok bennük, mint ahogyan most is tettem - pedig nem először a héten,  megint egy teljes, ismétlőadást hallhattunk: sőt ma negyedszer hangzott el a rádióban ez az összeállítás.  A hangfelvételről újra sugárzott adás tartalomrészletezése a 3984., 3685. és 3660. sorszámú bejegyzéseimben megtalálható és visszakereshető.


4247 Búbánat 2020-12-19 19:28:51 [Válasz erre: 4191 Búbánat 2020-11-27 15:59:47]

 

  • 1949. augusztus 14., Petőfi Rádió, 18.30 – 20.00

Stúdióoperett 

Lehár Ferenc: A víg özvegy

Szövegét írta: Victor Leon és Leo Stein.

Fordította: Mérey Adolf

Rádiószerűsítette: Romhányi  József

Rendezte: Kiszely Gyula

Közreműködik a Földényi-kórus és a Rádiózenekar, vezényel Polgár Tibor.

Személyek:

Hanna – Raskó Magda

Daniló – Szabó Miklós

Rosillon – Fekete Pál

Mirko Zéta – Bilicsi Tivadar

Valencienne – Fenyvessy Éva

Cascade – Rátonyi Róbert

Saint Briosche – Tompa Sándor

Nyegus – Gózon Gyula

Prascovia – Szőke Klára


4246 smaragd 2020-12-19 19:25:13 [Válasz erre: 4245 Búbánat 2020-12-19 19:15:44]

Lehet-e Ábrahám Pál budapesti, lipcsei, berlini nagy operett-sikereiről Kemény Egon neve említése nélkül beszélni?

Lehet. Ebben az esetben viszont nem teljesen hiteles az adás, és ez történt ma a Kossuth Rádió „Operettparádé” című műsorában!

                                                           

Kemény Egon (1905-1969) neve kimaradt a mai összeállításból, a berlini magyar művészkolónia tagjainak említésekor sem hangzott el. Szerencsére vannak ez évi mérvadó műsorok is: a Dankó Rádióban és az MTVA Ábrahám Pál műsorában is teljesebb képet kaptunk Ábrahám Pálról (1892-1960).

Ábrahám Pál legjobb barátja Kemény Egon volt… így írtak a korabeli színházi tudósítások és később a kortársak visszaemlékezéseikben, Rátonyi Róbert, Honthy Hanna és mások, operettkönyvek – köztudott volt, a barátság mellett hat és fél éven át (1926-1933) tartó állandó zenei munkatársi kapcsolatuk: Kemény Egon zeneszerző, karmester zenekari hangszerelője volt már felerészben a „Zenebona” című zenés darabnak is.

Pályájuk egyszerre indult a Fővárosi Operettszínházban: zeneszerzőként és karmesterként.

Ábrahám Pál felkérésére „Az utolsó Verebély-lány” című darabjában a „32-es baka vagyok én…” című induló Kemény Egon hangszerelésével aratott világsikert, így folytatódott a Fővárosi (ma Budapesti) Operettszínházból indult munka.

Éppen itt lenne az ideje, hogy a gondosan felkutatott, pontos adatokat tartalmazó Klaus Waller: Paul Abraham - Ábrahám Pál monográfia magyar nyelvre lefordítva is megjelenjen!


4245 Búbánat 2020-12-19 19:15:44 [Válasz erre: 4244 Búbánat 2020-12-19 19:10:50]

Minő „véletlen?” – Úgy látszik, ma Ábrahám Pál életműve volt a „soros” a rádióban; párhuzamosságra figyeltem fel két elhangzott operettműsorban: a Dankó Rádióban imént véget ért adás („Az a szép”) egy korábbi Ábrahám Pál-műsor ismétlése volt, míg délután a Kossuth Rádióban („Operettparádé”) ugyancsak Ábrahám Pál operettdalaiból  összeállított  melódiacsokrot kaptunk:

A Kossuth Rádió „Operettparádé” műsorában ma Ábrahám Pál műveiről esett szó a stúdióba meghívott  vendégekkel: Kiss B. Atilla operaénekes, a Budapesti Operettszínház főigazgatója és Nemlaha György dramaturg, zenei író vette sorra a zeneszerző életművének kiemelkedő, fontos színpadi darabjait. A beszélgetés moderátora a mindig szombat délutánonként jelentkező adás-sorozat epizódjainak szerkesztő-műsorvezetője, Babucs Kriszta.

A zenei bejátszások voltak:

  • Ábrahám Pál – Harmath Imre: „Harminckettes baka vagyok én– induló (Kabos Gyula)

  • Ábrahám Pál – Lakatos László – Bródy István: Zene-bona -„Kicsike vigyázzon, egyszer nagymama lesz...” (Rátonyi Róbert és Zentay Anna)  (Ez a dalszám később átkerült a Bál a Savoyban c. operettbe)

 

  • Ábrahám Pál – Földes Imre – Harmath Imre: Viktória

- Koltay dala: „Csak egy kislány van a világon”  (Dolhai Attila)

- Cunlight és Viktória kettőse:Kétfogatú vén fiákeren suhantam én a Ringen át…/Pardonmadamehadd nyújtsak át egy szál rózsát...” (Svéd Sándor és Gencsy Sári)

  • Ábrahám Pál – Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre – Harmath Imre: Hawaii rózsája - „Ittam egy kis pityókát” (Zentay Anna)

  • Ábrahám Pál – Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda – Heltai Jenő – Romhányi József: Bál a Savoyban

- Madeleine dala: „Toujours l’amour” (Alpár Gitta)német nyelven

- Daisy belépője: „Itt terem, az ember egykettőre itt terem” (Bársony Rózsi) (ez a dal más versfordításban ismertebb: „Karnevál, az élet tarkabarka karnevál”

- Daisy és Musztafa kettőse: Bár a bál csöpp lokál, minden este visszavár…/Ó, Mr. Blue nagyszerű fiú, és Lady Bleu elragadó nő…”  (Ágoston Kati és Peller Károly)

- Tangolita dala:Az én nevem La bella Tangolita, La Tangolita di Santa Fé(Tiboldi Mária)

  • Ábrahám Pál – Földes Imre - Harmath Imre: Júlia - „Kis Komárom, nagy Komárom”  (Dénes Oszkár)


4244 Búbánat 2020-12-19 19:10:50 [Válasz erre: 4091 Búbánat 2020-09-10 19:52:55]

A Dankó Rádió „Az  a szép” műsorában ma Ábrahám Pál dallamai csendültek fel ismét: a 4091. sz. alatti bejegyzésemben már részletesen ismertetett, szeptember 10-i operettadás hangfelvételét  hallgathattuk meg újra:

Ábrahám Pál Alfred GrünwaldFritz Löhner-Beda Heltai Jenő – Romhányi József: Bál a Savoyban – részletek

Ábrahám Pál – Földes Imre - Harmath Imre: Viktória – részletek

Megjegyzem, e részletek közül most kimaradt, vélhetően szerkesztői döntésre - Ferri gróf és Lia San kettőse: „Édes mamám, magát is a papám csókkal csalogatta tán…” (Teremi Trixi és Bozsó József) – ezzel időt szakítanak az adventi időszakban az adás végén naponta jelentkező „üzenő” és adventet köszöntő szavakra, és az ilyen hangulatot kifejező egyéb dallamok sugárzására.

Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner Beda – Földes Imre – Harmath Imre: Hawaii rózsája - részletek


4243 Búbánat 2020-12-18 19:53:07 [Válasz erre: 4061 Búbánat 2020-08-27 20:20:49]

A Dankó Rádió „Az  a szép” műsorában ma Kemény Egon dallamai csendültek fel ismét: a 4061. sz. alatti bejegyzésemben már részletesen ismertetett, augusztus 27-i operettadás hangfelvételét  hallgathattuk meg újra:

Kemény Egon - Gál György Sándor – Erdődy János: Komáromi farsang – részletek

Kemény Egon – Tabi László - Erdődy János: Valahol Délen – részletek

Kemény Egon - Soós László - Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai részletek

Az adás végén Mezei Mária énektolmácsolásában három dal felvétele szólalt meg:

- Kozma József - Reményi Gyenes István: „Utcák során, sok nyáréjszakán  úgy  kísért ...a múlt. Érzem a tűzét, a csókok ízét, s a fényt, mely a szemedbe gyúlt...”

- Fényes Szabolcs – Békeffi István: Tíz óra múlt  -Kívánok az uraknak jó estét! Remélem,  jól mulatnak, csak tessék..../Tíz óra múlt, a szívem kigyúlt az éjjel szerelmes dalán...”

- Matvej Isaakovič Blanter: Gyévuska„Mikor százezer csillagfény hinti ránk sugarát...”


4242 macskás 2020-12-18 16:37:03

4242


4241 Búbánat 2020-12-17 19:25:49 [Válasz erre: 4098 Búbánat 2020-09-15 21:58:58]

A nemrég véget ért operettműsorban ("Az a szép")  a  4098. sz. alatti bejegyzésemben már részletesen ismertetett, szeptember 15-i operettadás hangfelvételét  hallgathattuk meg újra a Dankó Rádió hullámhosszán.

Lehár Ferenc: A víg özvegy – részletek

Jacques Offenbach: Eljegyzés lámpafénynél – részletek

A korábbi ismertetésemből kimaradt az operett egy részletének megnevezése:

- Levél-jelenet és négyes (Decsi Ágnes, Kalmár Magda, Takács Tamara és Rozsos István)

Huszka Jenő: Lili bárónő – részletek

Megjegyzem, e részletek közül most kihagyták, vélhetően szerkesztői döntésre, Lili, Frédi és Malomszegi hármasát (Kukely Júlia, Rozsos István, Melis György) – ezzel időt szakítanak az adventi időszakban az adás végén naponta jelentkező „üzenő” és adventet köszöntő szavakra, és az ilyen hangulatot kifejező egyéb dallamok sugárzására.


4240 Búbánat 2020-12-16 19:13:48 [Válasz erre: 3858 Búbánat 2020-05-17 20:43:35]

A 3858. sz. alatt  (május 17.)  már részletesen ismertetett, a július 28-án megismételt (lásd 4015. sorszámú bejegyzésemet is) operettadást ma megint, immár harmadszorra hallhattuk a Dankó Rádió „Az a szép” műsorában hangfelvételről.

Franz von Suppé: Boccaccio  - részletek

Johann Strauss: A cigánybáró – részletek

Kacsóh Pongrác: János vitéz – részlet

Jacques Offenbach: A szép Heléna – részlet

Megjegyzem, a Boccaccio-részletek közül ezúttal elhagyásra került, vélhetően szerkesztői döntésre, Fiametta románca (Kukely Júlia énekfelvétele) – ezzel időt szakítanak az adventi időszakban az adás végén naponta jelentkező „üzenő” és adventet köszöntő szavakra, és az ilyen hangulatot kifejező egyéb dallamok sugárzásához.


4239 smaragd 2020-12-16 07:18:37 [Válasz erre: 4226 smaragd 2020-12-10 17:47:16]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 2020: Nagy Ibolya

Hétfőtől az alábbi műsorhét ismétlését hallhatjuk:

https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2019/05/14/tul-az-operencian-kokas-laszloval-es-kokas-piroskaval-20-het

A mai műsor Kemény Egon zenéjével indult:

                                 KEMÉNY EGON: NYITÁNY

Előzmény

                              

CSOKONAI VITÉZ MIHÁLY ÉS LILLA            LAVOTTA JÁNOS

A „Komáromi farsang” Csokonai Vitéz Mihály és Lilla szerelmi drámáját állítja elénk. A daljáték cselekménye Lavotta János alakját, a magyar verbunkos zene megjelenését és az első magyar nyelvű színtársulat mindennapjait is felidézi – kiváló szereposztással és magas rangú művészi előadásban, megvalósításban.

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4238 Búbánat 2020-12-15 19:09:42 [Válasz erre: 4005 Búbánat 2020-07-26 19:00:39]

A 3887. sz. alatt  (május 29.)  már részletesen ismertetett, a július 26-án megismételt (lásd 4005. sorszámú bejegyzésemet is) operettadást ma megint, immár harmadszorra hallhattuk a Dankó Rádió „Az a szép” műsorában - hangfelvételről.

Kálmán Imre: A cigányprímás  - részletek

Jacques Offenbach: Orfeusz az alvilágban – részletek (a mostani ismétlés során a Nyitány nem teljes időtartamú felvétele hangzott el,  mivel a zeneszám közepétől „lekeverték” – bizonyára azért, hogy az adás végén még hely maradjon az adventi időszakban naponta jelentkező, üzenő, adventet köszöntő szavakra és az ilyen hangulatot kifejező egyéb dallamok sugárzására.


4237 Búbánat 2020-12-14 21:01:50

Elmúlt szombaton a Kossuth Rádióban az Operattparádé”, ma a Dankó Rádióban az „Az a szép” operettműsorban csendültek fel Huszka Jenő műveinek válogatottan szép dallamai a két műsorvezető, Babucs Kriszta illetve Erdélyi Claudia szerkesztésében.

 Örülök annak, hogy a magyar operett első, kiemelkedő megteremtőjére emlékezve, a Huszka-évben (születésének 145, halálának 60. évfordulóját ünnepeljük idén) a rádióban gyakran hallunk Huszka-melódiákat.

A mai zenei összeállításban két olyan dal is elhangzott, amelyek az Operettparádé műsorában is helyet kaptak.

  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gül baba (a dalbetétek előadói a rádiófelvételeikről: Fischl Mónika; Farkas Katalin és Gulyás Dénes; Clementis Tamás; Balczó Péter - vezényel: Kovács János, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara)

- Nyitány (Az MRT Szimfonikus Zenekarát Sebestyén András vezényli)

- Leila belépője: „Valahol messze, nem tudom, hol.../S lassan elém jött…daliás ifjú legény…”

- Leila és Gábor diák szerelmi kettőse: Ha volnék egy énekes madárka, tehozzád szólna mindegyik dalom... Szép égi virágom, jó sorsomat áldom…. /Jer, vélem, édes, szökjünk el együtt…”

- Mujkó dala:Darumadár fenn az égen, hazafelé szálldogál”

- Gábor diák dala: „Nem tudom én, hol születtem, növekedtem, nevelkedtem... /- Jártam, kóboroltam, mindig csak daloltam, úgy ahogy éreztem...”

  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő (a dalbetétek előadói a rádiófelvételükről: Petress Zsuzsa és Sárdy János, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor, ....) 

- Illésházy gróf és Clarisse kettőse - Cigaretta-keringő: „Engedje meg, hogy úgy, mint régen, tűzzel kínáljam, szép babám.../Valamikor hajdanán, ködös októberi délután finom cigarettel vártam önre én…/Egy kis cigaretta, valódi, finom, oly illatos, enyhe, mint rózsaszirom…”

- Illésházy gróf és Lili szerelmi kettőse, II. felv.: "Zárkózottan, egymagában, büszke vára csarnokán élt egy gőgös gróf kisasszony réges-régen, hajdanán.../ Tündérkirálynő légy a párom! Szállj le, szállj le pille szárnyon! Hajadból összeszőtt arany sugáron!

  •  Huszka Jenő – Háy Gyula – Fischer Sándor: Szabadság, szerelem  (a dalbetétek előadói a rádiófelvételükről:  Csákányi László; Petress Zsuzsa és Jámbor László)

- Nyitány  (km a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László) 

-  Melchior dala: „Társtalanul járogat az orvos. Csak egy régi divatú, vén ernyőt hordoz. És soha meg nem áll, betegekhez jár, bekopog, s kikopog mindent.../ Doktor úr, doktor úr, itt benn valami fáj, azt hiszem, a szívemmel baj van...” (Km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György)

- Judit és Béla szerelmi kettőse:  „- Ó, csakhogy hazaértem, boldog ez a nap, hogy csókra idenyújtod ajakad”!../ - Áldom az ég urát, hogy nékem adott ma téged! Jó volt így várni rád, most érzem, mily szép az élet!..” (km a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László) 

- Palotás  (km a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László) 


4236 Búbánat 2020-12-14 14:43:23 [Válasz erre: 4186 Búbánat 2020-11-23 12:03:24]

1948. augusztus 19.  Budapest I. (Kossuth) Rádió, 19.00 – 20.00

Stúdió-Opera

Donna Anna – daljáték egy felvonásban. 

Zenéjét szerezte Nádor Mihály.

Szövegét E.T.A. Hoffmann motívumai alapján Mohácsi Jenő írta

Közreműködik a Rádiózenekar.

Vezényel: Polgár Tibor

A muzsikus (Johannes Kreisler) – Simándy József

Az énekesnő (Donna Anna) – Szilvássy Margit

A szobapincér – Mindszenti  Ödön

Bevezetőt mond: Lányi Viktor


4235 Búbánat 2020-12-13 19:32:23

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában semmi „extra”, számomra valamiért különleges (vagy "vágyott"...) dalszám nem hangzott el ma. Csupa ismerős, sokszor bejátszott részletek szólaltak meg az adásban – a következő művekből:

Eisemann Mihály: Bástyasétány 77 (Zentai Anna és Rátonyi Róbert)

Lehár Ferenc: A mosoly országa (Berkes János)

Ábrahám Pál: Hawaii rózsája (Melis György)

Lajtai Lajos dalaiból egy válogatás (Honthy Hanna, Bilicsi Tivadar, Szombathy Gyula és Csákányi Eszter)

Lehár Ferenc: Luxemburg grófja (Feleki Kamill, Baksay Árpád; a keringőt a Bécsi Szimfonikusok felvételéről hallottuk)


4234 Búbánat 2020-12-12 19:17:50

A Dankó Rádió ma esti operettműsorában ("Az a szép")  ismét felcsendültek Jacobi Viktor operettjeinek ismert dallamai:

  • Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Sybill

- Nyitány (Az MRT Szimfonikus Zenekarát Sebestyén András vezényli)

- Sybill levele, Sybill és Petrov kettőse, I. felv.: „Kis Petrovom, remélem, megbocsátjahogy búcsú nélkül hagytam el magát…./- Én édes asszonyom, Sybill, vissza jő a szép idill!...”  (Pitti Katalin és Leblanc Győző, km. az MRT Szimfonikus zenekara, vezényel: Pázmány Tibor) - a Zenés TV Színház produkciójának hanganyaga, bemutató: 1982. október 2., MTV)

- A nagyherceg és Sybill kettőse, II. felv.: „A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... Parázs, parázs, szép piros parázs... / Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió... (Kukely Júlia  és Lukács László, km. a   Debreceni Filharmonikus Zenekar, vezényel: Kaposi Gergely) - „Éljen a magyar!  - Operettbál 2000”  - CD, (Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000)

- Négyes: „- Éjjel egyre csak lumpol, nappal meg pumpol /- Nincs, nincs gondja semmire…/ - Szép, ó, szép, édes így a lét, zeng a szíved, szép az élet, csókolózva vígan élek, gyorsan menjünk hát... Ref.: zeng a szíved, boldog élet, szép az élet, üdvösséget ád…” (Németh Marika, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. január 10. Kossuth Rádió 20.25 – 22.00

- Poire és Charlotte vidám kettőse: „- Esküszöm, anyukám, más leszek ezután…/- Szóra nem adok itt, csók, ami bizonyít…/- Ha valami van, ez az, ami roppant jó, de csak amikor az ereje roppantó…” (Koltay Valéria és Kishegyi Árpád, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. január 10. Kossuth Rádió 20.25 – 22.00

  • Jacobi Viktor – Martos Ferenc: Jánoska (keresztmetszet, 1960. augusztus 20., Kossuth Rádió 18.10 – 18.40)  - km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó

- Nyitány

- Tündérkeringő - kettős: „- A válladat átkarolni, melletted így vándorolni, összebújni, szép, puhán, rétek bársonyán! – Nagyvilágot elfeledni… csak szeretni, élni, mint a kismadár a lombos fán. Nézd, szerelmem, tündérfejedelem, tündéri csodaszép a birodalma!.../- Tündér! Jer, ide már! A szívem idevár! Reményem te vagy és a  bizodalmam! - Tündér hatalma nagy, tündér, hát el ne hagyj, tündér, velem itt maradj!...” (László Margit és Réti József)    

Magda és Jánoska vidám kettőse: „- Barangolok egyedül a zölderdőn, telesírom  selyemfinom zsebkendőm, dübörög a szél, zörög az egér, megijedek tőle rettentőn! /- Szép kisasszony,  hová fut a sűrűn át, bemutatom alázatos szolgáját, erre van az útja, jöjjön, kérem, utánam hát! /- Köszönöm az udvarias bemutatkozást! - Jöjjön hát, kivezetem az útra…/- Nem, nem, nem! Ha valaki látna, ami nem lenne illendő. - Kart a karban, ketten egyedül, milyen édes, illendő.  – Oly jó kis pár, csak egymás mellett jár!  Csak nékik énekel minden dalos madár.  /- Csak úgy szép, csak úgy szép az erdő, lombos erdő, árnyas erdő – ha nemcsak egy sétál, de kettő, mindig úgy élünk, mint egy férfi - egy nő, hisz gavallérja karján a nő….”   (Fábry Edit és Kishegyi Árpád)   

  • Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár

- Lucy belépője, I. felv.: „De nagyot iramodtam, amíg idejutottam a meredeken és a sűrűn át, egyenesen előre, falusi levegőre,.../Óh, mily szép: völgy ölén, rét füvén, nem gyötör se bál, se zsúr, messze mind a frakkos úr!. Pillangó, vadvirág, lombos ág, felhő száll az égen át, csodás, mesés világ!...”  (Németh Marika, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33

Bessy és Fritz kettőse, I. felv.:  „Nagyon vad ez a vadon, ülök a padon, unalommal nézek szét... /Kettecskén, az élet édes álom, kettecskén, szerelemben összenőve, sülve-főve, kettecskén …”  (Bognár Rita és Tihanyi Tóth Csaba) - 2015, Operettshow Kft, „Kettecskén” CD

- Bessy és Fritz kettőse, II. felv.: Történt hajdanán, hogy egy hottentotta lány, Párizsba ment, a kis bohó, dzsilolo...” (Hüvösvölgyi Ildikó és Szerednyei Béla, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Hidas Frigyes) - az operett televíziós változatának hanganyaga; Zenés TV Színház bemutatója: 1985. február


4233 Búbánat 2020-12-12 17:39:25

Ma folytatódott a Kossuth Rádióban a szombat délutánonként jelentkező operettműsor-sorozat, új adással  („Operettparádé”), amelynek középpontjában ezúttal a 145 éve született és 60 évvel ezelőtt elhunyt komponista, Huszka Jenő állt. A szerkesztő-műsorvezető, Babucs Kriszta beszélgetőtársai a stúdióban Kiss B. Atilla, operaénekes, a Budapesti Operettszínház főigazgatója és Nemlaha György, dramaturg, zenei író.

A meghívott vendégek a magyar operettmuzsika egyik klasszikusa, a romantikus színpadi zenei műfaj megújítójának életéről, főbb műveinek jellemzőiről, de a kor egyik vezető színművésznőjéről, Fedák Sáriról, Huszkához közel álló énekesnő-primadonnáról is „eszmét cseréltek” a műsorvezető mikrofonja előtt. 

A bejátszott zenei részletek voltak:

  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő

- Clarisse és Frédi vidám kettőse, I. felv.: „Hogyha szeretnél engemet úgy mint én tégedet, összepuszilnám képedet négy helyen, haaj!... / Gyere csókolj meg szaporán, tubicám, ha megfőztél, most megegyél, de meg ám...” (Dajka Margit és Latabár Kálmán)

- Illésházy gróf és Lili szerelmi kettőse, II. felv.: ”Bocsássa meg, ha reszkető kezemmel megérintém a hófehér kezét, bocsássa meg, ha bús tekintetemmel úgy esengem éltető derült tekintetét.../ - A szeme ég, a szava éget. Elég, ah elég, mert még elégek.../Szellő szárnyán szállj velem, repülj velem, erdők mély vadonán kószáljunk szerelmesen...” . (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1961. március 25., Kossuth Rádió, 20.00 – 21.35

  • Huszka Jenő – Bakonyi Károly – Martos Ferenc: Bob herceg

- Bob belépője, I. felv.:Londonban, hej, van számos utca”  (Fedák Sári, zongorakísérettel)

  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gül Baba

- Mujkó dala, II. felv.: „Darumadár fenn az égen hazafelé szálldogál  (Svéd Sándor)

  • Huszka Jenő - Szilágyi László: Erzsébet

- Neszmélyi Kálmán dala, I. felv.: „Szegény magyar nép, téged vihar tép. Lábad ahol jár, tövisekre lép. Szép, délibábos rónán át, sír a vén hegedű, szél zokogja a nótáját. Mért olyan keserű? Szegény magyar nép, téged vihar tép réges-rég. / Szegény magyar nép, beborult az ég. Hol van már a szép, régi dicsőség? És Hadak Útján nem jár már, hős Csaba hadvezér, szép Duna, Tisza partjánál már csak a bánat él. Szegény magyar nép, lesz-e még az ég, kék, mint rég?” (Sebő Miklós)

  • Huszka Jenő - Szilágyi László: Mária főhadnagy

- Panni és Tóbiás vidám kettőse, I. felv.: „- Én vagyok itt a szabó, de nyakamba te varrod most magad, - Bármilyen rémes, de férj leszel édes, ha törik, ha szakad..../ Én teve- én teve- én teveled oly vígan élek, ezért mint hülye, mint hű jegyesed elvennélek... (Kiss Manyi és Latabár Kálmán)

- Antónia és Draskóczy Ádám kettőse, I. felv.: „- Epedőn, remegőn nézem magát, várom, lesem a válaszát! - Türelem, a szívem nem szólhat még, csak ezért gyötrődöm még... /Némán várni egy boldog percet, és tűrni szótlan, szíve hogy reszket…”  (Németh Marika és Udvardy Tibor, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Kerekes János) - részletek, Qualiton, 1962

- Bálint dala, II. felv.:  „Nagy árat kér a sors a boldogságért, megfizetünk mindenért, minden pillanatért…/Boldogságunk nem tart sokáig, mert eltűnik, mint egy szivárvány… ”  (Sárdy János)

- Mária és Jancsó Bálint kettőse, II. felv.:Én mától kezdve csak Terólad álmodom, álmomban két karomba zárlak, angyalom! Szívem csak érted reszket, és ezt a drága percet, míg élek, elfeledni nem fogom!...”  (Németh Marika és Udvardy Tibor, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Kerekes János) - részletek, Qualiton, 1962

  • Huszka Jenő – Jókai Mór Politikai divatok c. regénye nyomán írta Háy Gyula, a verseket Fischer Sándor írta: Szabadság, szerelem

- Melchior dala: Társtalanul járogat az orvos. Csak egy régi divatú, vén ernyőt hordoz. És soha meg nem áll, betegekhez jár, bekopog, s kikopog mindent.../ Doktor úr, doktor úr, itt benn valami fáj, azt hiszem a szívemmel baj van...” (Csákányi László, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László) - a daljáték keresztmetszet-felvételének a bemutatója: 1955. január 25., Kossuth Rádió, 18.20 – 19.00

 

A teljes rádióműsor ezen a linken hallgatható vissza:

https://mediaklikk.hu/radio-lejatszo-kossuth/?date=2020-12-12_14-32-00&enddate=2020-12-12_15-30-00&ch=mr1


4232 Búbánat 2020-12-11 20:55:05

Születésének 92. évfordulóján Petress Zsuzsa színésznőre, az Operettszínház egykori művészére emlékezett ma a Dankó Rádió operettműsorában („Az a szép”) a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia – aki az adásban sok szép operettfelvétel bejátszott részletével hozta közel a rádióhallgatókhoz a néha primadonna alakját és idézte meg énekművészetét.

  • Fényes Szabolcs - Mihály István: „Álmaimban valahol már jöttél felém” (Petress Zsuzsa) - Tóparti látomás c. film dala
  • Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József: Maya -  „Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért..." (Petress Zsuzsa és Andor Éva)
  • Fényes Szabolcs Ambrózy Ágoston - „Fekete csillag a két szemed, csillagok fényében élnék veled...”  (Petress Zsuzsa és Melis György, km. az MRT Énekkara)

 

  • Kerekes János - Darvas Szilárd - Szenes Iván: Állami Áruház

km. a Tóth-kórus, km. az Állami Színházak Szimfonikus Zenekara, a Magyar Rádió Tánczenekara, vezényel: Kerekes János) – keresztmetszet-felvétel,  1953. március 24., Kossuth Rádió

- Szerelmi kettős: „Nem szavakat várok tőled, társam legyél nékem, boldog napjaim részese: bajban menedékem. ....Úgy jöjj te felém, úgy nézz te reám, lássák mind, aki lát! Más most a legény, más most a leány, jobb lesz már a világ. - Járjál bárhol az utadon, várom azt, ami szép…. /Most valóra válik álmom, rád találok benned. Szívem(d) ünnepel és remél… Tiéd vagyok én egy életen át!”  (Petress Zsuzsa és Melis György)

- Vidám kettős:  „Szép az idő, száz evező, csattog a vízben már. Magasba szárnyal a dal, száz fiatal éneke vígan száll. Egy Duna-parti csónakházban nagy a jókedv minden nap. Úszik az ember boldogságban és a jó Duna víz simogat...”  (Petress Zsuzsa és Kazal László, km. a Tóth-kórus)

  • Lehár Ferenc – Gábor Andor: Luxemburg grófja - Angèle és René kettőse - „Ó, grófné, ha megengedi, szívemből gratulálok! - Gróf Úr! Öntől viszont e perctől válok!.../- Jobbra ön, balra én, különös tünemény, ideális így az élet...”  (Petress Zsuzsa és Baksay Árpád, km. a Fővárosi Operettszínház zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – keresztmetszet, Hungaroton, 1964
  • Sidney Jones - Owen Hall - Fáy E. Béla, Makai Emil - Brand István: Gésák - Molly dala, I. felv.: „Rolly-Pollynak keresztelt az apám, Rolly-Pollynak nevez egész Japán. Ki az én teámat issza, annak édes csók a titka, örök áhítattal gondol vissza rám...” (Petress Zsuzsa, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1970. február 14., Kossuth Rádió 19.25 – 20.37
     
  • Huszka Jenő – Jókai Mór - Háy Gyula - Fischer Sándor: Szabadság, szerelem - Judit és Béla szerelmi kettőse:  „- Ó, csakhogy hazaértem, boldog ez a nap, hogy csókra idenyújtod ajakad”!...  „- Áldom az ég urát, hogy nékem adott ma téged! Jó volt így várni rád, most érzem, mily szép az élet!... (Petress Zsuzsa és Jámbor László, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László) - A daljáték keresztmetszet-felvételének a bemutatója: 1955. június 25, Kossuth Rádió, 18.20 – 19.00

 

  • Kálmán Imre –Fritz Grünbaum, Julius Wilhelm - Harsányi Zsolt – Innocent Vincze Ernő: A cigányprímás - Rácz Laci és Juliska kettőse: „Gingalló, mint a pillangó”  (Petress Zsuzsa és Kelen Tibor, km. a Magyar  Állami Operaház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – 1965, Qualiton, részletek
  • Visky András – Gyárfás Miklós: Hozzányúlni tilos!

Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás -  részletek, 1960., Kossuth Rádió

- „Nehéz a dolga egy szegény kislánynak, hiszen rá szörnyű veszedelmek várnak..../- Hozzányúlni tilos!...” (Petress Zsuzsa és Feleki Kamill, Pethes Ferenc)

- „- Egyedül magányos az ember, álmodni, ábrándozni nem mer....- Veled megyek kéz a kézben, szívem, mindig együtt lenni jó!..” (Petress Zsuzsa és Bende Zsolt)

  • Fényes Szabolcs – Békeffy István: Rigó Jancsi - Mariska és Ficsúr kettőse, I. felv.: „Miért születtem cigánynak, miért nem inkább királynak?” (Petress Zsuzsa és Rátonyi Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. december 26. Kossuth Rádió, 19.09 – 21.40 
     

4231 Búbánat 2020-12-11 17:48:09 [Válasz erre: 4230 smaragd 2020-12-11 16:16:21]

Rendben van.


4230 smaragd 2020-12-11 16:16:21 [Válasz erre: 4229 smaragd 2020-12-10 20:01:39]

Kis javítást kérek szépen majd a következőkben, a pontos idézet:

Erdődy János/Co. „Fekete az ég, örvénylő szél zúg, zörög a tető, a bárban táncol a kubai lány, kint fülledt párát zuhog az eső…”

*Lolita bolerója: A vágyakozás (dal) – Mezei Mária  rádiófelvételen

Előzmény 4224


4229 smaragd 2020-12-10 20:01:39 [Válasz erre: 4228 Búbánat 2020-12-10 19:25:22]

Az biztos, mióta Házy bejegyzésemmel elindultam a fórumon...


4228 Búbánat 2020-12-10 19:25:22 [Válasz erre: 4225 smaragd 2020-12-10 17:44:35]

Szíívesen, közös az örömünk.


4227 Búbánat 2020-12-10 19:08:11

Az imént véget ért operettműsorban - Dankó Rádió - "Az a szép"  - egyebek között részleteket hallottunk Eisemann Mihály ismert operettjéből, és Fényes Szabolcs slágereiből összeállított egyveleget,  Petress Zsuzsa,  Rátonyi Róbert, Korondy György, Zsolnay Hédi, Márkus László énekfelvételeiről. 

Eisemann Mihály - Baróti Géza és Dalos László: Bástyasétány 77

Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. május 4., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00

A zenei összeállításban Fejes Teréz, Lorán Lenke, Németh Marika, Zentay Anna, Ajtay Andor, Fekete Pál, Kazal László, Mucsi Sándor,  Rátonyi Róbert énekel.

Km.: a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara és Tánczenekara, valamint a Földényi -kórus.

Vezényel: Vaszy Viktor

 (A rádió operettfelvételén a prózai részekben is az énekesek működtek közre, illetve a színészek meg énekeltek.)

Török professzor – Ajtay Andor
Anna, a lánya – Németh Marika
Péter, Anna szerelmese – Mucsi Sándor
Tini  – Zentai Anna
Rudi – Rátonyi Róbert
Patkó – Fekete Pál
Elvira – Fejes Teri
Emánuel – Kazal László
Rózsi – Lorán Lenke
Ödön – Rozsos István

A most elhangzott részletek voltak:

A vén budai hársfák (próza: Anna, Tini, Bözsi, Török; ének: Török)
- Ámor (Anna, Péter)
Popocatepetl, oh (Elvira, Patkó, Emánuel)
Te drága fény (Péter)
Ha valaki szesztestvér (Tini, Rudi)
Jöhet-e még? (Anna, Péter)
Pest- Budán… (Tini, Rudi)


4226 smaragd 2020-12-10 17:47:16 [Válasz erre: 4199 smaragd 2020-12-02 16:35:32]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 2020: Nagy Ibolya

Előzmények

Hétfőtől az alábbi műsorhét ismétlését hallhatjuk:

https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2019/05/05/tul-az-operencian-kovacs-istvannal-es-sajgal-erikaval-19-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4225 smaragd 2020-12-10 17:44:35 [Válasz erre: 4224 Búbánat 2020-12-09 21:34:38]

Köszönöm szépen a részletes műsor bejegyzést!


4224 Búbánat 2020-12-09 21:34:38 [Válasz erre: 4223 smaragd 2020-12-09 19:42:26]

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma Kemény Egon dallamai csendültek fel:

  • Kemény Egon: A messzetűnt kedves 

(Történelmi daljáték Fazekas Mihály életéről)

Vitányi János hátrahagyott darabját befejezte és a verseket írta: Erdődy János

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. május 22., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00

Km.: az MRT szimfonikus zenekara és a Földényi-kórus, vezényel: Bródy Tamás

- Julika és Mihály kettőse: „Az első szerelem dala” (Andor Éva és Simándy József)

...Kislány voltál, most már nagylány - bizonyám, hosszú a szoknyám  - Kicsi piros szádat megcsókolnám...- Ó, hogyne, ha hagynám....”

- Mihály és Ámeli „Rózsa-kettőse" (László Margit és Simándy József)

„- Messzi földről jött egy jó magyar huszár, - távoli határból, hol madár se jár, - Vas-deres lován a franciák honába jött a messzi táj felől a jó magyar huszár...- kard helyett kezében rózsa-, rózsaszál... /- Szebb is lenne minden, jobb is lenne már, kürt helyett ha szólna énekes madár... kard helyett ha rózsát hozna minden jó huszár.” 

- Mihály és Ámeli kettőse és Mihály dala (László Margit és Simándy József) 

„- Ha egyszer véget ér ... én eljövök érted... én nem feledlek Téged! Szerelmünk mindörökre éltet! Időnk lejárt. Most menj, menj, Ámelie!... Szeretlek Téged! - És visszavárlak! - Szívembe zárlak, örökre, mindörökre. - Amíg csak élek, csak Téged várlak!”

Fazekas Mihály: Mint mikor a Nap…

 - Énekli: Simándy József az énekelt dalszöveg bizonyos helyeken eltér az eredeti verssorokétól.

Az eredeti versszöveg:

Mint mikor a nap az ellátás szélére lejutván
Visszatekint, s az aranygyapjas felhőknek alóla
A már barnúló erdőkre veresses arany színt
Leggyent, azzal elűl, s az arany festést is azonnal
A sűrűségből kibukott árnyék letörűli:
Ámelim így nézett még egyszer hátra, kezével
Mejjét és ajakát illetvén, s azzal el is tünt,
S engem az aggódás és a siralom beborított
Bús árnyékával. Majd rólatok, elfeketült fák!
Mind elmászkálnak lassan a lomha homályok,
Egy pompás hajnal hasadása után; de az én rám
Gyűlt éjnek véget nem vét az örökre lement nap.


 - Szüretelők dala: "Korcsmárosné kápolnája a pince...”  (Barlay Zsuzsa és Kishegyi Árpád,  km. Földényi-kórus)

 

  • Kemény Egon -Tabi László - Erdődy János: Valahol Délen

A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényli (1956/57)

- Péteri dala: „Valahol Délen, idegen tájon rideg a föld, hideg az ég...” (Melis György)

- Rodrigo és Jutka kettőse - foxtrot: „Ha meggondolnád mégis a dolgot, szép kislány… /Még nincsen senkim sem…” (Gyenes Magda és Rátonyi Róbert)

Anna és Bodzás kettőse (lassú foxtrot): „Csendesen vártam a válaszod arra, hogy szeretsz-e engem?…/- Egy szót se szólj! A szerelemre rábeszélni senkit nem lehet…” (Petress Zsuzsa és Melis György)

- Lolita dala (bolero): „Fekete az ég, örvénylő szél zúg, zörög a tető, párák, zuhog az eső,…/ A vágyakozás úgy sír a szélben…”  (Mezei Mária)

- Rodrigo dala: Kandúr-szerenád - „Ha az este leszáll, párjával táncol a lány” (Rátonyi Róbert)

 

Kemény Egon - Gál Zsuzsa: "Ha visszanézek"  - sanzon (1957) -  „Örvényes, vad tó, szerelem, nem rémít már a mélye. Sok gyötrődésem feledem, nem látok mást, csak szépet, ha visszanézek….”  (Mezei Mária)

 

Kemény Egon – Ignácz Rózsa – Soós László – Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai Elmira sanzonja: „Ötvenkilenc dáma elindult a bálba, földig érő, bécsi-módi krinolinszoknyába'.../Elpirult, miért pirult?..." (Mezei Mária, km.  a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1955. január 23., Kossuth Rádió, 20.30 – 23.00 (két részben, szünettel)


4223 smaragd 2020-12-09 19:42:26 [Válasz erre: 4212 smaragd 2020-12-03 17:58:52]

Kiváló zenei programmal, értékes, tartalmas ismertető összekötő-szövegekkel ajándékozta ma meg hallgatóit Erdélyi Claudia:

                                   DANKÓ RÁDIÓ

                                         "Az a szép"

                      Szerkesztő-műsorvezető: Erdélyi Claudia

                                     KEMÉNY EGON

kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző műveinek rádiófelvételeiből

És megtörtént a csoda :-) a Messzetűnt kedves részleteit halljuk Erdélyi Claudia műsorában:

  • Kemény Egon - Erdődy János: „A messzetűnt kedves” (1965) Történelmi daljáték. Történik: 1791-ben, 1793-ban, 1827-ben. Színhely: Debrecen; egy francia kisváros; Érmelléki szőlő. Szereplők: Fazekas Mihály – Simándy József/Darvas Iván, Pálóczi Horváth Ádám – Palócz László/Láng József, Ámeli – László Margit/Domján Edit, Julika – Andor Éva/Örkényi Éva. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendezte: László Endre. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényelte, közreműködött a Földényi kórus.                                     
  • és most részletek a rádiófelvételből:

Kemény Egon - Tabi László - Erdődy János: „Valahol Délen” (1956) Nagyoperett 3 felvonásban Bemutató: Fővárosi Operettszínház (ma: Budapesti Operettszínház) 1956. március 30. Történik: 1955 körül. Színhely: Venezuela. Főszereplők: Petress ZsuzsaMezey MáriaSennyei Vera, Gaál Éva, Borvető János, Homm Pál, Rátonyi Róbert, Peti Sándor. Rendező: Dr. Székely György. Karmester: Bródy Tamás. Díszlet: Fülöp Zoltán Kossuth-díjas. Jelmez: Márk Tivadar Kossuth-díjas.

Színpadkép: Valahol Délen a Fővárosi Operettszínházban Mezey Mária és Homm Pál. Forrás: https://kemenyegon.hu/

                                      

*Talán most már időszerű lenne felújítani az Operettszínházban a Valahol Délent-t, már csak a várható újbóli kasszasiker miatt is... :-)

  • Mezey Mária Kemény Egon műveit énekli.

4222 Búbánat 2020-12-08 20:58:09

Két Kálmán Imre-operettből szólaltak meg részletek a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) – mindkét rádiófelvételen Németh Marika (is) énekel:

  • Kálmán Imre – Gábor Andor: A csárdáskirálynő (részletek, 1960. április 20., Kossuth Rádió, 23.15 - 24.00) – Németh Marika, Gyenes Magda, Baksay Árpád, Rátonyi Róbert, a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Vincze Ottó

 

  • Kálmán Imre – Harsányi Zsolt: Marica grófnő (keresztmetszet, 1963február 2. Kossuth adó, 20.30 – 22.00)  - Németh Marika, Simándy József, Külkey László, a Földényi-kórus, az MRT Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András.

A bejátszott jól ismert dalszámokat ezúttal nem részletezem, sokszor leadta ezeket a Dankó Rádió is.

Az adás elején Neményi Lili énekhangján felcsendült az ismert kedves dal: a „Nagymama” (Hajdu Júlia – G. Dénes György szerzőktől)


4221 Búbánat 2020-12-07 19:07:24

A Dankó Rádió most véget ért operettműsorában („Az a szép”)  Ábrahám Pál operettslágerei álltak a középpontban:

Ábrahám Pál – Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda – Heltai Jenő – Romhányi József: Bál a Savoyban

- "Kicsike vigyázzon, egyszer nagymama lesz, ó, yes!..."   (Détár Enikő és Bozsó József)

-  "OhMrBlue nagyszerű fiú, és Lady Bleu, elragadó nő..." (Ágoston Kati és Peller Károly)  

- Tangolita dala: „Toujours l'amour...egy hölgy és egy úr … az élet kettesben szép…” (Házy Erzsébet, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

- Madeleine és Aristid kettőse:  „A férjed(m) szerelmes beléd(m), letérdel rajongón eléd(m)....A férjed(m) csak ismerjük el, úgy csókol, hogy jobban sem kell...”  (Házy Erzsébet és Melis Györgykm. a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963

- Tangolita dala: „Az én nevem La bella Tangolita, La Tangolita di Santa Fé..."  (Házy Erzsébet, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963

  • Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája

 - Viktória és Cunlight kettőse, I. felv.: „Kétfogatú vén fiákeren suhantam én a Ringen át…/Pardon, madame, hadd nyújtsak át egy szál rózsát…” (Melis György és Németh Marika, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás) 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

- Koltay  és Viktória kettőse, II. felv.: „Nem történt semmi, csak elválunk csendben: Good night… Így kellett lenni, majd elfelejt engem, good night…”  (Borbás Barbara  és Peller Károly, km. a Budapesti Operettszínház Énekkarának férfikara, a Pécsi Szimfonietta, vezényel: Silló István)  Peller Károly lemeze – „EZ OPERETT! 2. – KETTECSKÉN”  – CD - (2011)

  • Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája

-  Jim Boy néger dala, I. felv.: „Egy Johnny vagyok, semmi egyéb…” (Básti Lajos)

-  „A csillogó ezüstfolyó partján pálmafák.../Zöld smaragd föld…”  (Melis György1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

- „My golden baby, más beautiful baby”  (Détér Enikó és Bozsó József)

  • Eisemann Mihály – Baróti Géza: Füredi Annabál - „Csopak, SomlóBadacsony! Borral töltsd a kulacsom! ....” (Zentay Anna és ifj. Latabár Árpádkm. a Magyar Rádió Esztrád Zenekara, vezényel: Gyulai-Gaál Ferenc ) - 1959. március 28., Kossuth Rádió, 20.20 -22.15

Jules MassenetThais – Meditation (Hegedű: Illényi Katica, km. a Győri Filharmonikus Zenekar, vezényel: Silló István) - részlet


4220 Búbánat 2020-12-06 23:40:46

Milyen érdekes!  A Kossuth Rádió elmúlt szombatonkénti  Lehár-műsoraira („Operettparádé”) rímelve, a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) ugyancsak Lehár-muzsikák szólaltak meg, sőt mindkét műsorban elhangzottak részletek a „Cigányszerelem”-ből is (csak más-más stúdiófelvételről).

  • Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor: Cigányszerelem

Keresztmetszet,1961. október 31., Kossuth Rádió,  20.25 – 21.18 

A stúdiófelvételen közreműködik:  László Margit, Gyenes Magda, Koltay Valéria, Bende Zsolt, Baksay Árpád, Külkey László, Szabó Miklós, valamint az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Vezényel: Vincze Ottó

A most hallott részletek voltak:

- Zórika és Józsi kettőse, I. felv.: „- Soha nem nézett így senki rám! – Ölelj meg szépszemű lány! – Ki tudja ki vagy és honnan hozott a szél? A hegedűd miről beszél? /- Ott túl a kék hegy ormán, ott vár egy kies táj, ott édes nóta zendül, hogy még a szív se fáj. – Ott teljesül az álmom, mely mindig tova hív, én tündérkertbe vágyom, hol nincsen árva szív..  /Boldogságunk várva vár ránk, menjünk kéz a kézben hát!” : (László Margit és Szabó Miklós)

- Józsi dala, I. felv.: „Forr a vérem, kerget egyre, csábít, hív a nagyvilág!…Tüzel a vérem, lobogni érzem, hív a néma messzi táj!...  /Messze hív a nagyvilág, nincs tanyám, se párom, de van nótám…” (Szabó Miklós)

- Paulette és Józsi jelenete, valamint a lányok kara, II. felv.: „... Az a fontos, hogy karcsú és szép legyen ő! Már nem túl kislány és még nem érett nő. Egy angyali szív legyen ördög ha kell, a nevét azt kérem, nem árulom el. Netán sejti már, hogy szívem miatta adtam el. Ha táncol velem, szép sejtelem, megsúgja, hogy lángolok... ó, átok rám, engem megöl és többet már nem kell beszélni. / - Súgd fülembe azt a kis szót, miért  tagadnád, hiába...” (Koltay Valéria és Szabó Miklós, valamint az  MRT Énekkarának nőikara)

 

  • Lehár Ferenc – Martos Ferenc: Pacsirta

Keresztmetszet-felvétel: 1978. augusztus 20., Kossuth Rádió, 13.10 – 13.50  - a  Magyar Rádió új operettfelvételének bemutatója.

- Keringő

- Sándor  és Juliska kettőse: „- Ahol száz madár csengő dala száll, s aranytengerként ring sok búzaszál...  Megszerettem a falut s vele egy szép barna lányt, és tőled kaptam új erőt, nincs ennél szebb, nincs éltetőbb!  Itt minden olyan szép s a szívem is Tiéd! Kis Juliska, kis pacsirta, kis dalos madár, fészket kéne rakni, mint a vándor fecskepár! Kis Juliskám, kedvesem, kis pacsirtám, szállj velem, légy a párom hű szerelmem!..”  (László Margit és Rozsos István)

  • Lehár Ferenc Paul Knepler - Béla Jenbach: Paganini

Magyar szöveg: Kulinyi Ernő.  A rádióra átdolgozta és alkalmazta Erdődy János

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1981. március 14., Kossuth adó 19.15 – 20.35

A felvételen közreműködnek: Kalmár Magda, Lehoczky Éva, Gulyás Dénes, Palcsó Sándor, Rozsos István, az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara (karigazgató: Sapszon Ferenc). Vezényel: Sebestyén András

 Paganini dala, II. felv.: Volt nem egy, de száz babám, nem vártam én, míg csókot ád a lány! Szád ha ég, fürge légy! Rózsaszál! Azért vagy, hogy letépd! Mint lepke száll, csapong a férfivágy, mézet kínál ezernyi szép virág, férfiszív, egy se hív, drága lány, azért csapongok így! /Tudom, hogy őrjít az édes száj, tudom, hogy csalódni szörnyen fáj, tudom mily forró a friss vágy, a szív, tudom, hogy kiég a szenvedély… (Gulyás Dénes)

Paganini és Anna-Elisa szerelmi kettőse, II. felv.: „- Súgd meg!  Hány asszonynak törted meg szívét? - Én mindet elfeledtem rég! ..– Nem kell más, csak te légy az enyém!... Nincs más aki nálad többet ér és már csak  engem vár! – És mindig csak nékem muzsikál! / Nem szeret így téged más,  egész valóm egy lángolás! Érted élek, mást se kérek tőled én, te is szeress és légy enyém. Senki így nem gondol rád, több vagy mint a nagyvilág…” (Kalmár Magda és Gulyás Dénes)

-  Ama-Elisa hercegnő dala:  „Nagy tiszteletben tartom én az etikettet…, elnézni oly jó a pompázó parádét, ha szól a kürt és megperdül a dob,  gyönyörűséget ad az a sok nagyúri játék! Udvari bálokon otthon vagyok,  egy szó mint száz, szépségedre vágyom! … /Ne félj, hogy elfelejtem ám az etikettet, és tőled szabadulni vágyom én!...” (Kalmár Magda, km. az MRT Énekkarának férfikara):

  • Lehár Ferenc – Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Szenes Andor – Dalos László: Szép a világ - Georg dala: „Ugye, gondolsz rám? Csupa vágy a szám! Így nem szerettem senkit még talán! Jöhet tél vagy nyár, olyan mindegy már, az én szívem egyre téged vár…” (Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) A rádiófelvétel bemutatója: 1974. május 1. , Kossuth Rádió, 14.29 – 15.00, részletek.

 

  • Lehár Ferenc: Éva - keringő (az MRT Szimfonikus Zenekarát Sebestyén András vezényli) A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1975. június 23., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.30

A műsor elején,az idén életének 79. évében elhunyt Mersei Miklósra, az Operaház nyugalmazott magánénekesére emlékezve egy-egy részlet hangzott el Suppé és Lehár Ferenc operettjéből:

  • Franz von Suppé: Boccaccio - jelenet és együttes (Palcsó Sándor és Mersei Miklós, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – Koncertfelvétel: a Magyar Rádió Suppé-estjének közvetítése a Csepeli Munkásotthonból: 1978. január 16., Petőfi rádió 19.40 –kb. 21.30 
  • Lehár Ferenc – Paul Knepler, Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta „- Úgy bizony ám, mikor a fényes hold kél, megölel, megcsókol egy szép tündér.  -  Ez nagy öröm, csókokra....- Szerenád száll... O signora, o signorina , suttogások szárnyra kelnek, nyílik ablak, hullj le rózsa, még a szirmok is énekelne.. O signora, o signorina, lágyan szól a cavatina...” (Molnár András és Mersei Miklós, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Oberfrank Géz)-    A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1982. szeptember 13., Kossuth Rádió 20.19 – 22.00
  • Még egy kettős, Kalmár Magda és Mersei Miklós közös énekszáma volt, Eisemann Mihály Zsákbamacska című operettjéből: „János, legyen fenn a János-hegyen”

Az adás végére maradt:

  • Vincze Zsigmond - Kulinyi Ernő: Hamburgi mennyasszony (1920)  - „Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország”

4219 Búbánat 2020-12-06 21:03:10 [Válasz erre: 4216 Búbánat 2020-12-06 12:12:43]

Kapcs. 4216. sorszám

Visszatérek még a Kossuth Rádió új, operettműsorára: „OPERETTPARÁDÉ” – a december 5-i adás tartalmáról („Cigányszerelem”, „A mosoly országa”) már szóltam, most az egy héttel korábbi első adást is visszahallgattam, melyben a Lehár-életműnek szentelt műsorsorozat nyitányaként A víg özvegy és a Luxemburg grófja operettek zenéiből kaptunk ének-zenei bejátszásokat.

 A szerkesztő-műsorvezető, Babucs Kriszta vendége a rádió stúdiójában Nemlaha György dramaturg, zenei író, aki hatalmas ismeretanyag birtokában eleveníti fel szavaival mindazt, amit a Lehár-operettek keletkezéséről, a művek sikertörténetéről tudni érdemes lehet.

Az „OPERETTPARÁDÉ” minden szombaton 14.32 és 15.30 óra között (öt percre megszakítva a hírekkel, 15.00 órától) hangzik el a Kossuth-adón: jövő szombaton a harmadik adással folytatódik a 150 éve született Lehár Ferencről való megemlékezés a rádióban.

A november 28-án sugárzott első adásban tehát „A víg özvegy” és a” Luxemburg grófja” operettek álltak az adás fókuszában.

A teljes rádióműsor ezen a linken hallgatható vissza:

https://mediaklikk.hu/radio-lejatszo-kossuth/?date=2020-11-28_14-32-00&enddate=2020-11-28_15-30-00&ch=mr1

I. Lehár Ferenc: A víg özvegy
/Die Lustige Witwe, 1905/

Operett három felvonásban

Szövegét André Meilhac Attasé című darabja alapján Victor Léon és Leo Stein írták, a magyar dalszövegek Mérey Adolf munkája.

A következő részletek szólaltak meg az operettből: 

- Danilovics Danilo belépője, I. felv.: Nekem, szerelmetes hazám, sok bajt, munkát csinál ám! Mivel a dolgom sok nagyon, délnél tovább nem alhatom..../ Az orfeum tanyám - ott békén hagy hazám! Ott éltem vígan élem, mert átkarol tündérem: Lolo, Dodo, Frou-Frou, Clo-Clo, Margo, Zsuzsu, s a hazaszeretetnél szerelmünk többet ér!...”  (Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. december 8., Kossuth Rádió 18.55 – 21.27.

- Glavary Hanna belépője, I. felv. (Házy Erzsébet, km. Kishegyi Árpád, Külkey László, valamint az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. december 8., Kossuth Rádió 18.55 – 21.27.

A teljes dalszöveg:

Hanna: Uraim! Elég!

Cascada: Nem rejthet szebb angyalt az ég!

Hanna: Ilyen bókolás!

Cascada: Oly szép, oly csodás!

Hanna: Szavamra, már rémítő!

Brioche: Kegyed a napja, égi nő, az estélynek!

Hanna: Ej, már elég! Nem hallgatom tovább. Zavar ez émelyítő bókolás!

Férfikar, Cascade, Brioche: Oly ifjú, bájos, szép, csodás! Köszöntse hódolás! Mély bókolás!

Hanna:
Párizsban én csak jövevény és özvegy is vagyok, az urakat nem értem én, miért e sóhajok? Húszmillióm, ha nincs nekem, koldus vagyok, szegény… Megkéri akkor is kezem e sok finom legény? A millióknak, vagy nekem csapják a szelet? Kíváncsian lesem, hogy minő a felelet?

Férfikar (hadakozva): Óh, óh, óh!

Hanna: Ez „Óh” tiltakozó! S e nő égő ajkán nem édesebb s forróbb a csók, ha melegítik, édesítik a tehermentes szép milliók!

Cascasde és Briosche együtt: Hogy a hozomány zsíros vagy sovány? Én nem kérdezem...

Férfikar: E csók tündéri jó! Mert véle jár húsz millió!

Hanna: Hull reánk vádja, óh méltatlanul! Arcomon szégyen pírja gyúl!

Cascasde és Briosche együtt: Hull reám méltatlanul.

Hanna:
Hazámban tudni nem szokás, a flört mi fán terem? Ott nincs léháskodás, ott szent a szerelem! A szív beszéde hallgatás! S a némaság beszél! Sok szóban fér el sok csalás! A hízelgés veszély! Ez a sok mohó udvarló, Istenkém, de önző, gyarló! Szívem mégsem dobog, csak pénzkérdés ez a dolog!

Férfikar: Így még százszor bűvölőbb ez a nőcske, és én százszor jobban imádom őt! Nagysád! Imádom én!

Cascasde és Briosche együtt: Akár minő szegény. Nem hízelgek én! Hisz szeretem én! Bárminő szegény!

Brioche: Én nem futok a pénz után

Cascade: Nekem a szíve kell csupán!

Férfikar: Nekem a szíve kell csupán!

- Férfi-induló: (Daniló, Zéta, Cascade, Brioche, Kromov, Bogdanovics):Az asszonynéppel hogy kell bánni?... Bár az asszonyhoz senki sem ért, de rajongunk a női nemért. Mert az égen, a földön a fő: csak a nő, nő, nő, nő, nő! Barna, szőke, csinos úrinő, tüzes asszony, leány, epedő. Vakmerő, reszkető, pityergő, nevető egyformán a nyakunkra nő! ...- részlet  (Udvardy Tibor, Kövecses Béla, Kishegyi Árpád, Külkey László..., km. az MRT Szimfonikus Zenekara és  Énekkarának férfikara, vezényel: Sebestyén András- A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. december 8., Kossuth Rádió 18.55 – 21.27.

- Hanna és Danilo szerelmi kettőse, III: felv.: „- Ajk az ajkon, nem sóhajtom, jöjj, szeress!  Szívem tágul, majd elkábul, jöjj, szeress! Minden érintésed szívem járja át, hinni kell, hogy eljön majd a boldogság. /-  Dalod szívemhez szól! Jólesik, igen jól.  A szív csak ver szegény és arra kér, hogy légy enyém. Némán elhallgat a száj, de mégis minden zeng imát: szeretlek téged és vágyom rád!...” (Tiboldi Mária és Bende Zsolt)

- Vilja-dal, II. felv.: Ott élt a lidérc az erdők rejtekén, meglátta egy jámbor, egy ifjú legény, Csak nézte, csak nézte és úgy megörült, hogy lángolást érzett a szíve körül. Megdidergett, láz veré, már lelke a rossz szellemé.
Sóvárgón sóhajtott a lány felé:
Vilja, óh Vilja, te szép és csodás, légy az enyém, soha el ne bocsáss! Üdvözít csókod vagy sírba temet, néked adom éltemet.... (Kincses Veronika, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Kincses Veronika operettfelvételei – részletek, 1979, CD-n is.

II. Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner · Robert Bodanzky- Gábor Andor: Luxemburg grófja

A rádióműsorban bejátszott részletek voltak:

- Angela belépője: „Minden nap egy rózsaszál és kék nefelejcs, és arra ébred szíved: van igaz szerelem! Rózsaszál! Választ vár!...  Késő már.../Láthatják, valóban roppant ritkaság egy ilyen  furcsa házasság.... Ezt látni oly nehéz, a házasságom túl nehéz.... Vágy, vágy, e szót nem ismerem. Várj, várj, vajon hol ismerem?...”  (Petress Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - keresztmetszet, Qualiton, 1964

- Fleury belépője, I. felv.: Mennyi ember! És micsoda zaj, tolongás! Egyáltalán, mi van az utcán!? / Konfetti felhő szállmint a vihar, karnevál herceg jár lovaival, a nyomán víg zene száll .… /- Jó hírnév, illem és jómodor a fő…így úri egy úri nő! Agyő!”  (Honthy Hanna, km. a Fővárosi Operettszínház zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - keresztmetszet, Qualiton, 1964

- Bazil belépője: Szívem szeret, valóság ez nem csak álom. Szívem szeret, örömmel konstatálom. Szívem szeret, mint aki most húszéves. Szívem szeret, szeretni olyan édes. Szívem szeret, úszom ifjúi tűzben. Csak verseket olvasnék, kötve-fűzve. Szívem szeret, szívem szeret, az ember el se hinné, hogy ilyen lehet. Lehet. ./Vulkán! Izzó tüze hull rám...” (Feleki Kamill, km. az Operettszínház Énekkarának férfikara és Zenekara, vezényel Breitner Tamás)

- Fleury és Basil kettőse: Polkatáncos, polkatáncos, voltam deli legény, a karcsú nőket én forgattam könnyedén. Olvadoztak, mint a vaj, ez rég volt, nem tavaly. Vén vagyok, de az se baj, hej, tyuhaj!.../- ....Bazilt, az ügyest, Bazilt, a tüzest, megszerettem volna egyenest...”   (Honthy Hanna és Feleki Kamill)

-Nagy keringőaz  operettből.


4218 Búbánat 2020-12-06 14:55:22 [Válasz erre: 4216 Búbánat 2020-12-06 12:12:43]

Már megtaláltam az OPERETTPARÁDÉ első adásának  - november 28.  - műsorát is, mely visszahallgatható a Kossuth Rádió (Médiaklikk) internetes oldalán: téma: A víg özvegy és a Luxemburg grófja

Hamarosan arról is részletesen beszámolok itt (visszemenőleg...) 


4217 smaragd 2020-12-06 14:39:33 [Válasz erre: 4216 Búbánat 2020-12-06 12:12:43]

Nagyon jó műsor volt, kizárólag az operettről szólt! Szórakoztatóan, gördülékenyen, finoman mutatta be a műveket, szerintem kicsit sok szöveggel, lehet, hogy meg van szabva, miből mennyi mehet a műsorba - így kiegészítve a Dankó Rádió zenei részét, ahol szerencsére még most is több a zene...

Gratulálok a műsor készítőinek és végre újra van operett-daljáték a Kossuth Rádióban! Érdemes várni a szombat délutáni adást.

És milyen a véletlen, kerestem valamit és sok más Kemény Egon műsor mellett pont most találtam meg a Kossuth Rádióban 1999. július 23-i emlékműsorát. Műveit természetesen a főadó, a Kossuth Rádió mutatta be.

RTV  1999.07.23 / 29 / 039

                                          

14.04 Klasszikusok mindenkinek

Kemény Egon (1905 - 1969) daljátékaiból

Közreműködik: Házy Erzsébet, Mezei Mária, Melis György , Petress Zsuzsa, Ilosfalvy Róbert, Simándy József, Bilicsi Tivadar, Tompa Sándor, az *MTVA Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

* a felvételkor a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara volt.


4216 Búbánat 2020-12-06 12:12:43

 A felfedezés erejével jár az operettbarátok számára a múlt héten indult új operettműsor a Kossuth Rádió hullámhosszán!

„OPERETTPARÁDÉ” – minden szombaton 14.32 és 15.30 óra között (öt percre megszakítva a hírekkel, 15.00 órától)

Amint a tegnapi adásból kiderült, az első hetek műsorán Lehár Ferenc születésének 150. évfordulója alkalmából, a nagy magyar zeneszerző művei szerepelnek. Beszélgetős-zenés adásokat hallunk.

 A szerkesztő-műsorvezető, Babucs Kriszta a stúdióban vendégével, Nemlaha György dramaturggal – zenei íróval beszélget az ismertetett operettek megírásának hátteréről;  az első külföldi és hazai bemutatóinak fogadtatásáról, a kor énekes sztárjairól, akik Lehár-operettjeit sikerre vitték. A beszélgetés során a darabok cselekményének váza ugyancsak ismertetésre kerül, de közben az előzetesen kiválasztott szép zenei részletek is elhangzanak belőlük.

A november 28-án sugárzott első adásban A víg özvegy és a Luxemburg grófja operettek álltak az adás fókuszában, a december 5-i műsorban pedig a Cigányszerelem és A mosoly országa  operettek kerültek „terítékre” .

Nemlaha György: „Lehár minden operettjét maga hangszerelte, ami nem volt már akkoriban olyan gyakori dolog, mert sokan kiadták munkába másoknak, Lehár mindehhez ragaszkodott...”;  „Ő nagyon gondosan vigyázott minden taktusra, még a filmforgatásokra is kiment és megnézte, hogy az a felvétel mennyire hű, mennyire pontos. Ő igazából nem volt az a fajta zeneszerző, mint később hát akik egyszerre pénzkeresetnek tekintették ezt és slágereket írtak, Lehár zenét írt.

A teljes rádióműsor visszahallgatható ezen a linken:

https://mediaklikk.hu/radio-lejatszo-kossuth/?date=2020-12-05_14-32-00&enddate=2020-12-05_15-30-00&ch=mr1

A következő zenei bejátszásokat kaptuk a december 5-i „Operettparádé” műsorában:

I. Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor: Cigányszerelem

- Zórika dala, I. felv. (Kincses Veronika, km. az MRT Szimfonikus Zenekara.  Vezényel: Nagy Ferenc – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1984. július 9., Petőfi Rádió 20.35 – 22.15  

 „Valahol régen az erdőszélen egy kislány és egy kis fiú játszadozott. Leszállt az alkony a kis patakparton....”

- Csók-kettős  (Kukely Júlia és  Bende Zsolt, km. az MRT Szimfonikus Zenekara.  Vezényel: Nagy Ferenc – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1984. július 9., Petőfi Rádió 20.35 – 22.15  

„- Van egy csodaszer, én ismerem, mely ifjúságot ád. Ez igazán fontos, azt hiszem, sok férfinak. igazán..   - Hát ez kitűnő, drága nő, szerezze meg ezt a szert! ... Ó mondja meg gyorsan nekem, mitől ifjul meg vén szívem? -  Az erdőben oly édes nóta száll, úgy hódít és bódít, a szívünkhöz szól... A hangjával boldogít, a vágyról, a csókról mesél. E daltól függ minden…/Addig tart az ifjúság, míg a szívben ég a vágy, míg az ajkad, mint a tűz csókra ég..../- Csókolj! Semmitől se félj! Csók az orvosság…Csók, te bódító boldogság, gyógyító orvosság, csók, csók, csók!”

- Józsi dala (Gulyás Dénes , a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarát Nagy Ferenc vezényli) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1984. július 9., Petőfi Rádió 20.35 – 22.15

 „Egy szép szerelem véget ért! Ez így igaz, Zórikám! Te bíztál bennem, vártál rám, de Józsi csak egy rossz király, elvitt egy kóbor rossz király! Eljöttem a kézfogóra! Bocsássák meg emberek! Eljöttem egy búcsúszóra és örökre elmegyek! De majd a Cserna-parton  a csöndes éj leszáll, hűs  pára hűti arcom és ezüst köd szitál.  Ott várlak, jöjj el vélem, ne hagyj el többé már, és enyém leszel, Zórika, vár a boldogság!”

- Ilona dala, III. felv. (Pitti Katalin, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András)

Messze a nagy erdő, messze száll a felhő, messze megyek édes rózsám tetőled…/Volt-nincs, fene bánja, volt-nincs, vigye kánya, volt szeretőm mindig, volt elég…” 

- Nyitány dallamai

II. Lehár Ferenc - Fritz Löhner-Beda,  Ludwig Herzer - Harsányi Zsolt:  A mosoly országa

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth adó 19.35 – 21.29
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

Liza és Szu Csong szerelmi kettőse, II. felv.:  „- Lótuszvirág! Érted élek csupán! Senki másért! Szív, hogyan tudsz így tele lenni, mondd? Hogyan fér beléd ennyi vágy és tűz? És ennyi láz?.../- Asszony szerelmesebb nincs senki más, vágyat ily édeset sose találsz! Mindenem vagy Te nekem, sorsom és a végzetem, oldaladon itt talál engem élet és halál! ...” (Házy Erzsébet és Simándy József)

- Szu-Csong barackvirág-dala, I. felv.: „... Egy dús virágzó barackfa ágát állítom hölgyem ablakába a holdas május éjjelén, s egy dalt dalolok vágyakozva halkan és cseng a vágy mint színezüst a dalban, szerelmünk forró éjjelén szívem is azt suttogja: légy enyém!” (Simándy József)

- Szu-Csong dala, II. felv.: "Vágyom egy nő után! Egy nő után kerget a vágy, vágyom a két kezét, fehér kezét, mely olyan lágy. Vágyom a mozdulatát, amely a véremen hullámzik át. Vágyom szavát, azt a bűvölőt, vágyom utána és imádom őt!...”  (Simándy József)

- Mi és Hatfaludy Feri kettőse, III. felv.: „Zig-Zig-Zig... Fehér virág, kacér virág, idegen mezőkön termettél! ....Miért is nem lehet, hogy kalapomhoz tűzzelek?! Miért is nem lehet, hogy pántlikába fűzzelek?! Fehér virág, kacér virág, De kár hogy nem otthon termettél! /- Piros virág, tilos világ, idegen mezőkön termettél. Piros virág, tilos világ, de kár hogy virágom nem lettél?!...”  „Zig-zig-zig…./ Fehér virág, kacér virág...”  (Házy Erzsébet és Melis György, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Rubányi Vilmos)   Rádióbemutató, részletek: 1957. március 14., Kossuth Rádió,  19.10 -


4215 Búbánat 2020-12-05 21:29:00

A Dankó Rádió délutáni operettműsorának („Az a szép”) első  felében a mai születésnapos, Galambos Erzsi színművésznő, operett-musical énekesnő felvételei közül elhangzott néhány részlet két operettből is:

  • Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József: Maya

    A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1971. április 12. Kossuth Rádió, 19.57 – 22.00

Km. az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara. Vezényel Gyulai Gaál Ferenc.

- Barbara belépője – Macskaszerenád: „Párizs kellős közepén…lakott egy finom kis cicamica… Miau, miau…” (Galambos Erzsi, énekkar) (Galambos Erzsi, énekkar

- Maya, Barbara, Rudi jelenete: „Párizs, te szép!...”  (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert, énekkar)

 Együttes: „Kellene ma éjjel egy kis haccáré, haccacáré…” (Galambos Erzsi, Németh Marika, Rátonyi Róbert, Korda György

- „Maya, Barbara és Rudi hármasa, II. felv.: Ahol mi járunk: feldübög a tapsorkán…   /- Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért. - Odavagyok egészen, a szívembe bevésem, hallgassa meg, ha kérem a kérésem! – Szeretném, ha szeretne, rám nevetne! Nem kívánom sokáig, csak örökre!...”  (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert)

  • Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy Vidám kettős: Úgy dalolok, ahogy te akarod, pedig más lány is akad..../Én teve- én teve- én teveled oly vígan élek, ezért, mint hű je-, mint hű jegyesed elvennélek…” (Galambos Erzsi és Németh Sándor, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György) - Hungaroton; 1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00

  • Charles Lecocq - Victor Koning, Clairville  (Louis-François Nicolaïe), Paul Siraudin  - Kristóf Károly és Romhányi József: Angot asszony lánya  

A Rádió dalszínházának bemutatója: 1960. augusztus 21., Kossuth Rádió, 20.15 – 22.00 .

Km. Házy Erzsébet, Németh Marika, Kiss Manyi, Geszty Szilvia, Szabó Miklós, Rátonyi Róbert, Fekete Pál, az MRT Énekkara és Szimfonikus zenekara.

Vezényel: Polgár Tibor

Rendező: László Endre

(Megemlítem: Polgár Tibor  vezényletével a rádió már 1951-ben bemutatta az operettet (1951. február 11., 18:40 - 20:15)  - akkor Petress Zsuzsa, Mezei Mária, Medgyaszay Vilma, Sennyei Vera, Homm Pál, Horváth Tivadar, Várhelyi Endre énekelt, a Forrai-kórus, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara működött közre. Rendező: Rácz György.)

A műsor ismertetése során a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia idézte a rádiófelvétel zenei rendezőjének, Ruitner Sándornak a gondolatait a darabról, amelyeket az operett rádiós bemutatójakor  (1960) írt a korabeli Rádióújságba.

Offenbach daljátéka, a Fortunió dala után, még ugyanabban az esztendőben, ugyancsak a 6-os stúdióban egy másik francia nagyoperett, a Lecocq Angot asszony lánya c. művének rádióváltozatát készítettük el. … A darabbeli Clairette-szerep megformálása a mikrofonok előtt sokszínű alakításra adott lehetőséget, a végeredmény: a primadonna és a filmszínész Házy Erzsébet arculatának egyfajta ötvözete. Azt hiszem, Házy Erzsébet habitusához legközelebb ez a primadonna-szerep, ez az operett-alak állt, amelyik Lecocq darabjának cselekményében a párizsi piac halászkofáinak fogadott lányaként a francia forradalom egyik tipikus nőalakjának sorsát személyesítette meg. Tenorpartnere, a királyság ellen lázító népköltő, Ange Pitou szerepében Szabó Miklós volt, s ezúttal a szerelmespár vonzalmának zenei kifejezését elsősorban nem a lírai hangvétel, sokkal inkább a forradalmi hevület jellemezte.”

A rádióban most sugárzott részletek voltak:

- Clairette és Pitou szerelmi kettőse (Házy Erzsébet, Szabó Miklós)

- Csak érted dobbanjon a szívem! Csak téged csókolhat a szám! E percben megesküszöm néked, hogy mindig hű leszek hozzád! Várj még reám, én érted élek… De mit kell addig érte tennem?  - Bizony, egy ötlet kéne, ez a fő!.. - Felmerült egy ötlet bennem....- Angot anyó, ha élne, vajon mit is tenne ő? – Egy ötlet támadt most agyamban: megölöm én gyűlölt ellenfelem. – Fussál! - Nem a te hibád!... - Angot anyó, ha élne… /- Csak érted dobban a szívem!..."

- Ange Pitou belépője (Szabó Miklós)

„Én szeretem az én Clairette-tem, és erről nincs mit mondani, de van egy művésznő kit ketten tudnak csak meghódítani. Az egyik egyszerű miniszter, a másik hírhedten a király, de aki még királyt sem tisztel, annak miniszter se jár!...”

- Clairette és Hortensie Langé kettőse (Házy Erzsébet és Németh Marika)

„Mennyi kedves régi emlék éled bennünk, ifjúságunk mennyi édes napjai…”

- Clairette és Pitou kettőse - "Politikai dal"  (Házy Erzsébet és Szabó Miklós, km. az MRT Énekkara)

„ - …Csúnyán rajta veszthet!.../ - Előre, küzdelemre, fel, a cél a győzelem! ....már nem veszély az életünk, az úri renddel véget ér. Előre mind ki jó barát, ...megírta sok dalát! Kegyelmet egy sem érdemel, a bűnökért fizetni kell! Új élet nap után ragyog, ha nem lesz félelemre ok, ha senki mástól nem remeg, csak így leszünk mi emberek! /No, fel hát! Harsogjuk a győzelem dalát, és kezdjük meg a táncot, hogy hulljanak a láncok, így lesznek végre boldogok a franciák!”

- Amaranthe dala - "Angot anyó legendája"  (Kiss Manyi és az MRT Énekkara)

A vásárcsarnok standján a pultja mellett ült. A halpiacnak hangján de sokszor felderült. Nem gondolta meg kétszer, ha megvolt rá az ok, és csípőre tett kézzel az áriát dalolt. Bőbeszédű, jókedélyű, könnyen tűzbe fogható…/Oly rég nem hallunk róla, kitudja, merre jár.  Úgy várjuk itt azóta, csak jönne végre már! Nem kapna itt lángost, nagy kincset - milliót, de csapna már egy hangos, egy jó ribilliót! Bőbeszédű, jókedélyű, könnyen tűzbe fogható…” 

 - Hortensie Langé dala (Németh Marika és az MRT Énekkarának nőikara)

„Csak a férfi való katonának, katonának, ki meg nem hátrál, mindig támad a hős vitéz ha jő a vész. A harcban el nem fárad, a vésszel szembenéz….”  

- Ange Pitou forradalmi dala (Szabó Miklós, km. az MRT Énekkara)  

Zeng az énekszó, Párizs népe, Párizs népe! Zeng az énekszó, vasat a kézbe, vasat a kézbe! Tűzen át-vízen át! A népek vágya győz!  Tűzen át-vízen át! A népek vágya győz! ...  Álljon már közénk az aki bátor, az aki bátor! Lámpavasra fel azt  aki dőzsöl, azt aki gátol..."


4214 Búbánat 2020-12-04 20:30:54

Ma délután egyebek közt Szirmai-, Suppé -és Huszka-melódiák csendültek fel a Dankó Rádió Az a szép című műsorának első, operett órájában (18.04 - 19.00) 

  • Szirmai Albert - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska -  „Csirbiri. csiribiri, kék dolmány...” (Mészáros Ági, ifj.  Latabár Árpád és Latabár Kálmán) – az 1949-es zenés magyar film hanganyagából
  • Franz von Suppé: A szép Galathea

A Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1964. november 7., Kossuth Rádió,, 20.10 - 21.35

Fordította és rádióra alkalmazta: Innocent Vincze Ernő

Km.: az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György

- Galathea románca: „„Mit mondasz? Csak sejtem, de szavad meg nem értem, beszélj, felelj, hát, szívesen hallom…” (László Margit)

- Mydas belépője:  Kedves papa..., kedves mama...., jóvoltukból lett belőlem ilyen finom úr. Kedves atyám...., kedves anyám....kiskoromtól ők neveltek engem ilyen finomul...” (Palcsó Sándor)

[itt: részlet  a fináléból:  https://www.youtube.com/watch?v=jlcI12bzzzA  ]

- Galathea és Ganymedes csók-kettőse: „Szökj el vélem, édes  ici-pici párom…/- Csókolj meg!…- Csókot adj!..-  Folytasd hát!  - Add ide édes szádat!…- Csókot kapsz!…- Követlek árkon-bokron át!...- szökjünk meg ...el innen, el.!..”. (László Margit és Melis György)

- Ganymedes kupléja: „Ránk antik égbolt napja süt és vígan élünk mindenütt, e lázban, e lázban…/Ám ha átaludnék ezer éveket, mit lehetne látnom, ha ébredek?.../- Bármily klasszis, klasszis, klasszis, ámde mégse klasszikus…” (Melis György)

- Ganymedes kupléja egy másik, későbbi felvételről is elhangzott, Gáti István énekében, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás.  Komolyan – Könnyedén”Operettől zenés játékig - a Magyar Rádió nyilvános hangversenyének közvetítése a 6-os stúdióból - 1977. június 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.20 

  • Huszka Jenő – Jókai Mór - Háy Gyula - Fischer SándorSzabadság, szerelem

A daljáték keresztmetszet-felvételének a bemutatója: 1955. június 25, Kossuth Rádió, 18.20 – 19.00

Km.  Petress Zsuzsa, Zentay Anna, Jámbor László, Kishegyi Árpád, Csákányi László, valamint a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus Férfikara, vezényel Várady László.

Erről a rádiófelvételről ma két részlet szólalt meg:

- Nyitány

- Judit és Béla szerelmi kettős:  „- Ó, csakhogy hazaértem, boldog ez a nap, hogy csókra idenyújtod ajakad”!...  „- Áldom az ég urát, hogy nékem adott ma téged! Jó volt így várni rád, most érzem, mily szép az élet!... (Petress Zsuzsa ésJámbor László)

- Csákányi László ezúttal egy későbbi énekfelvételéről énekli Melchior dalát: ”Társtalanul járogat az orvos.../„Doktor úr, doktor úr, itt bent valami fáj…”


4213 Búbánat 2020-12-03 19:04:11

A Dankó Rádió imént véget ért operettműsorának („Az a szép”) zenei tartalmából:

Lajtai Lajos és Lehár Ferenc dallamaira egyveleg (Rátonyi Róbert)

Norberg Glanzberg - Reményi Gyenes István::Grandes bulvardes” (Rátonyi Róbert)

Zerkovitz Béla – Harmath Imre: Aranymadár -  “Párizsban huncut a lány" (Zentai Anna és Rátonyi  Róbert)

  • Eisemann Mihály: Bástyasétény 77
    Szövegét írta Baróti Géza és Dalos László                            

Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. május 4., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00

Vezényel: Vaszy Viktor

Km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara és Tánczenekara, valamint a Földényi Kórus.

A rádiófelvételről most Németh Marika, Zentay Anna, Mucsi Sándor, Ajtay Andor, Lórán Lenke, Rátonyi Róbert énekelte az ismert dalokat az operettből.

Jerry Bock - Joseph Stein, Sheldon Hernick - Reményi Gyenes István: Hegedűs a háztetőn – Tevje dala: „Ha én gazdag lennék”  (Bessenyei Ferenc)

Tamássy Zdenkó – Bradányi Iván:Remélem, hosszú lesz az ősz” (Bessenyei Ferenc)


4212 smaragd 2020-12-03 17:58:52 [Válasz erre: 4206 Búbánat 2020-12-02 21:23:13]

Most vettem csak észre, a szerzők neve pontosan:

  • Kemény Egon - Ignácz Rózsa - Soós László - Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai

4211 smaragd 2020-12-03 17:23:35 [Válasz erre: 4210 Búbánat 2020-12-03 16:55:58]

Aha... :-) sajnos nem vettem észre. Köszönöm.

Óriási újdonság és nagy jelentőségű, hogy a Kossuth Rádiónak újra van operettműsora! Sok sikert kívánok!


4210 Búbánat 2020-12-03 16:55:58 [Válasz erre: 4208 Búbánat 2020-12-03 15:47:02]

November 28-án indult el az első adással a Kossuth Rádióban az "Operettparádé". Tehát most szombaton a második adást hallgathatjuk meg.


4209 smaragd 2020-12-03 16:40:52 [Válasz erre: 4208 Búbánat 2020-12-03 15:47:02]

Tehát két részletben egy órás műsor. Ezek szerint nem verték nagy dobra az indulást, kíváncsi vagyok a színvonalra. Operettparádé címmel Schubert Ferencnek volt állandó műsora.


4208 Búbánat 2020-12-03 15:47:02 [Válasz erre: 4207 smaragd 2020-12-03 13:03:09]

Köszönöm az infót. Legközelebb, szombaton, 2020.12.05, Kossuth Rádió,  14.32 -15.00,  és  15:05 - 15:30   “Operettparádé”

Meghallgatjuk. Az adásból kiderülhetnek a részletek.

A Bartók Rádió utoljára Offenbach Szép Helénájának teljes rádiófelvételét sugározta Házy Erzsébettel a címszerepben!  

Reménykedem további  operettfelvételek leadásában - nemcsak magyar nyelvű produkciókat várok; volt már Sullivan-, Suppé-, J. Strauss és Offenbach-operett is a "Bartókon". 

És van  a Dankó Rádió.

Petőfi Rádió biztos kimarad a sorból; deklaráltan a fiataloknak szóló divatos pop-rock és hasonló zenéket sugároz egész nap.


4207 smaragd 2020-12-03 13:03:09 [Válasz erre: 4204 smaragd 2020-12-02 19:37:55]

Kedves fórumtársunk hívta fel a napokban a figyelmemet, hogy a Kossuth Rádióban szombatonként operettműsor megy. Valószínűleg a reklámban hallhatta, hogy ezen a héten Lehár Ferenc műveiről lesz szó. 

Hiába kerestem a részleteket (óh, nyomtatott Rádióújság emléke...), csak a kezdés időpontját találtam meg a médiklikken: 14.32. Vajon ki szerkeszti ezt a műsort és mikor indult :-) ?


4206 Búbánat 2020-12-02 21:23:13

A Dankó Rádió mai operettműsorának („Az a szép”) zenei tartalmából:

  • Aldobolyi Nagy György – Szenes Iván: Charley nénje  

Az elhangzott részletekben mások mellett Tóth Enikő, Kocsis Judit és Kalocsay Miklós énekhangján szólaltak meg a dalok. (1986 - lemez-és televíziós felvétel is készült a darabból.)

  • Kemény Egon - Soós László - Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1955. január 23., Kossuth Rádió, 20.30 – 23.00

Km. a  Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György

- Elmira chansonja Hatvaniról és a debreceni úri dámákról: "Elpirult, miért pirult?..."  (Mezei Mária)

- Kapocs dala: „Még azt mondják, nem illik....” (Hadics László, km. a Földényi-kórus férfikara)

Amálka és Máté kettőse: "Ha majd a fény..." (Petress Zsuzsa és Simándy József) 

- Elmira és Fodorító kettőse: Dal a bontonról  (Mezei Mária és Tompa Sándor)

Bule Lajos dala: "Aki felönt a garatra..." (Gózon Gyula)

  • Leo Fall – Innocent Vincze Ernő- Szabó Miklós: Az elvált asszony

 - Jana és Karel kettőse: „- ... Ugye, drágám, engeded? Én is úgy tennék veled! Úgy táncolsz, drága, akár a nőm... csábítsz és ámítsz, akár a nőm. Keringve-lengve, mint könnyű lepke, úgy-úgy, akár a nőm!.... /- Ugye, drágám, engeded? Én is táncolnék veled! Úgy táncolsz, drágám, mint az uram, oly szépnek látsz ma, mint az uram ...Szorítsz és csípsz is, mint az uram...”  (Németh Marika és Kövecses Béla, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1964. január 1. Kossuth adó 13.30 – 14.50

- Jana dala: „Igen, az élet egyszerű, s korántsem általános... Illanó, villanó, mégis kincset ér, bábszínház és minden nap egy …” (Németh Marika)

- Gonda dala: „Az utazás, kérem, az szép dolog, az ember a vonaton messze robog, s hogy éje se teljék gyötrelmesen, egy nagyszerű ötlet a sötéteden. Mert bizony gyötör a szép kupé, csak zörög, de nem visz az álom elé, és ülve pedig nem mindenki tud, egy akrobatát is meggörbíteni tud.  Hogy mit lehet itt mást kívánni, meggondolhatja bárki: egy ringató kis ágy, ezért emészt a vágy! /Hálókupé, hálókupé, csak lennél már enyém!...” (Kalmár Magda, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – 1977, Magyar Rádió – stúdió-koncert

- Gonda és Karel kettőse: „- ... Ámde közvélemény, hogy csók terén legjobb megoldás mégiscsak a házasság! /Gonda édes, Gonda drága, lépjünk kissé házasságra, látod, nem találok más formát. Gonda drága, Gonda édes,  biztosítlak jó lesz, szép lesz, sokkal-sokkal jobb, mint gondolnád!…” (Szilvássy Margit és Szabó Miklós, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek,1953

  • Régi archív lemezekről Kalmár Pál énekhangja is felcsendült az adásban:

- Ábrahám Pál - Mihály István: „Halló, baby!”

- Zerkovitz Béla: „Az egyiknek sikerült, a másiknak nem...”


4205 Búbánat 2020-12-02 21:03:30 [Válasz erre: 4204 smaragd 2020-12-02 19:37:55]

Legutóbb Offenbach Szép Helénájának teljes rádiófelvételét sugározta a Bartók Rádió - Házy Erzsébettel a címszerepben!  

Reménykedem további  operettfelvételek leadásában - nemcsak magyar nyelvű produkciókat várok; volt már Sullivan-, Suppé-, J. Strauss és Offenbach-operett is a "Bartókon".


4204 smaragd 2020-12-02 19:37:55 [Válasz erre: 4203 Búbánat 2020-12-02 19:26:19]

A Komáromi farsang című Kemény Egon daljátékot legutóbb a Bartók Rádió sugározta teljes egészében, a Kossuth Rádióban is van szombati operettprogram... nagyon szerencsés helyzet állna elő, ha a közönség érdeklődését több program is figyelembe venné ... mindenki jól járna :-).


4203 Búbánat 2020-12-02 19:26:19 [Válasz erre: 4202 smaragd 2020-12-02 19:25:23]

Azok nem kifejezetten operettet sugárzó adók; sajnos, elvétve sugároznak operettrészleteket.   A Nagy Ibolya-féle ismétlőműsorok pedig félő, hogy jövőre befejeződnek... Ne legyen igazam...


4202 smaragd 2020-12-02 19:25:23 [Válasz erre: 4201 Búbánat 2020-12-02 19:15:47]

:-) és a Kossuth Rádió? Bartók Rádió :-) Naponta egy adó is öröm a hallgatónak..., ahogy tapasztalom.  Életműve nagyon sokszínű, szimfonikus könnyűzenéjét is gyakran hallhattuk régen és Nagy Ibolya műsoraiban is. 


4201 Búbánat 2020-12-02 19:15:47 [Válasz erre: 4200 smaragd 2020-12-02 18:39:58]

Van még egy harmadik rádió-csatorna is (online,  Radio-D.hu/operett); egyszer talán megérjük, hogy mindhárom operettműsorban egy napon három programban hallhatunk majd Kemény Egon-művet!






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.