Bejelentkezés Regisztráció

Kamara

A híres "magyar holland" (Frid Géza kamaradarabjai)

2010-07-14 08:19:41 Johanna

Frid Géza kamaradarabjai FRID GÉZA:
Budapest - Amsterdam
Chamber Music

Pódium-Szvit hegedűre és zongorára, op.3
12 zenei karikatúra, op.8
Szonáta 5 darabban gordonkára és zongorára, op.9
Trió zongorára, hegedűre és gordonkára, op.27

Martin Tchiba - zongora
Birthe Blom - hegedű
Rohmann Ditta - cselló

Hungaroton
HCD 32660

Frid Géza valószínűleg kevesek számára ismert szerző. Talán akadnak jó néhányan, akik még soha a nevét sem hallották. Pedig érdemes megjegyezni. A magyar származású szerző, akit a hollandok mint a híres "magyar holland"-ot ismertek, 1929-től élt és dolgozott Amszterdamban. Itthon Bartók és Kodály mestertanítványa volt, s zongoraművészként Európa-szerte megfordult. Hivatalosan hontalan státuszban és zsidó származása miatt nagy fenyegetettségben vészelte át Hollandiában a háborús éveket. Az ország német megszállása alatt részt vett az ellenállásban és titkos házi koncerteket is szervezett. A háború után új hazájában nagyon sokat tett Bartók és Kodály népszerűsítéséért.

A felvételen szereplő művek közül az elsőt, egy hegedű-zongora szvitet még Budapesten komponálta a szerző. Kétségtelenül érződik rajta némi bartóki hatás, de a saját, egyéni hang is jól észrevehető. Az izgalmas darabot kiválóan interpretálja a két fiatal művész, különösen a hegedűn játszó Birthe Blom nyűgöz le. És nem csak azzal, hogy mennyire felkészült technikailag, micsoda remek ritmusérzéke van és milyen tiszta intonációval játszik, hanem azzal is, hogy igazi "magyaros" hangvétellel, és imponáló muzikalitással tudja megtölteni ezt az izgalmas zenét.

A felvételen következő, zongorára írt 12 zenei karikatúra kimondottan szórakoztató kompozíció. A rövidke, egy-két perces karakterdarabok akár zongoraleckéknek is beillenének. Martin Tchiba nagyszerűen bontja ki az egyes tételek sajátos, gyakorta humoros hangulatát.

A csellóra és zongorára írott szonáta öt tétele szünet nélkül követi egymást. Az első két tétel rendkívül feszült, tüzes muzsika. A két középső tételben a két hangszer különválik, s mindegyik egy-egy szólóval mutatkozik meg. A Rohmann Ditta által előadott, Ima címet viselő szólótétel igazán figyelemreméltó muzsika. A fiatal művésznő gyönyörű hangon, nagyon muzikálisan csellózik. Elmélyült, érzékeny előadás, nem lehet nem figyelni rá.
Hasonlóan szuggesztív élmény a zongora szólótétele is, amely a Korál címet kapta. Martin Tchiba itt lírai oldalát is megmutatja. A záró tétel tüzes és szenvedélyes, s bővelkedik magyaros elemekben is.

Az op.27-es Trióról így ír Martin Tchiba a lemez kísérőfüzetében: "komplex szövésű, de sosem száraz zene ez, rendíthetetlen életkedvvel teli, helyenként mégis mélységes melankóliával átitatva". Itt tanúi lehetünk a három nagyszerű fiatal muzsikus kiváló együttműködésének. Az összhang tökéletes köztük, a zene szenvedélyesen fiatalos lendülettel szól, de nem hiányoznak az elmélázó, lírai gondolatok sem. Igazán izgalmas lemez született egy izgalmas szerzőtől, akit most ennek a szép felvételnek a segítségével a magyar zenebarátok is jobban megismerhetnek.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.