Bejelentkezés Regisztráció

Kamara

A vonószenekari változat igazsága (Haydn: A Megváltó hét szava a keresztfán / Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok)

2009-07-31 08:13:01 - zéta -

Haydn: A Megváltó hét szava a keresztfán / Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok HAYDN:
A Megváltó hét szava a keresztfán, Hob. III:50-56 (xx:1b)
Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok
Vez.: Takács-Nagy Gábor
BMC
BMC CD 157

Különleges mű Joseph Haydn alkotása, A Megváltó hét szava a keresztfán. Már komponálásának körülményei is jelentősen eltértek a megszokottól. A bibliai tárgyú kompozíciót a cádizi kanonok rendelte a nevezetes Santa Cueva barlangtemplomban zajló nagypénteki szertartásra. A megrendelő részletes leírást adott a templomról a helyszínt nem ismerő komponistának, és a ceremóniához fűzött egyéb kéréseivel pontosan meghatározta a mű főbb vázlatait. Nyolc lassú tételt kért a bevezető, illetve a szenvedéstörténet oly fontos hét mondata illusztrálására, majd az utolsó tételben, a földrengés ábrázolásához egy gyorsat.

Ne ütközzünk meg azon, hogy Haydn az idő tájt (1785 körül) közel háromezer kilométerre lakott a cádizi kanonoktól, s hogy a derék egyházfi honnan tudta, hogy a kortársak közül ki az az egyetlen személy, aki a kérést autentikusan tudja megvalósítani! A lényeg, hogy az elkészült alkotás nemcsak a megrendelő, hanem a komponista megelégedését is kivívta. Haydn az eredeti zenekari verzió után nem sokkal később elkészítette a darab vonósnégyes-változatát, majd vonószenekarra is átültette a művet. De még itt sem állt meg, ugyanis második londoni utazására menet meghallotta egy passaui karnagy által megszövegesített változatát, ami után személyesen készített szólistákkal és vegyes karral kiegészített oratóriumot saját alkotásából. Páratlan tehát abban az értelemben is, hogy a komponista négy, azonos rangú művet készített egyetlen témára.

Azt gondolom, nem én vagyok az egyetlen, aki a vonósnégyes-változatot kedveli leginkább. Ettől csak nüánszokban tér el a vonószenekari verzió, mely most a (Haydn-évben dicséretesen aktív) BMC kiadásában jelent meg. További érdekessége, hogy karmesterként az a Takács-Nagy Gábor jegyzi a felvételt, aki hosszú és igen eredményes kvartettes múltja során nyilván számos alkalommal adhatta elő Haydn csodálatos meditatív zenéjét.

A közreműködő együttes, a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok műfajába és repertoárjához tökéletesen illik A Megváltó hét szava a keresztfán. Lehetőség a bécsi klasszikusok előadásán felnőtt csapat számára olyan kidolgozott muzsikálásra, amelyben legfőbb erényeik kerülnek előtérbe: a precíz és egységes hangkép, a műhöz szabott egyéni agogika kidolgozása. Tudni kell, hogy Haydn alkotása nem programzene, és nem is a szenvedéstörténet drámai célzatú megvalósítása. Csöndesen elgondolkodtató muzsika, amelyben legnagyobb jelentősége annak van, hogy egy frázis mikor és miért adagio, netán mikor és miért largo megfogalmazással történik. Az előadást hallgatva minden úgy tűnik természetesnek és tökéletesnek, ahogy éppen szól.

Takács-Nagy felfogása valószínűleg semmiben sem különbözik attól, amikor primáriusként találkozott a darabbal. A csodálatos, hogy Weiner-Szászékkal pontosan úgy tudott dolgozni, mint egy kvartettel, mintha nem is egy tizenhat fős csapat élén állna. Közös produkciójuk számomra a Haydn-év eddigi legizgalmasabb előadását jelentette.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.