Bejelentkezés Regisztráció

Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig)


4050 Búbánat 2020-08-20 10:45:38 [Válasz erre: 4048 Búbánat 2020-08-20 01:39:21]

Nagy Ibolya tegnapi születésnapja alkalmából idemásolom egy régebbi, vele készült beszélgetés szövegét:

„A mosoly muzsikusai – Túl az Óperencián”

Beszélgetés Nagy Ibolya énekes-színésszel, a Dankó Rádió szerkesztő-műsorvezetőjével

Megjelent a Keresztény Élet c. hetilapban 2017. augusztus 6-án .

Kálmán Imre nagyoperettje, a Csárdáskirálynő Túl az Óperencián… című slágerét Nagy Ibolya színpadi előadás keretében soha nem énekelte, hiszen ez a szubrett és a bonviván duettje, ő pedig a primadonna volt a miskolci, a debreceni, a szegedi színházban, az osztrák-magyar koprodukcióban bemutatott Csárdáskirálynő-előadásokon és Szilvia dalait énekelte a hazai és külföldi operett gálákon. Viszont 2012 óta a Dankó Rádióban vezeti, szerkeszti a Túl az Óperencián című zenés színházi magazint.

– Énekes, színész, szerkesztő… Melyik szerep a fontosabb?

– Nincs rangsor. Énekesnő vagyok, első diplomámat magánének és zeneelmélet szakon kaptam a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola debreceni tagozatán. Az operett lett az életem, és külön öröm, megtiszteltetés, hogy a színpad mellett ezt, mint műsorvezető-szerkesztő is népszerűsíthetem.

– Visszaforgatva az időkerekét: amikor még zongora- és hegedűórákra járt, vagy amikor a főiskolán klasszikus zenét tanult, eszébe jutott volna, hogy egyszer operettprimadonna lesz?
– Ha lehet, én még jobban visszamennék az időben! Kilencéves voltam, amikor szülővárosomban, Szombathelyen az ottani Tanárképző Főiskola Énekkarával Kodály Zoltán Pünkösdölőjének szólóját énekelhettem. Nagyon sokfelé vendégszerepeltünk, külföldön is jártunk. A koncerteken gyermekként egy felnőtt kórus előtt állva, a szereplés öröme egy életet meghatározó élménnyé vált.

– De hol vagyunk még az operettről?! Gondolom, a zeneművészeti főiskolán sem tanították ezt a műfajt!
– Valóban nem az operett vagy a musical volt a főtárgy, de nem éreztem, hogy a főiskolán bárki is lenézte volna ezeket az egyáltalán nem könnyű műfajokat. Köztudott, hogy Mozarttól származik az operett elnevezés, melynek jelentése operácska. A varázsfuvola sem tartozik a klasszikus operák sorába, műfaját tekintve Singspiel, azaz daljáték, és hosszan sorolhatnám azokat az operetteket is, amelyeket operatársulatok is játszanak. Tehát nincs éles határ ezek között a zenés műfajok között. Szerencsére főiskolásként gyakran hívtak bennünket a debreceni színház kórusába, kisegítőnek. Itt találkoztam először az operett mesés, vibráló világával, és azzal, hogy az operaénekesek milyen szeretettel, művészi odaadással dolgoztak ezért a műfajért is.

– Ezt a műfaji sokszínűséget kereste Miskolcon?
– A férjem, akit a főiskolán ismertem meg, korábban végzett, mint én, és a Miskolci Nemzeti Színház zenekarában lett harsonás. Így minden zenés darabot láttam ebben a színházban is, nagyszerű előadások voltak. A véletlen hozta így, vagy a sors akarta, de én mindenképpen a Jóistennek köszönöm, hogy a következő évben műsorra tűzték Schubert-Berté klasszikus operettjét, a Három a kislányt, amihez fiatal – pályakezdő énekeseket kerestek. Éltem a lehetőséggel, jelentkeztem, meghallgattak, és szerződtettek. Játszottam operettekben, musicalekben, de voltak operaszerepeim is, sőt prózában is kipróbálhattam magam. Voltam többek között Csárdáskirálynő, Cirkuszhercegnő, Marica grófnő, Mária főhadnagy, Sybill… De én lehettem a My Fair Lady Elizája, és Móricz Zsigmond "Nem élhetek muzsikaszó nélkül" Pólikája...

– A miskolci évek után nem félt a szabadúszás esetlegességétől?
– Nagyon sok rendezővel dolgoztam, akik miután megismertek, sokfelé hívtak. Vendégként szerepeltem a Fővárosi Operettszínházban, a debreceni, a kecskeméti, a veszprémi, a soproni, a szegedi, és a kassai színházban is, de az országos ismertséget a Kovács József által alapított Interoperett hozta meg számomra. Az újévi koncerteken kívül évközben is sok előadásunk volt a Pesti Vigadóban, majd a Belvárosi Színházban. Ez volt az én budapesti társulatom 10 évig.

– Sokfelé járt a világban, a tengerentúl is. Gondolom, több ottani magyar közösséget megismert!
– Igen. „Túl az Óperencián!” Mélyen megérintett, hogy a világ túloldalán milyen pezsgő magyar közösségi élet van, amit a magyar házak mellett főként az egyházak szerveznek. Tagjaik, a mai napig kötődnek az Óhazához, kultúrájához, pedig sokan közülük már kint születtek.
Koncertjeinkre büszkén hívták amerikai barátaikat, hogy Ők is megismerjék a magyar népdal, operett és nótakincseket. Az ottani találkozások során annyi sors és családregény bontakozott ki előttem, hogy már sajnálom, miért is nem írtam le?! Talán ez az élmény, tudás volt, ami engem igazán kinyitott a világ és az emberek felé.

– Apropó tudás! A főiskola után elvégezte a kulturális menedzser szakot, és tavaly megkapta a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán magánének szakon a mesterdiplomát…
A főiskolai magánének diplomámat kiegészíteni egy mesterdiplomával, ez egy régi álom megvalósulása. Öröm volt megtapasztalni ismét, hogy a tudásvágy mekkora energiákat tud felszabadítani, mozgósítani az emberben.

– Közben felnőttek a gyerekek! Hogy volt mindenre ideje?
– Férjemmel 32 éve élünk boldog házasságban. Úgy tudtuk összehangolni a munkánkat, hogy jutott időnk egymásra, a családra. Egyébként számomra mindig is a család volt a legfontosabb. Mind a két gyerekünk nagyon jól tanul és mindketten az orvosi pályára készülnek. Az is hivatás a javából!

– A zene, a színház nem vonzotta őket?
– Jártak zeneiskolába, a fiunk zongorázott és szaxofonozott, a lányunk a zongora mellett táncol, de esetükben mindez megmaradt a hobbi szintjén.

– Amikor a Dankó Rádióba került, és elvállalta a műsorvezetést, szerkesztést, azt is vállalta, hogy másokat népszerűsít!

– Eleinte szokatlan volt, hogy nem engem kérdeznek, nem én vagyok a középpontban, de elárulok egy nagy titkot, ezt még élvezem is, mert a rádió, a rádiózás egy olyan új világot nyitott ki előttem, melyben parttalanul gazdag az ismeretterjesztés, az érték közvetítés lehetősége. Ezzel is szeretnék jól sáfárkodni.

Köszönöm a Teremtőnek, hogy ilyen „tanösvényre” vezérelt.

– Tényleg igaz, hogy mindig mosolyog?!
– Ez belülről fakad. Ez a lelki alkatom, de dolgozom is érte. Az operett egy csodálatos műfaj, népszerűsítése egy életérzés közvetítése, nem más, mint a mosoly muzsikája, és így mi lehetünk a mosoly muzsikusai.

Remélem, akik eljönnek koncertjeinkre, vagy hallgatják a Dankó Rádió szép nótáit, népdalait, operettjeit, azoknak is mosolyt csalhatunk az arcukra és derűt, örömet, szívükbe, lelkükbe.


4049 smaragd 2020-08-20 07:14:15 [Válasz erre: 4048 Búbánat 2020-08-20 01:39:21]

Szép gesztus volt Erdélyi Claudia és a Dankó Rádió részéről NAGY IBOLYA felköszöntése.

Jólesett a hallgatók lelkének, mert januárban váratlanul ért véget kiváló műsora, amelyet nap mint nap kiváncsian várva, örömmel hallgattunk meg... több, mint hét esztendőn keresztül.

Remélhetőleg lesz még mód arra is, hogy teljes műsoridőben hangozzanak fel korábbi felvételei. Saját műsoraiba alig-alig szerkesztette új Huszka-felvételeit... régebbi előadásait is szívesen meghallgatnánk.


4048 Búbánat 2020-08-20 01:39:21

A Dankó Rádió szerda délutáni "Az a szép" operettműsora elején a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia Nagy Ibolya operettprimadonnát, a  Dankó Rádió "Túl az Óperencián" szerkesztő-műsorvezetőjét köszöntötte születésnapja alkalmából, amely szép ünnepéhez én is szeretettel gratulálok Ibolyának - emlékezve a hosszú éveken át vezetett rádióbeli operettműsor-sorozatára is!

Erdélyi Claudia figyelmességéből, alkalomhoz illően, Nagy Ibolya előadásában, énekfelvételei közül most Huszka-melódiák szólaltak meg az adásban:

Huszka Jenő - Szilágyi László: Mária főhadnagy

- Szerelmi kettős: "Én mától kezdve csak terólad álmodom. Álmomban két karomba zárlak, angyalom..." (Nagy Ibolya, Boncsér Gergely, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - 2015

- Dal: "Rózsám,viruló kis rózsámTe légy most a postám, leveleddel üzenem, bimbózó rózsám, neki szól az üzenet, mondd el,hogy epedve várom szerelmes párom..." (Nagy Ibolya, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - 2015

Huszka Jenő - Martos Ferenc: Lili bárónő

- Szerelmi kettős  "Tündérkirálynő légy a párom, szállj le, szállj le pilleszárnyon..."  (Nagy Ibolya, Nyári Zoltán, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - 2015

- Malomszegi báró dala: „Tudni kell ésszel bánni a pénzzel…” (Melis György, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1983. október 10., Petőfi Rádió, 20.35 -22.30

További Huszka-részletek is elhangzottak a  műsorban:

Huszka Jenő - Szilágyi László: Erzsébet

- Nyitány (a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényli) -  1952. december 7., Kossuth Rádió 14.00 – 15.00 (más Huszka-operettek részleteivel)

- Petőfi Sándor versének megzenésítése: "Szeptember végén" (Balczó Péter, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - 2015

Érdekes szituáció volt este az Eiffel Műhelyház Kodály parkjában az a körülmény, hogy mivel jó félórás késéssel kezdődött el az opera-gála program, így a rádióadást az okostelefonomon keresztül venni tudtam... Aztán már (kikapcsolt rádióval)  "élőben lehetett részem"  Boncsér Gergely és Balczó Péter önálló műsorszámaihoz, mikor feljöttek a  pódiumra, a zenekar elé...

 


4047 smaragd 2020-08-19 17:48:51

NAGY IBOLYA  ÉNEKMŰVÉSZNŐ SZÜLETÉSNAPJÁN

Sok szeretettel és köszönettel gratulálok!

Dr. Szedresi István ny. orvos-ezredes úr hívott fel és örömmel újságolta, hogy ma a Dankó Rádióban Buday Beatrix is megemlékezett Ibolya születésnapjáról, aki 2012-2020 között - művészi karrierjét megszakítva - a hallgatók örömére a Dankó Rádió "Túl az Óperencián" című operettkedvelőknek szóló műsor felelősszerkesztő-műsorvezetője volt.

A 2019. évi Kemény Egonra emlékezünk műsorhét emlékezetes "meglepetésvendége" volt Dr. Szedresi István orvos-ezredes úr.


4046 Búbánat 2020-08-18 21:13:32

A Dankó Rádió mai operettműsorában ("Az a szép")  elsősorban  „örökzöld” slágerek kaptak helyet (Hollós Ilona táncdalénekesre emlékezve: „Lila akácok”, „Megáll az idő”,  "Ahogy lesz, úgy lesz", „Sorrentói emlék”…),  az adás utolsó részében Teremi Trixi és Bozsó József közös énekfelvételei közül Kálmán Imre, Ábrahám Pál és Eisemann Mihály szerzeményei  - ismert, vidám kettősök - szólaltak meg. A műsor legelején Lehár Ferenc A cigányszerelem című operettjéből Ilona dala („Messze a nagy erdő, messze száll a felhő…” ! csendült fel Blaskó Bernadett énekével.


4045 macskás 2020-08-18 10:26:21

4044 macskás 2020-08-18 10:26:09

4044


4043 Búbánat 2020-08-17 23:31:35

Erdélyi Claudia, a Dankó Rádió Az a szép című operettműsorának szerkesztő-műsorvezetője a mai adást Házy Erzsébet emlékének szentelte!

„Házy Erzsébetet gyönyörű hangja, attraktív megjelenése, kiváló színészi készsége és muzikalitása a legnagyobb művészek közé emelte...”

Házy Erzsébet operettfelvételei közül a  következő dalokat hallhattuk:

  • Kálmán Imre - Leo Stein, Jenbach Béla - Gábor Andor: A csárdáskirálynő

- Szilvia belépője (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekar, vezényel: Bródy Tamás) – Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00

  • Franz von Suppé – Friedrich Zell, Richard GenéeBlum Tamás: Boccaccio  Fiametta és Boccaccio „olasz”-kettőse (Házy Erzsébet, Fülöp Attila, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - koncertfelvétel: „Komolyan – Könnyedén” – Operettől  zenés játékig - a Magyar Rádió nyilvános hangversenyének közvetítése a 6-os stúdióból (1977. június 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.20) 
  • Lehár Ferenc - Fritz Löhner-Beda,  Ludwig Herzer - Harsányi Zsolt:  A mosoly országa

- Mi dala, III. felv. (Házy Erzsébet, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel Bródy Tamás) - részletek, Qualiton, 1963. LPX 6541

„Engedjék meg hát a nőnek, éljen ember módra végre, legyen okos és kecses teremtés. Ám még az sem megy, hogy tessen… csak csi-csi, csu-csú, hiába minden kérvény, csak csi-csi, csu-csú, bagázsnak nem jut érvény… szívem bánatos, mert a flört tilos, van rá rögtön újraoltás, ezzel szemben nincs megoldás, és még mennyi báj, titkolnunk muszáj. Társadalmi helyzetünkkel még egy csók is de meggyűlhet, ám a nő csak stoppolásra jó.  Persze mindig otthon ülni, évenként egy bébit szülni, tűrhetetlen szituáció!  Szenved sok-sok asszony és leány, el nem csókolt csókkal, jaj, de kár!  Unjuk most már ezt a dolgot, csókot kérünk, csókot, csókot! Ezért sír most asszony-millió…/Semmi mást, csak hagyj magamra, otthon várni férjuramra, ó a férfi undok náció. Hát már semmi sincs a nőnek? Még csak meg se csaljuk őket? Tűrhetetlen szituáció! Szenved így az asszony és leány, el nem csókolt csókkal, jaj, de kár!  Unjuk most már ezt a dolgot, csókot kérünk, csókot, csókot! Ezt kívánja asszony-millió!”

 (Alternatív stúdiófelvétel, ahol Házy Erzsébet ugyancsak Mi szerepét énekli: km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Rubányi Vilmos - keresztmetszet, 1957. március 14., Kossuth Rádió 19.10 - )

- Liza és Hatfaludy Feri kettőse, I. felv. (Házy Erzsébet, Bende Zsolt, km. az MRT Szimfonikus zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth adó 19.35 – 21.29

„- Megtörtént már máskor is, még megesik százszor is, hogy egy pár párra nem talál, hiszen  olyan végtelen a világtörténelem, akad példa erre bőven már. Szervusz, jó mulatást! Az egész nem lényeges. Eddig megvoltunk legalább. Ez az ügy kicsikét gyerekes! Szervusz, jó mulatást, az egész nem lényeges /- De ahol nincs, ott ne keress! Jó hát legyen eszem, játsszunk mást! Megtörtént már máskor is, még megesik százszor is, hogy egy tévedés már végzetes! Egyebet, mit mondhatnék, ha én eszedbe jutok még, csakhogy majd akkor már késő lesz! /- Szervusz, jó mulatást! Az egész nem lényeges. Eddig megvoltunk legalább. Ez az ügy kicsikét gyerekes! /- Szervusz, jó mulatást! Az egész nem lényeges! De ahol nincs, ott ne keress! Jó, hát legyen eszem, játsszunk mást! … /- Pajtikám! Ne búsulj! /- Semmi baj.”

  • Johann Strauss: A cigánybáró – Kincskeringő (A Bécsi Filharmonikusokat Nikolaus Harnoncourt vezényli)  - koncertfelvétel
  • Johann Strauss: A cigánybáró

A Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1961. április 2., Kossuth Rádió, 18.50 – 21.30

Szövegét Jókai Mór novellája nyomán Igna(t)z Schnitzer írta. Fordította és rádióra átdolgozta: Szinetár György.  A versszövegeket Fischer Sándor fordította.

A Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarát és Énekkarát Ferencsik János vezényli.

- Szaffi dala, I. felv.: „Oly árva és oly jó nincs senki a földön, mint a cigányok. Vigyázni jó, félni jó, hol cigány él...” (Házy Erzsébet)

- Szaffi és Barinkay kettőse, II. felv.  „… Most hazámba végre én újra visszatértem én, és nem vagyok már világjáró,  de báró vagyok! Báró vagyok! Cigánybáró!/- Bár ha várna rád szép szülőhazád…. találd meg hát a régi szép hazát! Már az arca elpirul, már szemében láng kigyúl. Ébredj, szívem,  új világ, új világon jár. Bízva követünk, csak maradj velünk!  Boldog életre vár az életünk,…követ lábad nyomdokán,  szeretlek én, szegény cigányleány. Szegény cigánylány!”  (Házy Erzsébet, Ilosfalvy Róbert)

  • Szirmai Albert - Mérey Adolf: Mexikói lány

 - Szerelmi kettős: „- Beatrix! Mégsem szabadna mellettem így elmennie! -Nem emlékszik adott szavára? -Nem. Nem emlékszem már semmire. Nem, nem! Tovább nem bírom! Nem, nem!...- Nem, nem! Hagyjon utamra mennem!.../- Szép szemedbe nézek, s dőrén, mint a részeg, táncol bús szívem! Láng lobog e szívben, forr a vérem, nyújtsd ajkadat, csókjaidat kérem! … fellobog a szívem, csókjaidat kérem, szomjas ajkam lázban ég!...” (Házy Erzsébet, Kelen Tibor, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Breitner Tamás) - „Bemutatjuk új operett-felvételünket”, részletek, 1965. április 16., Kossuth Rádió, 20.30 -

  • Szirmai Albert - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Rinaldó

- Helén dala, II. felv.: „Zendül a zengő zene hangja puhán, mint a varázs, szállj ma rám.…/Várok, valamire várok réges-rég, álmok, napsugaras álmok, várok még. Várok valami csodára, ó bár, jönne valahára, várok rá, hol késik oly soká!,,,”  (Házy Erzsébet, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Breitner Tamás) - „Bemutatjuk új operett-felvételünket”, részletek, 1965. április 16., Kossuth Rádió, 20.30 -

  • Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács

A daljáték stúdiófelvétele (keresztmetszet) először 1977. január 21-én, a Kossuth Rádióban szólalt meg 17.19 – 18.04 között ( „Bemutatjuk új felvételünket”).

Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András

 - Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „- Vidd ezt a mézest véled el, emlékül, kérlek,  tedd el, talán még sor kerül reá, ne hadd itt, kérlek, vedd el. Egy olcsó kis mézeskalács, ne hallgass semmi másra: két égő szív van írva rá, a kis mézeskalácsra. /Szív küldi szívnek szívesen, szív a szívtől kapja szívből kedvesen…”  (Házy Erzsébet, Melis György)

- Örzse és Jóska kettőse, I. felv.:  „Kívül piros, belül édes, olyan cukor, mint a rétes, jaj be szép! Jaj be szép! Közepén a kép!.../Hencida, Boncida, Bergengócia, mért is csak az uraké az óperenci-en-ci-a!”  (Házy Erzsébet, Melis György)

- Örzse és Buhu vidám kettőse, III. felv.: „- Hála néked mindenható, ejje-hujja, hm!.../- Ha én herceg, báró lennék, ejje-hujja, hm!...” (Házy Erzsébet, Palcsó Sándor)


4042 smaragd 2020-08-17 17:48:01 [Válasz erre: 4031 smaragd 2020-08-11 17:25:16]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2019/01/14/tul-az-operencian-csongradi-kataval-3-het/

A mai műsorból (2019. január 14.) kiemelem:

KEMÉNY EGON: „Szerencsés utazás”

Magyar Rádió, rádióoperett, 1950., részlet: Előjáték

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4041 Búbánat 2020-08-16 22:48:25

A Dankó Rádióban a mai „Az a szép” műsor gerincét Zempléni Mária operaénekesnő operettfelvételei tették ki:

I. Kálmán Imre –Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A bajadér

A Rádió új felvétele – részletek: 1988. október 27., Petőfi Rádió 19.05 – 19.45 (Huszka Jenő Aranyvirág c. operettjének részleteivel)

Km.  az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András  

Odette belépője, I. felv.: Oly szép e tündöklő ováció…/Szép primadonna, csodál a világ, színpadi fényben ha játszani lát...”. (Zempléni Mária, km. C. Tóth Pál és  Énekkar)

Radzsami és Odette szerelmi kettőse, II. felv.:  „- Lengő liliom, gingallo… Szólt egy aranyos pillangó, mátkám, jegyesem ő…/Jöjj, várnak a mangófák… Szólj, szép kis angyalom, mondd, mondd, hogy jössz-e már?  Mondd, szeretsz-e hát? - Szeretlek én, forrón, szívből…- Szerelmem, jöjj ide, ülj le hát… /Szebb vagy, mint fenn az ég, mely csillagfényben ég, óh, bajadérom, táncolj még …/ - Éjsötét a szempár, kárhozatban az ég…Bűvös, drága szempár, nézz, csak nézz le rám, sorsom csak te légy!…”  (Zempléni Mária, Molnár András)

 

II. Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1983. október 10., Petőfi adó, 20.35 - 22.30

Km.: az MRT Szimfonikus zenekara, vezényel: Sebestyén András

- Clarisse és Illésházy Cigaretta-duettje: „Engedje meg, hogy úgy, mint régen, tűzzel kínáljam, szép babám…/Egy kis cigaretta, valódi, finom…” (Zempléni Mária, Molnár András)

- Clarisse és Frédi vidám kettőse: „Drágám, engem sose féltsen (Zempléni Mária, Rozsos István)

 - Clarisse és Frédi vidám kettőse: „Hogyha szeretnél engemet…/Gyere, csókolj meg, ha szeretsz, tubicám” (Zempléni Mária, Rozsos István)

 

III. Pjotr Iljics Csajkovszkij - Klein József - Harsányi Zsolt - Erdődy János: A diadalmas asszony

- Szonya és Vaszilij vidám kettőse, I. felv. „Bánja az ördög, akármi vár, törje fejét csak a szamár” (Zempléni Mária és Rozsos István, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1989. december 10., Kossuth Rádió, 20.55 – 22.00

 

IV. Lehár Ferenc – Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta - Anita és Pierrino kettőse: „Két boldog szerelmes semmit sem hall, csak ha párja szerelmet vall…” (Km .Zempléni Mária és Korcsmáros Péter, km.  az MRT szimfonikus zenekara, vezényel: Oberfrank Géza)A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1982. szeptember 13., Kossuth Rádió 20.19 – 22.00

A zenei műsor hátralévő részében Eisemann Mihály ismert slágerdalaiból kaptunk egy válogatott csokrot, Koltay Valéria, Rátonyi Róbert és Vámosi János énekfelvételeiről.


4040 macskás 2020-08-15 22:38:03

4040


4039 Búbánat 2020-08-15 22:12:44

A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) Huszka Jenő három operettjéből hangzottak el - újabb ismétlésként - a következő részletek:

I. Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy 

  • Palotás (Budapesti Operettszínház Zenekara, vezényel: Makláry László) - koncertfelvétel
  • Közreműködik a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György (Hungaroton; bemutató:1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00):

Dal: „Nagy árat kér a sors a boldogságért, megfizetünk mindenért, minden pillanatért…/Boldogságunk nem tart sokáig, mert eltűnik, mint egy szivárvány… ” (Berkes János)

Kettős: „Úgy dalolok, ahogy te akarod…. / Én teve- én teve- én teveled oly vígan élek, ezért, mint hülye-, mint hű jegyesed elvennélek…”  (Galambos Erzsi, Németh Sándor) 

Kettős: „- Epedőn, remegőn nézem magát, várom, lesem a válaszát! - Türelem, a szívem nem szólhat még, csak ezért gyötrődöm még... /Némán várni egy boldog percet, és tűrni szótlan, szíve hogy reszket…” (Gallay Judit, Miller Lajos)

  • "HUSZKA JENŐ operettjeiből 31 részlet" - Közreműködik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János (MTVA-DANKÓ RÁDIÓ produkciója; bemutató 2015. április)

Kettős: „Szabad-e remélnem, hogy egyszer megsajnálsz…”  (Geszthy Veronika, Boncsér Gergely)

- Vidám hármas:„Ladilom”  (Kékkovács Mara,  Kerényi Miklós Máté, Peller Károly)

Kettős: „Nem nehéz a lánynak…” (Benedekffy Katalin, Peller Károly

  • Egy másik felvételről:

Vidám kettős: „A bugaci határon van nekem egy cigányom…” (Bognár Rita, Tihanyi -Tóth Csaba) - „Kettecskén” – Operettshow Kft., 2017, CD

 

II. Huszka Jenő – Bakonyi Károly – Martos Ferenc: Bob herceg

  • Nyitány (Honvédelmi Minisztérium Központi Fúvószenekara, vezényel: Jávor Zoltán)
  • Dal az első csókról (Petress Zsuzsa, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) - 1952. december 7., Kossuth Rádió 14.00 – 15.00: Részletek Huszka Operettjeiből
  • A holló legendája –„Volt egyszer egy fehér galamb, ragyogott a tollazata..” (Csurja Tamás, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László)

- Bob belépője: „Londonban, hej, van számos utca, és minden utcán több sarok …” (Balczó Péter, km.  a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - MTVA - Dankó Rádió Huszka-felvételei bemutatója: 2015 áprilisa

- Annie dala: „Jaj, de jó, ha egy lány szerelmes.../ Jaj, cipicupi, cup-cup, cuppant a csók…”  (Dancs Annamari, km. a Magyar Rádió Énekkarának Női Kara és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - MTVA - Dankó Rádió Huszka-felvételei bemutatója: 2015 áprilisa

 

III. Huszka Jenő: Erzsébet - Nyitány (a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényli) - 1952. december 7., Kossuth Rádió 14.00 – 15.00: Részletek Huszka Operettjeiből


4038 Búbánat 2020-08-14 19:28:01 [Válasz erre: 3937 Búbánat 2020-06-22 20:16:13]

A Dankó Rádióban ma délután elhangzott operettműsor („Az a szép”) a 3937. sorszám alatt ismertetett és részletezett, június 22-i adás megismétlése volt:

Részletek hangoztak el Huszka Jenő Erzsébet, Sidney Jones A gésák; Robert Planquette A corneville harangok, Kálmán Imre A kis király, Tatárjárás és Marica grófnő c. operettjeiből.

A műsor első részében örökzöld slágerek szólaltak meg Lajtai Lajos és Eisemann Mihály dalaiból Ruttkai Éva, Latinovits Zoltán, a 100 tagú cigányzenekar valamint a Hot Jazz Band ének-zenei felvételeiről.


4037 Búbánat 2020-08-13 21:52:30 [Válasz erre: 3804 Búbánat 2020-04-19 22:26:06]

A 3804. sorszám alatt ismertetett és részletezett, a Dankó Rádióban április 19-én sugárzott „Az a szép” adás hanganyagából állította részben össze mai operettműsorát a Dankó Rádióban a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia.

Carl Millöcker: Dubarry

- 1957-es rádiófelvételről – részletek (Gyenes Magda, Rátonyi Róbert énekel, közreműködik a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)

- 1972-es rádiófelvételről – részletek (Házy Erzsébet, Kónya Sándor énekel, közreműködik az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)

 

Carl Millöcker: A koldusdiák

- 1964-es rádiófelvételről (Neményi Lili, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Kerekes János) 

Az április 19-i adás többi betétszáma most kimaradt, helyettük került be a mai műsorba:

  • Symon és Laura szerelmi kettőse: „- Ez a kis csók, mint örök zálog, ajkainkon ég, mondd ki hát te is ezt a szót! -Talán, de várjunk még! - Már várok én! /Nem sejti senki vágyunk, a szíved titkait, mert zárva tartja szájunk e rejtett tervezést. - Elárul már ez a rózsa, mely keblemen virul, ha átölelsz egy csókra, a szirma porba hull…./- Légy te minden boldog álmom, légy a bajban oltalom,  légy a legszebb szó a számon, légy a végső sóhajom. Érte egyet kérek én, légy enyém, légy enyém! Érte egyet kérek én, légy enyém!”  (Gencsy Sári, Mátray Ferenc, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó)  - 1957, részletek
  • Ollendorf ezredes belépője: „Katonákkal bánni könnyű, de az asszonyokkal nem! .../ Bánatomban, szégyenemben majd elsüllyedtem én, álltam ottan nagy zavarban, mint egy húszéves legény!... /- Hófehér hattyú vállát csókoltam én....Akkor jött a nagypofon! Most is érzem arcomon!...” (Gáti István, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás

A műsor hátralévő részében „örökzöld slágerek” hangzottak el Vámosi János, Aradszky László, Koós János énekfelvételeiről.

Zárásul  Jules Massenet halálának mai évfordulójára emlékezve szólaltak meg a francia zeneszerző Thais című operájából az elégikus hangulatú Meditáció megkapó dallamai.  (Illényi Katica – hegedű, valamint a Budafoki Dohnányi Zenekar, vezényel: Sillós István) – koncertfelvétel


4036 Búbánat 2020-08-13 13:40:08

Gherase Dendrino - magyar fordítás Pintér Lajos - Diez Imre - Gréda József: Szálljon a dal

Az operett keresztmetszetének bemutatója: 1959. augusztus 26., Petőfi Rádió 21.30 – 22.00

Km.  Farkas Ilonka, Miklós Kata, Ambrus Miklós, Baksay Árpád, Kishegyi Árpád, Michels János énekel, közreműködik az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. 

Vezényel: Vincze Ottó

Semsey Jenő összekötőszövegét Romváry Gertrúd olvassa fel.

 


4035 Búbánat 2020-08-13 13:39:14

Nicolae Kirculescu (Nicolae Chirculeşcu): Hegyen-völgyön lakodalom

H. Nicolaide és H. Negrin szövegét fordította: Semsey Jenő és Török Sándor

Rádióbemutató: 1953. december 17., Petőfi Rádió 17.45 – 18.10 - részletek

Km.: Petress Zsuzsa, Szecsődy Irén, Kishegyi Árpád, Szabó Miklós, valamint a Fővárosi Operettszínház Énekkara és Zenekara

Vezényel: Várady László


4034 Búbánat 2020-08-12 19:13:58

Dankó Rádió nemrég véget ért operettműsor ("Az a szép") tartalmából:

Kacsóh Pongrác - Bakonyi Károly - Endrődi Sándor, Pásztor Árpád - Sassy Csaba: Rákóczi

Rákóczi dala, jelenet és Rákóczi megtérése: „- Hogyha jő az este, várom félve-lesve, vár-e rám a csöndes álom, vagy kerget a kétség, kerül a reménység, leszel-e az én párom?... /- Nagyságos fejedelem, mindnyájan megértjük szíved fájdalmát. Hidd el. Közülünk nem egy dúdol ilyen dalt…/-  Fülembe csendül egy nóta még, ott szunnyadott már a szívembe rég. A dajkanóták emléke kél, egy árva népről bús dalt regél…”   (Udvardy Tibor, km.  Agárdy Gábor, Palcsó Sándor, Ujlaky László  - ének és próza) - A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1964. január 4., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00

 

Kálmán Imre –Julius Brammer - Alfred Grünwald - Harsányi Zsolt: Marica grófnő

- „Mondd meg, hogy imádom a pesti nőket, ha arra jársz…” (Dolhai Attila, Vadász Dániel, Vadász Zsolt, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara) - koncertfelvétel

- „Ne szólj, kicsim, ne szólj…” (Kincses Veronika és Gulyás Dénes, km. : az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1987. december 21., Petőfi Rádió, 20.04 – 21.49

- „Szép város Kolozsvár”  (Kállay Bori és Maros Gábor, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara, vezényel: Makláry László)

 

Kálmán Imre – magyar szöveg: Harsányi Zsolt – Innocent-Vincze Ernő: A cigányprímás

- Nyitány (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó)

- Sári dala „Sohase voltam, Istenem…/Nádfedelű kicsi falu rózsája idejön a vadidegen országba..…” (Koltay Valéria, km. az MRT Énekkarának Nőikara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó) -  Rádió Dalszínházának bemutatója - keresztmetszet: keresztmetszet,1964. augusztus 17., Kossuth Rádió 20.30 - 21.30

- Rácz Pali dala Stradivári-dal:  "Mi a jobb és mi a szebb:  hegedű vagy asszony?…/- Szól a nóta, csend a vége, ám a nőnél fuccs a béke,…. /Az ócska Stradivari egy árva szót se szól…” (Gárday Gábor)

 

Fényes Szabolcs - Mihály István Tóparti látomás c. film betétdala: „Álmaimban valahol már jöttél felém…” (Jávor Pál, km. Tolnay Klári)

Eisemann Mihály - Békeffi István: „Egy kis édes félhomályban mennyi, mennyi, mennyi, mennyi, mennyi vágy van” (Tolnay Klári és Jávor Pál)

Kenessey Jenő – Krúdy Gyula: Az arany meg az asszony – A II. komédiás jelenete (Domahidy László, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Magyar Állami Operaház Énekkarának férfikara, vezényel: Kenessey Jenő) -  Magyar Rádió stúdiója, 1957;  1 CD-n: 2001. Hungaroton, HCD 31983

Farkas Ferenc – Dékány András: Csínom Palkó Tyukodi dala és jelenet: „Te vagy a legény! Tyukodi pajtás… - Az nagy uraság….Labancok…. Tyukodi pajtás! Induljunk rája…”  (Domahidy László, Simándy József, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) a Rádió Dalszínházának bemutatója (új felvétele): 1963. május 1., Kossuth Rádió 20.10 – 22.10

Császár Angéla énekfelvételei közül is hallottunk két dalt.


4033 Búbánat 2020-08-11 23:20:12

Zsuzsanna névnapon Lehoczky Zsuzsa és Csonka Zsuzsanna énekfelvételeiből kaptunk egy válogatást a Dankó rádió Az a szép című operettműsorában: 

Ábrahám Pál – Heltai Jenő – Harmath Imre: Bál a Savoyban  - „Az én nevem La Bella Tangolita” (Lehoczky Zsuzsa és a Deák-együttes)   

Frederick Loewe – G. Dénes György: My Fair Lady Ma éjjel táncolnék” - (Lehoczky Zsuzsa, km. Major Mária meg a Fővárosi Operettszínház Énekkara és Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc)  - Qualiton, 1966, részletek

Zerkovitz Béla – Molnár Ferenc – Kellér Dezső: Doktor úr - „Bukj-el szoknya(Lehoczky Zsuzsa és Peller Károly) - Peller Károly lemeze – „EZ OPERETT! 2. – KETTECSKÉN”  – CD - (2011)

Gyöngy Pál – Boros Elemér: Romantika pedig nincs – dal: „Pippo”  (Lehoczky Zsuzsa – Tánczenekari kísérettel) – alternatíva: km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc -  Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. június 22., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00

Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje - „Bármit mond más, jaj, ne hallgass rá, az életben legjobb a szerelem!”  (Tolnay Klári és Lehoczky Zsuzsa, km. a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat Kamarazenekara, vezényel a szerző) Qualiton, részletek; 1981. április 23., Petőfi Rádió 8.50 – 9.15

 

„Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző operettfelvételei” - km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás (1 CD) - Alpha Line Records, 1996

- Kálmán Imre: Marica grófnő - Marica belépője (Csonka Zsuzsa)

- Johann Strauss: A cigánybáró –duett: „Ki esketett?”  (Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző)

- Carl Zeller: A madarászRajna-keringő (Csonka Zsuzsa)

- Robert Stolz: A két szív, mely valcertaktust ver – duett: „A valcer cseng a tánctermen át” (Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző)

- Kálmán Imre: A csárdáskirálynő – duett: „Táncolnék a boldogságtól…/ Álom, álom, édes álom…”  (Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző)

- Lehár Ferenc: A víg özvegy – duett: „Ajk az ajkon” (Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző)

Más felvételről hallottuk:

- Kálmán Imre: A csárdáskirálynő duett: „Túl az Óperencián boldogok leszünk” (Csonka Zsuzsa és Egyházi Géza)


4032 Búbánat 2020-08-11 17:42:40

Talán olvassa e sorokat Erdélyi Claudia szerkesztő-műsorvezető a Dankó Rádióban: 

Az operettműsorában („Az a szép”) szívesen hallanék az alábbi rádiófelvételekről is  - elsősorban külföldi szerzőktől – részleteket. Ha jól emlékszem, ezekből még nem kaptunk itt bejátszást:

Arthur Sullivan – Blum Tamás: Esküdtszéki tárgyalás (1965. augusztus 14., Kossuth rádió 20.25 – 21.00) – Blum Tamás – László Margit, Réti József, Melis György, Palcsó Sándor, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor.

Jacques Offenbach Kristóf Károly: Banditák (1987. február 16. Kossuth Rádió, 20.24 – 22.00) – Breitner Tamás – Kalmár Magda, Decsi Ágnes, Takács Tamara, Berkes János, Begányi Ferenc, Korcsmáros Péter, Póka Balázs, Mersei Miklós, Benedek Miklós, Fülöp Attila,  a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Bozó László. Szerkesztő: Bitó Pál

Jacques Offenbach – Innocent Vincze Ernő: Fortunió dala (1958. június 22, Kossuth Rádió 20.20 – 21.25) – Fischer Sándor – Házy Erzsébet, Palánkay Klára, Ilosfalvy Róbert, Maleczky Oszkár, Kishegyi Árpád, Bende Zsolt, Kövecses Béla, Külkey László, Réti József,  a Magyar Állami Hangversenyzenekar. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Szécsi Ferenc

Robert Planquette – Romhányi József: Rip van Winkle (1968. december 28., Kossuth Rádió, 19.46 – 22.00) – Breitner Tamás - Andor Éva, Barlay Zsuzsa, Béres Erzsébet, Erdész Zsuzsa, Nagy Rita, Petress Zsuzsa, Gregor József,  Kishegyi Árpád, Melis György, Palócz László, Palcsó Sándor, Réti József, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Erkel Tibor. Rendező: Cserés Miklós dr., Szerkesztő: Bitó Pál

Leo Fall – Innocent Vince Ernő – Szabó Miklós: Az elvált asszony (1964. január 1., Kossuth Rádió, 13.30 – 14.50 ) – Bródy Tamás – Németh Marika, Zentay Anna, Kövecses Béla, Bilicsi Tivadar, Rátonyi Róbert, Kishegyi Árpád, Nádas Tibor, a Fővárosi Operettszínház énekkara, az MRT szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Solymosi Ottó

Lehár Ferenc – Gábor Andor: Éva (keresztmetszet, 1964. június 15., Kossuth Rádió) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Udvardy Tibor, Kishegyi Árpád, a Magyar Rádió énekkara és szimfonikus Zenekara.

Lehár Ferenc – Zágon István – Dalos László: A kék mazúr (részletek, 1965. augusztus 20., Kossuth Rádió 14.05 – 15.15) – Bródy Tamás - Németh Marika, Koltay Valéria, Udvardy Tibor, Rátonyi Róbert, az MRT szimfonikus zenekara,

Carl Millöcker – Róna Frigyes: Gasparone (keresztmetszet, 1972. július 8., Kossuth Rádió, 19.31 – 20.53) – Bródy Tamás – Ágai Karola, Barlay Zsuzsa, Kalmár Magda, Kishegyi Árpád, Korondy György, Kovács Péter, Melis György, Sólyom-Nagy Sándor, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Balassa Sándor. Albert István összekötőszövegét elmondja: Békés Rita és Bánffy György

Johann Strauss – Ditrói Mór – Blum Tamás: A királyné csipkekendője (1967. november 4., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00) – Bródy Tamás – László Margit, Orosz Júlia, Bartha Alfonz, Göndöcs József, Korondy György, Kishegyi Árpád, Katona Lajos, Michels János, Nádas Tibor, Palcsó Sándor, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Horváth Ádám.

Carl Zeller – Márkus József: A bányamester (részletek, 1964. szeptember 6., Kossuth Rádió 14.55 – 15.20) – Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Kelen Tibor, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara.

Franz Schubert – Berté Henrik – Harsányi Zsolt- Innocent-Vincze Ernő: Három a kislány (részletek, 1959. március 30., Kossuth Rádió 15.15 – 15.45.) – Fischer Sándor - Házy Erzsébet, László Margit, Koltay Valéria, Pavlánszky Edina, Ilosfalvy Róbert, Melis György, Réti József, Pálffy Endre, Rissay Pál, valamint a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara.

Iszaak Oszipovics Dunajevszkij – Innocent Vincze Ernő – Romhányi József: Szabad szél (keresztmetszet, 1964. április 2., Kossuth Rádió, 20.30 – 21.45) – Sebestyén András – Barlay Zsuzsa, Forgács Éva, Koltay Valéria, László Margit, Neményi Lili, Szőnyi Olga, Kishegyi Árpád, Külkey László, Palcsó Sándor, Palócz László, Melis György, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Az összekötőszöveget elmondja: Elekes Pál. Zenei rendező: Fejes Cecília. Szerkesztő: Bitó Pál

Leo Fall – Gábor Andor – Szabó Miklós: Sztambul rózsája (1965. szeptember 11., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00) – Sebestyén András – László Margit, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád, Várhelyi Endre, Kiss Manyi, …, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Járfás Tamás. Rendező: László Endre.

Oscar Straus – Mérey Adolf – Fischer Sándor: Varázskeringő (1967. március 25., Kossuth Rádió 19.25 – 20.50) – Sebestyén András – László Margit, Petress Zsuzsa, Barlay Zsuzsa, Palcsó Sándor, Bende Zsolt, Kovács Péter, Külkey László, Várhelyi Endre, Katona Lajos, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Horváth Ádám.

Oscar Straus – Gábor Andor – Romhányi József: Legénybúcsú (1968.április 14., Kossuth adó 20.32 - 22.00) – Sebestyén András - Andor Éva, László Margit, Kishegyi Árpád, Kovács Péter, Külkey László, Palcsó Sándor, Simándy József, Sikolya István, Várhelyi Endre, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara.  Romhányi József összekötőszövegét Bárdy György mondja el. Zenei rendező: Erkel Tibor. Rendező: László Endre.

Karl Michael Ziehrer – Romhányi József: Csavargók (1971. július 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.17) – Sebestyén András – Andor Éva, László Margit, Koltay Valéria, Szőkefalvi-Nagy Katalin, Korondy György, Palcsó Sándor, Bartha Alfonz, Kishegyi Árpád, Külkey László, Bende Zsolt, Katona Lajos, Göndöcs József, Várhelyi Endre, Kovács Péter, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Erkel Tibor. Rendező: Bozó László.

 

Sok más cím mellett szívesen venném a következő rádiófelvételek részleteinek műsorra tűzését is:

Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gül baba (1991. augusztus 20., Petőfi Rádió, 15.04 – 16.58) – Török Géza – Melis György, Rost Andrea, Daróczi Tamás, Szüle Tamás, Haumann Péter, Korcsmáros Péter, Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara (karigazgató: Erdei Péter). Zenei rendező: Erkel Tibor. A rádióra alkalmazta: Kardos G. György. Rendező: Szinetár Miklós. Szerkesztő: Bitó Pál.

Lehár Ferenc – Semsei Jenő – Dalos László: Tavasz (1973. április 23., Kossuth Rádió 17.58 – 19.00) – Sebestyén András - Andor Éva, Németh Marika, Korondy György, Bende Zsolt, az MRT szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Cserés Miklós dr.

Nádor Mihály – Kulinyi Ernő: Babavásár (keresztmetszet, 1968. augusztus 21., Kossuth Rádió 20.00 - 21.18) – Sebestyén András – Andor Éva, Koltay Valéria, Udvardy Tibor, Kishegyi Árpád, Palcsó Sándor, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Albert István összekötőszövegét Váradi Hédi mondja el.. Zenei rendező: Balassa Sándor. Szerkesztő: Bitó Pál.

Polgár Tibor – Kristóf Károly: A lepecsételt asszony (1962. január 6., Kossuth Rádió, 20.45 – 22.55) – Kerekes János – Házy Erzsébet, Zentay Anna, Sárdy János, Rátonyi Róbert, Palócz László, Radnay György, Reményi Sándor, Molnár Miklós…, a  Földényi-kórus, az MRT szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Molnár Mihály.

Bár tudom, hogy a Rádiónak ez a műsora  nem "kívánságlista"  alapján áll össze,  mégis, ha realizálni lehetne kérésem teljesítését, úgy azt örömmel és hálásan megköszönöm, és várom a már régen hallott népszerű dalok, kettősök és együttesek műsorra tűzését!


4031 smaragd 2020-08-11 17:25:16 [Válasz erre: 4024 smaragd 2020-08-05 15:02:23]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

Hadzsikosztova Gabriellával és Tóth Józseffel 

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4030 Búbánat 2020-08-10 19:17:13

A Dankó Rádió imént véget ért operettműsorában („Az a szép”) hallhattuk:

Huszka Jenő: Szabadság, szerelem – Nyitány (Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László) - Keresztmetszet, 1955. június 25, Kossuth Rádió, 18.20 – 19.00

Kemény Egon – Tabi László - Erdődy János: Valahol Délen

Magyar Rádió, keresztmetszet, 1956/1957

Km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

- Jutka és Rodrigo kettőse (foxtrot): „Még nincsen, senkim sem…Ha meggondolná mégis a dolgot, szép kislány…” (Gyenes Magda és Rátonyi Róbert )

-  Anna és Bodzás kettőse: „Csendesen vártam a válaszodat, szeretsz-e engem…  Egy szót se szólj, a szeretetre rábeszélni senkit nem lehet…”  (Petress Zsuzsa és Melis György)

- Lolita bolerója: „Fekete az éj, örvénylő szél zúg, zörög a tető, párák, zuhog az eső…/Vágyakozás…”  (Mezei Mária)

 

Szirmai Albert –Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska

a Rádió Dalszínháza bemutatója: 1969. április 5., Kossuth Rádió 19.52 – 22.00

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András

- Rolla és Miska kettőse - "Te kis angyalédes, édes angyalnézz reámölelj puhán karoddal át, azt a cifra angyalát!” (Andor Éva és Palcsó Sándor, km. az MRT Énekkara)

Marcsa és Miska kettőse, III. felv.: "Hoppsza, Sári, hoppsza, hó! Mindennap egy forduló! Ráadásnak három csók, csattanók, cuppanók!” (Zentay Anna és Palcsó Sándor)

- Marcsa és Miska kettőse, II. felv.: „így mulatok, úgy mulatok… /Cintányéros cudarvilág, iszok egy kortyocskát…” (Zentay Anna és Palcsó Sándor) 

 

Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A cirkuszhercegnő

Részletek.  Művészház Kft., 1996, 1 CD 

Km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Izaki Masahiro 

- Tony és Mabel kettőse: Láttam rajtad kis cicám, már az első perc után…/Egy rejtély, egy estén…” (Oszvald Marika, Dániel Gábor)

- Tony és Mabel kettőse: Virul már a határ… /Grete, grete, jöjj a virágos rétre…” (Oszvald Marika, Dániel Gábor) 

- Tony és Mabel kettőse: „Akkor is ha pukkadoznál…/ Induljunk, van egy hely, hol a schilling úgy csilingel, hol vár száz csodás est, úgy hívják: Budapest!…” (Oszvald Marika, Dániel Gábor) 

 

Kálmán Imre –Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A bajadér

 - Odette és Radjami kettőse, I. felv.: „Lengő liliom, gingallo…. Szólt egy aranyos pillangó, mátkám, jegyesem ő… / Dzsajpur csodakertjén…” (Vámos Ágnes, Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) keresztmetszet,1962. augusztus 8., Kossuth Rádió, 20.20 - 21.10

- Odette és Radjami kettőse II. felv. "Hajlik ide, hajlik oda,…. /- a Gangesz kék vizénél még édesebb a csók, a Gangesz kék vizénél a szív is lángoló, a Gangesz kék vizénél…” (Vámos Ágnes, Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - keresztmetszet,1962. augusztus 8., Kossuth Rádió, 20.20 - 21.10

- Radjami herceg dala, I. felv.: „Ó bajadérom, kit a szívem imád…” (Egyházi Géza)

- Radjami herceg dala, I. felv.: „Ó bajadérom, kit a szívem imád…”  (Dolhai Attila, km.  a Budapesti Operettszínház Zenekara. Vezényel: Makláry László) - Dolhai Attila operettlemeze – „Mi muzsikus lelkek”  (2019. december 14., 1 CD, kiadó: Carnet-csoport)

- Marietta és Napoleon St. Cloche kettőse, II. felv.: „Jön-e velem, nagysá’d, shimmyt járni”  (Fésűs Nelly, Bozsó József)

 

Johann Strauss: Die Bajadere - Polka schnell, op. 351 (a Bécsi Filharmonikusokat George Prétre vezényli) - koncertfelvétel


4029 Búbánat 2020-08-09 23:33:19

A  mai operett adás tartalma a Dankó Rádióban („Az a szép”) ez volt:

Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert – Romhányi József: A mikádó 

- a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968.,  január 27. Kossuth rádió, 19.30 -22.00

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás

- Ko-ko, Pitti-Sing és Pooph-Bah hármasa: „- Az áldozat rémülten ordibált, vadul vicsorgott vissza rám…” (Várhelyi Endre, Barlay Zsuzsa, Palcsó Sándor, Énekkar)

- A mikádó dala és ötös (Kovács Péter, Barlay Zsuzsa, Komlóssy Erzsébet, Palcsó Sándor, Várhelyi Endre)

- Együttes:  „- Az ifjúság… a méltóság… boldogság….tralalalala…./- De kötelez e díszes rang, mert  aki úr az mindig úr…a tekintélyünk nagy és szent… ” (László Margit, Déry Gabriella, Barlay Zsuzsa, Komlóssy Erzsébet, Palcsó Sándor, Palócz László, Énekkar) 

 

Lehár  Ferenc – Mérey Adolf: A víg özvegy

- Nyitány – archív stúdiófelvételen maga Lehár vezényli a Bécsi Filharmonikusokat

- Hanna és Daniló szerelmi kettőse, III. felv.: „Ajk az ajkon, így sóhajtom, jöjj, szeress…” (Blaskó Bernadett, Peller Károly) - Operett Album – Blaskó Bernadett,  CD, 2017

- Vilja-dal, II. felv. (Blaskó Bernadett)

- Danilo belépője, I. felv.: Ó nékem szerelmetes hazám…/ Az orfeum tanyám, ott békén hagy hazám…”  (Egyházi Géza)

 

Lehár Ferenc – Gábor Andor - Zoltán Pál – Semsei Jenő: A cigányszerelem

- Keringő (Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

- Paulette és Tivadar kettőse: „Vadvirág a rét ölén, könnyedén letépem én…/ Mennyi szép és mennyi jó, szívem, rózsaszál… szép a nyár, a holdas éj, ám a hajnal még szebb, nincsen semmi jobb annál, mint szeretni téged.”  (Decsi Ágnes, Fülöp Attila,  km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Nagy Ferenc) - Rádió Dalszínházának bemutatója: 1984. július 9., Petőfi Rádió 20.35 – 22.15  A cigányszerelem

- Józsi dala: „Jól tudod, szegény cigánynak nincs tanyája, nincs sehol…. átok ül a szívemen, hegedűm a végtelen…nincs tanyám, nem nyughatok, mert cigány a bűnöm…”  (Dolhai Attila, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara) - koncertfelvétel

 

Huszka Jenő – Martos Ferenc: Aranyvirág

- Aranyvirág és Beppó kettőse: "Szívem szívednek örökös rabja lett, ujjadra húzom karikagyűrűmet… akármi történjék a szív alatt, a szívem hozzád hű marad…" (Kincses Veronika és Miller Lajos, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György) – Hungaroton, 1979

- Tarantella: “…Fürge tánca hogyha  járja, nincs a földön néki párja, sok legény él-hal érte, ily bolondul csókja után. Simogatni, hízelegni tudnak jól e kis kacsók, ámde jobban lángolóbban izgat ajkadon a csók… de lépre nem megy a csábító, a kis hamis madár!' (Farkas Katalin és Póka Balázs, km. a Magyar Állami Operaház Énekkara és az MRT Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András) – „Operettkedvelőknek" - "Bemutatjuk új felvételeinket", 1988. október 27., Petőfi Rádió 19.05 - 19.45; Kálmán Imre A bajadér c. operett részleteivel együtt.

Pazeller Jakab: Herkulesfürdői emlék  - keringő (Duna Szimfonikus Zenekar, vezényel: Szabadi Vilmos) 


4028 Búbánat 2020-08-09 10:25:26

Pótolom a tegnap hallott operettműsor tartalmát a Dankó Rádióból ("Az a szép") - Egyebek közt ezek a zenék hangzottak el az adásban: 

Fényes Szabolcs - Békeffy István - G. Dénes György: Kutya, akit Bozzi úrnak hívtak (zenés játék, 1976) - Gregor József énekelt két dalt (km. Stúdió 11, vezényel: Bolba Lajos) - „A szeretet fáj”, „Az élet voltaképp elviselhető”

Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert – Fischer Sándor: A cornwalli kalózok, avagy a becsület rabja 
/Eredeti címe: The Pirates of Penzance, or The Slave of Duty (1879) / - Csatainduló: „- Bárki szembeszáll velünk… zeng a trombitám…”   (Kalmár Magda, Gregor József, Németh Sándor, km.: az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara, vezényel: Breitner Tamás) - A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1975. augusztus 24. Kossuth Rádió, 13.23 – 14.39

Carl Zeller – Moritz West – Ludwig Held – Erdődy János – Fischer Sándor: A madarász

- A hercegnő dala: „A boldogság madarával találkoznunk de nehéz… /Kék madár…” (Házy Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - Carl Millöcker Dubarry  c. operettjének részleteivel együtt, 1973. január 30., Kossuth Rádió 19.25 - 20.23 (CD-n is kijött)

 - Szaniszló és Webs báró kettőse: „A nagyvilág rózsákból áll…” (Kovács József és Gregor József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pál Tamás) - „Vágyom egy nő után” - Kovács József operettlemeze (részletek, Qualiton, 1985) 

- A hercegnő belépője, I. felv., Rajna-keringő: „Ó, de szép, ó, de szép….Dús vidék, napsugár, Rajna-táj, égi báj…”  (Csonka Zsuzsa, km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás) (1 CD)  -. Alpha Line Records, 1996

- Ádám dala, II. felv.: „Nagyapám húszéves volt, lombok között sütött a hold…. Muzsikálj, muzsikálj, muzsikálj! Újra szólj, el ne szállj! Muzsikálj, muzsikálj, muzsikál! Hogyha hívlak, rám találj!..../ Nagyapám már hetven volt…” (Simándy József és az MRT énekkara; km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) -"Simándy József operettdalokat énekel" (1974. május 18., Kossuth Rádió 21.13 – 21.32 ) - Sebestyén András vezényli az MRT Szimfonikus Zenekarát.; alternatíva: „Simándy József legújabb operettfelvételeiből” (1970. május 2., Kossuth Rádió, 13.11 – 13.34) – Sebestyén András vezényli az MRT Szimfonikus Zenekarát

 

Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla - Gábor Andor: A csárdáskirálynő

- Szilvia belépője: „Hajhó, hajhó, messze délen, zordon hegyek ölén…./Hogyha szívem kéred tőlem, jól vigyázz, babám...” (Németh Marika, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara, vezényel: Vincze Ottó)  - részletek, 1960. április 20., Kossuth Rádió, 23.15 - 24.00

- Jelenet, III. felv.:Ha bemegyek a kocsmába, csak azt mondom: hukk…./ Húzzad csak kivilágos virradatig…”  (Németh Sándor, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara)

- Bóni dala: „Jaj, cica, eszem azt a csöpp kis szád…” (Bozsó József)

- Stázi és Bóni kettőse: „Zajt ne üss, kicsilány…/Te rongyos élet, bolondos élet…” (Teremi Trixi és Bozsó József, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara)


4027 Búbánat 2020-08-07 23:55:16 [Válasz erre: 3836 Búbánat 2020-05-07 20:08:55]

A Dankó Rádióban ma délután elhangzott operettműsor („Az a szép”) teljes egészében a május 7-i adás ismétlése volt, a 3836. sorszám alatt részleteztem: 

Jacobi Viktor – Martos Ferenc - Bródy Miksa: Leányvásár (Németh Marika, Házy Erzsébet, Csákányi László, Bilicsi Tivadar, Palcsó Sándor, Udvardy Tibor, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András; Bognár Rita és Tihanyi Tóth Csaba; Kalmár Magda)

Jacobi Viktor – Martos Ferenc - Bródy Miksa: Sybill  (Lehoczky Éva és Sólyom-Nagy Sándor, km. az MRT  Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás;  Németh Marika, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert és Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András;)

Kálmán Imre - Martos Ferenc - Bródy Miksa: Zsuzsi kisasszony (Kövecses Béla; Kollár Péter Erik; Koltay Valéria)


4026 Búbánat 2020-08-06 19:19:14 [Válasz erre: 3818 Búbánat 2020-04-27 22:16:07]

A Dankó Rádió hullámhosszán a 3818. sorszám alatt korábban már ismertetett és részletezett Kálmán Imre - operettek közül kettőnek a részletei csendültek fel ismét a délutáni adás  - „Az a szép” - első részében:

- Az ördöglovas (Simándy József; Dolhai Attila; a Debreceni Filharmonikus Zenekar)

- Tatárjárás (Raffay Erzsi és Svéd Sándor; Zentay Anna)

Az operett után pedig a mai születésnapos Serbán Attila (West Side Story – „Maria”) és Balázs Klári meg Korda György tolmácsolásában „örökzöldek” hangzottak el, valamint Bajor Imre énekfelvételei közül is hallhattunk egy dalt.


4025 Búbánat 2020-08-05 19:58:31

A Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma Huszka-összeállítást hallhattunk:

Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gül Baba

– Nyitány (MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Rádió Dalszínháza bemutatója: keresztmetszet, 1963. augusztus 20., Kossuth Rádió, 13.42 – 14.57

A Gül Baba következő dalbetét számai  az  MTVA - Dankó Rádió produkciójában készült Huszka-részletek rádiófelvételéről szólaltak meg. - Bemutató: 2015. április 20.-tól,  Dankó Rádió "Túl az Óperencián" adásaiban.

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát és Énekkarát (karigazgató: Pad Zoltán) Kovács János vezényli:

- Leila belépője, keringő, I. felv.: „Valahol messze, nem tudom, hol…./Lassan elém jött egy tünemény,  bánatos ajkú ifjú legény. Arca gyengéd volt, karja kemény, homloka, mint a Hold…”  (Fischl Mónika)

- Mujkó nótája, II. felv.: Darumadár fenn az égen, hazafelé szálldogál, vándorbottal a kezében cigánylegény meg-megáll…” (Clementis Tamás)

- Gábor dala a lantos diákról, I. felv.: Nem tudom én hol születtem, növekedtem, nevelkedtem, nevelkedtem. Rózsabokor volt a bölcsőm, s puha fű a nyoszolyám, puha fű a nyoszolyám …/- Jártam, kóboroltam, mindig csak daloltam, úgy ahogy éreztem. Jóbarátot leltem, szép leányt öleltem, így sohasem szerettem, vígan éltem, hej, senkitől sem féltem …” (Balczó Péter)

Egy másik felvételről hallottuk:

- Leila és Gábor diák szerelmi kettőse, II. felv.:  „- Ha volnék egy énekes madárka, tehozzád szólna mindegyik dalom…./- Szép égi virágom, jó sorsomat áldom…/- Jer, vélem, édes, szökjünk el innen…”  (Farkas Katalin, Gulyás Dénes, km. az MRT  Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) - 1986, Qualiton

 

Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő

Cigaretta-keringő (Illésházy gróf és Clarisse kettőse), I. felv.: „Engedje meg, hogy úgy, mint régen, tűzzel kínáljam, szép babám! /- A tűz kialszik a kezében, nem úgy, mint régen ám!.../Valamikor hajdanán, ködös októberi délután,  finom cigarettel vártam önre én…/Egy kis cigaretta, valódi, finom, oly illatos, enyhe, mint rózsaszirom.  Szippantani jó, de vége hamar, csacsi mind, aki többet akar!…”  (Petress Zsuzsa, Sárdy János, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) - részletek Huszka operettjeiből, 1952. december 7., Kossuth Rádió 14.00 – 15.00

- Lili és Illésházy László gróf szerelmi kettőse, I. felv.: - Zárkózottan, egymagában, büszke vára csarnokán, élt egy gőgös gróf kisasszony, réges-régen, hajdanán…/-Tündérkirálynő, légy a párom! Szállj le, szállj le pille szárnyon!.…” (Vámossy Éva, Vajk György)  -  Zenés műsoros est a Kass Vigadó és Kávéházban (Hungária szálló), Szeged, hangfelvétel.

 

Huszka Jenő – Jókai Mór - Háy Gyula - Fischer SándorSzabadság, szerelem

A daljáték keresztmetszet-felvételének a bemutatója: 1955. június 25, Kossuth Rádió, 18.20 – 19.00

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Várady László vezényli.

- Nyitány

 - Judit belépője: A gondnélküli életem a boldogságért feláldozom, ha kell…/Száll, száll a tavaszi remény…”  (Petress Zsuzsa)

- Béla és Judit szerelmi kettőse:  „- Ó, csakhogy hazaértem, boldog ez a nap, hogy csókra idenyújtod ajakad… Szívednek dobogása volt a muzsikám!.../ Áldom az ég urát, hogy nékem adott ma téged! Jó volt így várni rád, most érzem, mily szép az élet!...” (Petress Zsuzsa és Jámbor László)

- Palotás - a II. felvonás nyitó tánca

Más felvételről:

- Melchior dala: ”Társtalanul járogat az orvos, csak egy régi divatú kis táskát hordoz…/„Doktor úr, doktor úr, itt bent valami fáj, azt hiszem, szívemmel baj van…” (Csákányi László, km. a MÁV Szimfonikus Zenekara, vezényel: Behár György) – 1978, rádiófelvétel

 


4024 smaragd 2020-08-05 15:02:23 [Válasz erre: 4007 smaragd 2020-07-27 17:19:56]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2019/01/02/tul-az-operencian-medveczky-adammal-1-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4023 Búbánat 2020-08-04 21:22:17

A Dankó Rádió Az a szép című műsorának elején a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia megemlékezett a harminckét évvel ezelőtt elhunyt Tomanek Nándor színművészről  (Pécs, 1922. szeptember 8. – Budapest, 1988. augusztus 4.).

 Bíró Attila - Kocsis Margit – Galambos György  Májusi Muzsika c. zenés játék bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban volt,  1959-ben. Az előadás hangfelvételéről a zenei bejátszásban Tomanek Nándor mellett Mátray Mária, Galambos György és Láng József énekhangját hallhattuk. 

Ezt követően két Ábrahám Pál-operett jól ismert, sokszor hallott dalai meg duettjei csendültek fel a mai adásban:   

  • Ábrahám Pál – Heltai Jenő – Harmath Imre: Bál a Savoyban

- Madeleine és Aristid kettőse: "A férjed(m) szerelmes beléd(m), letérdel rajongón eléd(m)....A férjed(m) csak ismerjük el, úgy csókol, hogy jobban sem kell...”  (Házy Erzsébet  és Melis Györgykm. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekaram vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből  - (Ez a kettős a Viktória című Ábrahám-operettben is felhangzik betétként)

- Tangolita belépője: „Az én nevem La bella Tangolita, La Tangolita, di Santa Fé!”  (Házy Erzsébet , MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

Daisy és Musztafa kettőse: Bár a bál csöpp lokál, minden este visszavár…/Ó, Mr. Blue nagyszerű fiú, és Lady Bleu elragadó nő…”  (Ágoston Kati és Peller Károly)

  • Ábrahám Pál – Földes Imre - Harmath Imre: Viktória

- Koltay  és Viktória kettőse, II. felv.:Nem történt semmi, csak elválunk csendben: Good night… Így kellett lenni, majd elfelejt engem, good night…”  (Borbás Barbara  és Peller Károly, km. a Budapesti Operettszínház Énekkarának férfikara, a Pécsi Szimfonietta, vezényel: Silló István- Peller Károly lemeze – „EZ OPERETT! 2. – KETTECSKÉN”  – CD - (2011)

- Viktória és Cunlight kettőse, I. felv.: „Kétfogatú vén fiákeren suhantam én a Ringen át…/Pardon, madame, hadd nyújtsak át egy szál rózsát…” (Melis György, Németh Marika, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás) 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

- Jancsi dala: „Honvéd banda szól a Stefáni-, szól a Stefánián. Itt a konflis jó lesz beszállni, jó lesz beszállni ám …” (Paudits Béla) – 1983, Hungaroton

A zenei összeállítás végén a ma születésnapját tartó Udvaros Dorottya színésznő énekfelvételéről meghallgathattuk a Botladozva című Dés László - Bereményi Géza-dalt. (Átutazó c. lemeze, 1985).


4022 Búbánat 2020-08-03 20:28:52

Az  Operettszínház két születésnapos művészének - Kalocsai Zsuzsa operetténekes és Janza Kata musicalénekes -  énekfelvételeiből kaptunk egy összeállítást a Dankó Rádió Az a szép című műsorában:


Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla - Gábor Andor: A csárdáskirálynő - Szilvia belépője. I. felv.: (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) - „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel

Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A cirkuszhercegnő

 - Fedora belépője (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) - „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel

- Fedora és Mister X. kettőse:„Imádom én…/Boldogságra vár a szívem” (Kalocsai Zsuzsa, Jankovits József, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Iszaki Masahiro) - koncertfelvétel

- A II. rész fináléja – részlet: „My darling, my darling” (Kalocsai Zsuzsa, Jankovits József, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Iszaki Masahiro) - koncertfelvétel

Kálmán Imre - Julius Brammer–Alfred Grünwald - Harsányi Zsolt: Marica grófnő - Marica belépője, I. felv. (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) - „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel

Johann Strauss –Jókai Mór -  Ignatz Schnitzler -  Fischer Sándor: A cigánybáró – Szaffi dala, I. felv.: Oly árva és oly  jó, nincs senki a földön, mint a cigányok…Vigyázni jó, félni jó… A cigány itt tanyáz! Vigyázz!...” (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) - „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel

Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy  Antónia sanzonja, II. felv.: „Csacsi minden férfi, semelyik se érti, mit akarunk tőle, és mi a bajunk?.../Jól figyelj e szóra: egy csak a fontos: a trallala, trallala! Mikor üt az óra, kell néha egy kicsi trallala…” (Kalocsai Zsuzsa, a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarát Kovács János vezényli) – 2015, MTVA - Dankó Rádió produkciója, Huszka-operettrészletek felvétele

Lehár Ferenc – Viktor Leon, Leo Stein - Mérey Adolf: A víg özvegy – Hanna dala. II. felv.: Vilja-dal  (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) - „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel

Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky Gábor Andor: Cigányszerelem – Zórika dala  „Volt egy leányka, gazdag leányka, Ő nem hallotta még ezt a szót: szerelem…/ Óh, add ide, édesem, a kék eget énnekem..” (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) - „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel

Lehár Ferenc  Paul KneplerLudwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) - „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel

 

Janza Kata énekében szólalt meg

Andrew L. Webber - T. S Eliot - Romhányi József „Macskák” és Lévay Szilveszter - Michael Kunze „Elisabeth” musicalek egy-egy dala.


4021 Búbánat 2020-08-03 11:02:01 [Válasz erre: 3309 Búbánat 2019-07-19 09:02:19]

Kapcs. 3309. sorszám

Pótlás

Bende Zsolt neve  kimaradt a korábban feltüntetett szereposztásból, ezt most pótolom: 

Fényes Szabolcs –Tóth Miklós - Szenes Iván: Az első pillanat

rádióoperett

A Rádiószínház bemutatója: 1956. augusztus 2., Petőfi Rádió 16.10-17.30

Közreműködik: a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus (karigazgató: Földényi János)

Vezényel: Lehel György

Rendezte: Zsurzs Éva

Szereposztás:

Kató – Petress Zsuzsa

Piri – Bán Klári

Panni – Mednyánszky Ági

Gábor - Bende Zsolt

Marci bácsi – Bilicsi Tivadar

Gábor – Zenthe Ferenc

Tivadar – Rátonyi Róbert

Pali – Bárdy György

 

A teljes felvétel sugárzását megelőzően az operett zenei részleteit keresztmetszet formájában már korábban bemutatta a rádió: 1955. június 17.,  Kossuth Rádió, 19.20 – 19.50. Az összekötő szöveget Fábián Imre írta.

A rádióoperett részletei közül említem meg:

- Piri és Gábor kettőse: Bán Klári és Bende Zsolt

- Kató és Gábor kettőse: Petress Zsuzsa és Bende Zsolt

- Finálé: Petress Zsuzsa, Bende Zsolt és a Földényi Kórus


4020 Búbánat 2020-08-02 19:41:57

A Dankó Rádió „Az a szép” műsorában Pitti Katalin énekművészi pályáját mutatta be a hallgatóknak a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia. A kiváló operaénekesnőnek itt most az operettfelvételei közül hallottunk néhányat:

  • Jacobi Viktor – Martos Ferenc – Bródy Miksa: Sybill 

- Sybill levele, Sybill és Petrov kettőse, I. felv.: „Kis Petrovom, remélem, megbocsátjahogy búcsú nélkül hagytam el magát…./Én édes asszonyom, Sybill, visszajő a szép idill!...”  (Pitti Katalin, Leblanc Győző (1981 – a Zenés TV Színház produkciójának hangfelvételéről)

- A nagyherceg és Sybill kettőse, II. felv.: „A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... Parázs, parázs, szép piros parázs... / Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...” (Pitti Katalin, Csurja Tamás, km. az MRT énekkara és szimfonikus zenekara, vezényel: Makláry László) - 1985

  • Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald - Harsányi Zsolt –Harsányi Zsolt: Marica grófnő 

- Tasziló és Marica kettőse, II. felv.: Ne szólj, kicsim, ne szólj, csak hallgass, úgy válaszolj…”  

- Tasziló és Marica kettőse, II. felv.: Szent Habakuk, mi van velem? én a helyem már nem lelem!… /Egy az élet, egyszer élsz csak,kincsem, gondold meg ezt,…” (Pitti Katalin, Berkes János, km. a Budapesti Filharmóniai Társaság zenekara, vezényel: Makláry László) - keresztmetszet, Budapest Művészház Kft., CD 1994 

  • Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács

-  Encella királykisasszony dala, I. felv.: „… A kis királykisasszonyoknak: be jó dolguk van őnekik! ... /És mégis, mégis furcsa egy dolog, a nagy királynők mégsem boldogok: Egy kis cseléd, higgyétek nékem el, az nem cserélne Őfelségivel!…..”  (Pitti Katalin, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) részletek, 1985

- Örzse és Jóska szerelmi kettőse, II. felv.: „- Vidd ezt a mézest véled el, a tarisznyádba tedd el, talán még sor kerül reá, ne hadd itt Jóska, vedd el.…/Szív küldi szívnek szívesen, szív a szívtől kapja szívből kedvesen…”  (Pitti Katalin, Csurja Tamás, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) részletek, 1985

  • Lehár Ferenc - Viktor Léon, Leo Stein - Mérey Adolf: A víg özvegy - Bevezetés és Vilja-dal, II. felv. (Pitti Katalin, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara)
  • Lehár Ferenc – Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor:  Cigányszerelem – Ilona dala: „Messze  a nagy erdő…/Volt, nincs, fene bánja…” (Pitti Katalin, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) –„Operettkedvelőknek” Szerkesztő: Bitó Pál.” Bemutatjuk új felvételeinket” – I. Pitti Katalin (vezényel: Sebestyén András), II. Ilosfalvy Róbert (vezényel: Bolberitz Tamás), III. Kalmár Magda (a Magyar Állami Operaház ének-és zenekarát Nagy Ferenc vezényli. (részletek, 1984. február 23., Kossuth Rádió 19.15 – 20.10)
  • Kálmán Imre – Julius Brammer – Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A cirkuszhercegnő – Fedóra belépője:  „Mindig a régi dal…Toujours pour l’ amour(Pitti Katalin, km.  Simfonikus Zenekar, Orosz István karnagy vezénylésével) koncertfelvételről: Szabadtéri operetthangverseny Kálmán Imre népszerű műveiből - Siófoki Szabadtéri Színpad - 1983

 

  • Edith Piaf sanzonja Pitti Katalin tolmácsolásában„Rózsaszínű élet”  - koncertfelvételről (km. az MRT Szimfonikus Tánczenekara)
  • Lehár Ferenc: A víg özvegy - Keringőegyveleg (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

4019 Búbánat 2020-08-01 19:52:56

A Dankó Rádió Az a szép c. műsorának első részében Csortos Gyula színművészre (Munkács, 1883. március 8. – Budapest, 1945. augusztus 1.) emlékezve hallottunk „örökzöldeket” – a Művész énekhangja mellett ("Hyppolit, a lakáj"...)   másoké is felcsendült az adásban:

„Köszönöm, hogy imádott” (Ötvös Csilla)

„Pá, kis aranyom, pá” (Galambos Erzsi)

„Lila akácok” (Mensáros László)

„Szeressük egymást gyerekek”  (Maros  Gábor) 

A rádióműsor második részében Korondy György operaénekesre (Győr, 1936. február 18. – 2015. június 30.) emlékezett a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia - az énekművész operettfelvételei közül válogatott:

Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla – Gábor Andor: A csárdáskirálynő

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00

Az MRT Énekkarát és Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli.

- Szilvia és Edvin kettőse, I. felv.: „A szerelem furcsa jószág, a szerelem egyszer sújt…/Egy a szívem egy a párom, boldogságot tőled várom..”  (Házy Erzsébet, Korondy György)

- Stázi és Edvin kettőse, II. felv.: „Mióta lesek a csodára, trallala, melyért a szív remeg?.../Túl az Óperencián boldogok leszünk…” (Zentay Anna, Korondy György)

- „Szilvia dala és együttes (Edvin, Bóni, Feri bácsi és kórus), I. felv.: „Miért kergeted csupán messze a boldogságot?… Nincs szebb, mint a szerelem… Rózsaszínű szerelem, rózsaszínű álom…/Az asszony összetör, megkínoz, meggyötör…”  (Házy Erzsébet, valamint Korondy György, Rátonyi Róbert, Palócz László, km. az MRT Énekkara)

 

Kálmán Imre Julius Brammer, Alfred Grünwald Kulinyi Ernő: A cirkuszhercegnő

Az új rádiófelvétel – keresztmetszet – bemutatója: 1976. augusztus 14., Kossuth Rádió, 19.43 – 20.28

Az MRT Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli.

- Fedora és Mister X szerelmi kettőse, II. felv.: „Szeretem én! A szám elmondja százszor… /My darling, my darling…” (Németh Marika, Korondy György)

- Mister X. dala, I. felv.: „Trombita zeng és pereg a dob…./Egy drága szempár ragyog igézve rám…” (Korondy György)

 

Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy – Antónia és Bálint kettőse, I. felv.: „- Epedőn, remegőn nézem magát, várom, lesem a válaszát! - Türelem, a szívem nem szólhat még, csak ezért gyötrődöm még... /Némán várni egy boldog percet, és tűrni szótlan, szíve hogy reszket…” (László Margit, Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) Új rádiófelvétel bemutatója: 1967. augusztus 25., Kossuth Rádió 19.32 – 20.12; Huszka Jenő Erzsébet című daljátékának részleteivel együtt.

 

Fényes Szabolcs - Békeffi István – Semsei Jenő: Rigó Jancsi  Mariska, Ficsúr és Jancsi hármasa, II. felv. - „Budapest, Budapest, te csodás! Te vagy nékünk a szívdobogás…” (Petress Zsuzsa, Rátonyi Róbert, Korondy György) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. december 26., Kossuth Rádió, 19.09 – 21.40


4018 Búbánat 2020-07-31 23:51:03

Ma Németh Marika operettfelvételeiből hallottunk részleteket a Dankó Rádió Az a szép című műsorában, a műsorvezető Erdélyi Claudia szerkesztésében:

Németh Marika (Pécs, 1925. június 26. – Budapest, 1996. február 26.)  Az Operettszínház kiváló művésze, primadonnája volt.

Jacobi Viktor – Martos Ferenc – Bródy Miksa: Sybill

A teljes rádiófelvételen Németh Marika, Vámos Ágnes, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád, Bende Zsolt, Várhelyi Endre énekel, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András (A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. január 10., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00)  Erről a felvételről szólaltak meg az ismert betétszámok, tbk.: "Illúzió a szerelem", Négyes: "Szép oly szép"

 

Kálmán Imre Julius Brammer, Alfred Grünwald - Harsányi Zsolt – Kardos György: Marica grófnő 

A teljes rádiófelvételen Németh Marika, Andor Éva, Zsombor Klára, Simándy József, Kishegyi Árpád, Külkey László énekel, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András  (A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. február 2., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00)  Erről a felvételről szólalt meg három ismert részlet Németh Marika, Simándy József, Kishegyi Árpád és Külkey László énekével. ("Ne szólj, kicsim, ne szólj, csak hallgass, úgy válaszolj!", "Szép város Kolozsvár", "Ringó válló csengeri violám")

 

Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald - Kulinyi Ernő: A cirkuszhercegnő

Az operett keresztmetszetének rádiófelvételén Németh Marika, Domonkos Zsuzsa, Korondy György, Kishegyi Árpád, Palcsó Sándor énekel, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás. (A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. augusztus 14., Kossuth Rádió, 19.43 – 20.28)  Erről a felvételről szólalt meg három ismert részlet Németh Marika és Korondy György énekével. ("Mindig a régi dal.../Toujours pour l'amour", "My darling", "Te meg én")


4017 Búbánat 2020-07-30 22:23:55

Rátonyi Róbert, született: Reisz (Budapest, 1923. február 18. – Budapest, 1992. október 8.) színművész, konferanszié, színházi rendező, író, publicista.

A Dankó Rádió "Az a szép" adása ma Rátonyi Róbertnek szentelt emlékműsort, melyben a Fővárosi Operettszínház, majd a Thália (később Arizona) Színház egykori kiváló művészének operettfelvételei közül szerkesztett be szép dalokat és kettősöket a műsorvezető, Erdélyi Claudia:

  • Kálmán Imre - Leo Stein, Jenbach Béla - Gábor Andor: A csárdáskirálynő

- Bóni és Stázi kettőse, II. felv.: „Zajt ne üss, kicsi lány, idesüss…/Te rongyos élet, bolondos élet…” (Gyenes Magda, Rátonyi Róbert, km. a Fővárosi Operettszínház zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – részletek, Qualiton, 1962

Ugyanez a kettős egy másik felvételről is elhangzott:

- Bóni és Stázi kettőse, II. felv.: „Zajt ne üss, kicsi lány, idesüss…/Te rongyos élet, bolondos élet…” (Zentay Anna, Rátonyi Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00

- Feri bácsi és Bóni kettőse, I. felv.: Bűnösök vagyunk mi, mert éjszakázgatunk mi…/A lyányok, a lyányok, a lyányok angyalok, a férfiakkal csak komédiáznak…” (Bende Zsolt, Rátonyi Róbert, km. a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó)  - részletek, 1960. április 20., Kossuth Rádió, 23.15 - 24.00

- Bóni dala: „Hányszor mondtam már magamnak, nézd ezt nem szabad! Hagyd a nőket abba már, mért vagy oly szamár?!.../Jaj, cica, eszem azt a csöpp kis szád...” (Rátonyi Róbert, km. a Fővárosi Operettszínház Énekkara és Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – részletek, Qualiton, 1962 (alternatíva: az 1960-as vagy 1968-as rádiófelvételek)

  • Huszka Jenő - Kristóf Károly: Szép Juhászné - Krisztina és Rudi vidám kettőse „Szerelmi vallomásom nélkül, keveset ér a legszebb tánc, hallgasd meg szívrepesve, hajnalban, délben, este…/ Dibegő-dobogó szívedet kérem, hogy az enyém is beleférjen, libegő-lebegő hajadat érzem, és ettől máris forr a vérem, szaporán, tubicám, soká ne várj, az idő sürgető…” (Petress Zsuzsa, Rátonyi Róbert, km. a Magyar Rádió Énekkarának Férfikara, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Lehel György) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1954. december 19., Kossuth Rádió, 19.00 – 21.35.
  • Lehár Ferenc – Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor: Luxemburg grófja

- Basil és Fleury kettőse, II. felv.: „Nagy arszlán volt a kopasz úr, midőn volt még sörénye… /Polkatáncos, polkatáncos, voltam víg legény, karcsú nőket én forgattam könnyedén …” (Zentay Anna, Rátonyi Róbert, km. a Fővárosi Operettszínház Énekkara és Zenekara, vezényel: Makláry László ) – „Operettparádé: Kálmán és Lehár slágerei”, Musica Hungarica Ltd., 1989, 1 CD.

- Juliette és  Brissard kettőse: „Gimbelem-gombolom, légy enyém, angyalom, a félelemre nincs okod(m), hiszen szeretlek, jól tudod…” (Zentay Anna, Rátonyi Róbert,km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) -  keresztmetszet, Qualiton, 1964

- Keringő: (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

  • Lehár Ferenc – Leo Stein, Jenbach Béla - Zágon István Dalos László: A kék mazúr

- Gretl és Muki vidám kettőse: „Férjül veszlek, kicsi violám beköti a fejedet a lány, neki senki nem kell, csakis ez az ember, te leszek a párocskám! …./- te kedves kicsi uram, te uram leszel…/- Hölgyem, én édes hölgyem, mondj le a nászról szépen bölcsen…” (Koltay Valéria, Rátonyi Róbert, km. az MRT  Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - „Bemutatjuk új felvételeinket”, 1965. augusztus 20., Kossuth Rádió 14.05-15.15 (A Frasquita részleteivel együtt)

- Keringő (MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)

  • Lehár Ferenc Ottokar Tann-Bergler – Emil Norini – Mérey Adolf: A bécsi asszonyok - Karmesterdal (Nechledil-marsch”) -  „A banda élén míg megyek, száz szem tekint felém! …./a hallgatóság ó, de nagyszerű! És főleg nőnemű, csinos parázsszemű! Megnyílanak kint mind az ablakok, és a földi angyalok!  Csupa lány! Csupa szép! …Sok kis kéz, ím, rám mutat: / Ó, de szép, de csábító, oly hódító elbódító! Sóhajt nőcske-lányka száz, értem ég szívében láz! Rám borul a kis hamis, megolvad még a jégcsap is, hogyha szemtől szembe néz, a pillantása megigéz!...” (Rátonyi Róbert, km. a Budapesti Operettszínház Énekkarának férfikara és a Budapesti Operettszínház Zenekara, vezényel: Makláry László) - „Operettparádé: Kálmán és Lehár slágerei”, Musica Hungarica Ltd., 1989, 1 CD.
  • Kemény Egon - Erdődy János: Valahol Délen - Rodrigo és Jutka kettőse „Még nincsen, senkim sem… Ha meggondolná mégis a dolgot, szép kislány…”  (Gyenes Magda, Rátonyi Róbert, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – Magyar Rádió, keresztmetszet, 1956/1957
  • Jean Gilbert - Leopold Jacobson, Rudolf Oesterreicher - Harsányi Zsolt: Marinka, a táncosnő - Kettős a II. felvonásból: „Jöjj, sétálj velem… /Csókolj, ha szeretsz, mert így velem boldog lehetsz…” (Gyenes Magda, Rátonyi Róbert, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1956. március 23, Kossuth Rádió, 19.10 – 19.52 
  • Fényes Szabolcs - Harmath Imre: Maya  - „Tudom, hogy van neki, na mije van neki, szöszi haja van a fején.…” (Galambos Erzsi,  Rátonyi Róbert)  - ez a betétdal a Halló, Budapest c. filmben (1935) hangzik el; az 1971-ben készült Maya rádiófelvételén Korda György énekli.

ifj. Rátonyi Róbert és együttese játszik Nádas Gábor szerzeményeiből.


4016 Búbánat 2020-07-29 20:13:05

A Dankó Rádió Az a szép  című napi sugárzású műsor-sorozata mai adásának első részében Vámos Ágnes operaénekes rádiófelvételei közül hallottunk néhányat – a Magyar Állami Operaház szoprán művészére emlékezve, születésének évfordulóján  (Budapest, 1926. július 29. – Budapest, 2016. november 20.). Férjével, Mátray Ferenc (1922–2003) tenoristával az Operaház híres párosát alkották.

Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A bajadér

-„Odette és Radzsami kettőse: „Lengő liliom, gingallo….Szólt egy aranyos pillangó, mátkám, jegyesem ő… / Dzsajpur csodakertjén…” (Vámos Ágnes, Udvardy Tibor)

- Odette belépője: „Szép primadonna, csodál a világ…”  (Vámos Ágnes, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus  Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - keresztmetszet,1962. augusztus 8., Kossuth Rádió, 20.20 - 21.10

Buday Dénes - Babay József: Három szerelmesek - Katalin dala „Testvérem vagy, szentjánosbogárka …Erdő, erdő, édes otthonom…” (Vámos Ágnes, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara,  vezényel: Török Emil) - 1955. augusztus 7., Kossuth Rádió, 16.20 – 17.30

Robert Planquette – Louis Clairville, Charles Gabet - Innocent Vincze Ernő: A cornevillei harangok – Germaine „Harangdala”  - „Régi hagyomány, hogy bátor jó vitézek laktak hajdanán a várban odafent… / Bim-bam, bim-bam, bim-bam, bim-bam, bim-bam – bum! Fenn a vártoronyban, vígan cseng a hang. Bim-bam, bim-bam, bim-bam, bim-bam, bim-bam – bum! Belezendül, kondul a nagy harang…” (Vámos Ágnes, km. a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó) - részletek, 1954

Kacsóh Pongrác – Heltai Jenő – Bakonyi Károly: János vitéz - Iluska dala „Van egy szegény kis árva lány…” (Vámos Ágnes, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pogány László) – részletek, 1955

Carl Millöcker - Friedrich Zell és Richard Genée Blum Tamás: A koldusdiák - Laura és Szymon kettőse: Szólni kéne, jobb, ha mégse, jaj, nekem, most mit tegyek? Elfogadjam tiszta szívét, kétszínű, csaló legyek?!… /Hogyha én nem lennék a nagyhatalmú herceg… Én drágám! Én drágám! Megbocsátanál-e akkor? Mit mondasz hát?.../ - A szerelem - már megesett – hogy gazdaggá tett szegényeket…” (Vámos Ágnes, Palcsó Sándor, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Kerekes János) A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1964. augusztus 15., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00

Kálmán Imre – Gábor Andor: Csárdáskirálynő – Szilvia és Edvin kettőse, II. felv.: „Táncolnék a boldogságtól, szívem lázban ég…/ Álom, álom, édes álom, álomkép, álmodjuk, hogy egymásé leszünk majd még…”  (Vámos Ágnes, Mátray Ferenc, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Várady László) – részletek, 1957

 

Fényes Szabolcs – Szilágyi László: Vén diófa - „Fehér akácok! Veletek üzenem…”  (Zentay Anna, km. az MRT Szimfonikus Zenekara)

Lehár Ferenc – Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla – Harsányi Zsolt - Szenes Andor: Friderika

Goethe és Friderika szerelmi kettőse: „- Nem hallgathatok róla, már túl erős a vágy, s oly gyönge vagyok Hozzád, hogy így éljek tovább!... Kis kezedre félve nézek, ezt se hittem volna én!.../Ó, maradj, te kis virágom, megleltelek végre én! Boldogság, amelyre vágyom, nyugszik itt egy leány kezén! Egy leány kicsiny kezén, fehér kezén!” (Andor Éva, Simándy József) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1972. április 3. Kossuth adó, 19.20 - 20.10

Szirmai Albert – Rajna Ferenc: Táncos huszárok  -  Kettős: „Ó mondd, miért neheztelsz mostanában rám?…”  (Neményi Lili, Szabó Miklós, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) -  részletek, 1953. december 26., Petőfi Rádió, 13.00 – 13.45

Ábrahám Pál - Heltai Jenő - Romhányi József: Bál a Savoyban„Toujour l”amour” (Házy Erzsébet, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – 1963


4015 Búbánat 2020-07-28 21:10:42 [Válasz erre: 3858 Búbánat 2020-05-17 20:43:35]

A Dankó Rádió „Az a szép” című operettműsorában ma a május 17-i adás ismétlését kaptuk, akkor a 3858. sz. alatt részletesen ismertetettem a hallottakat:

 Franz von Suppé: Boccaccio - több felvételről (Kukely Júlia; Ilosfalvy Róbert, Réti József és Bende Zsolt; Házy Erzsébet és Fülöp Attila; Domonkos Zsuzsa; Tiboldi Mária; Barlay Zsuzsa, Kalmár Magda, Kincses Veronika, Fülöp Attila, Korondy György, Miller Lajos és Palcsó Sándor)

 Pontosítom akkori bejegyzésemet:

- Boccaccio dala:  „Kell a csók és kell a mámor!.." (Domonkos Zsuzsa) (Zenés Tv-Színház Boccaccio-felvételének zenei anyagából: km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Herbert Mogg, bemutató: 1978. június 10.) 

- Isabella dala: „Szeretni és ölelni csak párosával jó….Magában éldegélni nem embernek való..”  (Tiboldi Mária, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Sebestyén András) 

Johann Srauss: A cigánybáró (Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző)

Kacsóh Pongrác: János vitéz (Csurja Tamás)

Jacques Offenbach: A szép Heléna (Házy Erzsébet)


4014 Búbánat 2020-07-28 20:10:49 [Válasz erre: 4013 Búbánat 2020-07-28 10:49:15]

Kapcs. 4013. sorszám

Kiegészítés:

Polgár Tibor zeneszerző 1949-ben bemutatott zenés rádiójátéka, a "Szelistyei asszonyok"  néhány évvel később Sárközy András komponálta daljáték formájában újult meg: 1953-ban Várady László vezényelte a bemutató felvételt, majd 1983-ban Breitner Tamás karmester zenei irányításával készült el a darab új változata:

  • Sárközy István - Benedek András – Semsei Jenő: Szelistyei asszonyok (részletek, 1953) Várady László – Berei Mária, Szecsődy Irén, Zentay Anna, Jámbor László, Szabó Miklós, Fekete Pál, Rátonyi Róbert, a Fővárosi Operettszínház Énekkara és Zenekara.

 

  • Sárközy István – Benedek András – Semsei Jenő - Innocent Vincze Ernő: A szelistyei asszonyok (1983. augusztus 20., Kossuth Rádió 15.05 – 16.42) – Breitner Tamás – Mészöly Katalin, Sudlik Mária, Zempléni Mária, Divéky Zsuzsa, Miller Lajos, Palcsó Sándor, Sólyom-Nagy Sándor, Mersei Miklós, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Békés András

4013 Búbánat 2020-07-28 10:49:15

1949. október 22.  Kossuth Rádió 18.30 -21.00: Előadás a stúdióban

A szelistyei asszonyok

Vidám játék sok zenével

Mikszáth Kálmán nyomán írta: Szász Péter.

Zenéjét szerzette és verseit írta: Polgár Tibor.

 A Rádiózenekart és a Forrai-kórust vezényli: Lehel György.

Rendező: Rácz György

Személyek:

Corvin Mátyás, Magyarország királya – Szakáts Miklós

Szilágyi Mihály, kormányzó – Lehotay Árpád

Rozgonyi, lovag – Kárpáti Zoltán

Drágffy, lovag – Turgonyi Pál

Báthory, lovag – Pándy Lajos

Galeotto Marzio, okos ember – Horváth Tivadar

Mujko, okos bolond – Ráthonyi Róbert

Palóczy, a fekete sereg vezére – Lendvai Andor

Dóczy György, Szeben ispánja – Bodó György

Durági Zsigmond, Szeged várának ura – Képessy József

Rostó Pál, nincs foglalkozása – Győző László

Szegény Péter, a Boldog Mókus csaposlegénye – Ujlaki László

Máté, suszter – Balázs János

Főkostoló – Bársony István

Szelíd hang – Lázár Gida

Mérges hang – Márkus László

Öreg hang – Surr Jenő

Egy nemes úr - Felvinczi Viktor

Lándzsás – Fehéregyházi Tibor

Süvöltő hang – Sinkovits Imre

Egyik hang – Gera Zoltán

Másik hang – Petrik József

Szolgalegény – Fülöp Mihály

Korják néni, a Boldog Mókus tulajdonosa – Dajbukát Ilona

Máli, kiscseléd – Szitányi Gabriella

A szelistyei asszonyok

Schramm Mária – Parragh Éva

Vucza Veturia – Ruttkay Éva

Gergely Anna – Romváry Gertrúd

Marjunka, termetes asszonyság – Soltész Annie

  1. asszony – Vay Ilus
  2. asszony – Bodonyi Györgyi
  3. asszony – Kiss Anikó

4012 smaragd 2020-07-28 06:18:57 [Válasz erre: 4009 Búbánat 2020-07-27 19:38:00]

Szívesen, érdemes a két műről a fórumon is konzultálni :-).

1956-ban jött létre a Magyar Rádió Zenei Osztálya, addig az Irodalmi Osztályhoz tartoztak a zenés darabok is, amint azt Ruitner Sándor egyik Kemény Egon életművére emlékező rádióműsorában megemlítette.

Innen adódhat a kantáta és oratórium megjelölés keverése is, nem mintha nem tudtak volna különbséget tenni a műfajok között, ám lehet, hogy Rácz György emlékezetében így maradt meg. 

A "Májusfa" elsöprő közönségsikere az új műfajnak is szólt, a "kísérlet" jól sikerült. A magyar rádióoperett, Magyarországon évtizedeken át kiváló műveket is nyújtott a rádióhallgatóknak.

A Magyar Rádió felvételeit a Dankó Rádió 2012 óta sugározza, létrehozva az időbeli folytonosságot, a szerzők, alkotók, előadóművészek emlékét is őrizve, a hallgatók örömére.


4011 Búbánat 2020-07-27 22:27:24 [Válasz erre: 3854 Búbánat 2020-05-14 21:41:22]

A Dankó Rádió operettműsorának („Az a szép”) első részében a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia, megemlékezett Dohnányi Ernő zeneszerző –zongoraművész - karmester születésének (Pozsony, 1877. július 27. – New York, 1960. február 9.) és Várhelyi Endre operaénekes halálának (Hódmezővásárhely, 1924. június 25. – Budapest, 1979. július 27.) mai évfordulójáról.

  • Dohnányi Ernő: Keringő (Philharmonia Hungarica, vezényel Doráti Antal) 

  • Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert - Blum Tamás - Romhányi József:  A Fruska - Admirális dala  „De szép volt az elmúlt ifjúság egy ügyvédirodában mint diák, a széket poroltam, a párnákat ha a porszemek és a cérnák rászálltak. A háztartási munka úgy megtetszett, az admirálissághoz végül ez kellett….” (Várhelyi Endre és az MRT Énekkara, Szimfonikus Zenekara, vezényel: Blum Tamás) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. január 22. Kossuth adó, 19.47 – 21.30 

  • Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert – Romhányi József: A mikádó - Katisha és Koko kettőse „…Vigalom, vigalom, lagzi lesz, lagzi lesz, menyegző!” (Komlóssy Erzsébet, Várhelyi Endre , km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bre Tamás) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968.,  január 27. Kossuth rádió, 19.30 -22.00

  • Robert Planquette - Louis  Clairville, Charles Gabet  - Innocent Vincze Ernő: A corneville harangok - Gáspár apó dala „Régi nóta, régi e dal, az se tudja jól, aki mondja…” (Várhelyi Endre, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás)  - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. december 20. Kossuth Rádió, 19.51 – 22.00

A második részben a 3854. sorszám alatt ismertetett, Fülöp Attila operaénekesre (Szombathely, 1942. július 2. – Budapest, 2020. május 9.) emlékező műsor szerkesztett változatát kaptuk:

  • Jacques Offenbach  - Armand Lapointe - Romhányi József:  Piaci dámák (Mesdames de la Halle – 1858)  - Croute dala: „Kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, oly lángban élek, kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, úgy várlak téged…/Ne hagyj epedni, drága lány, úgy ég a szám…” (Fülöp Attila, km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Hidas Frigyes) – a Rádió Dalszínházának bemutatója. 1976. július 11. Kossuth adó 18.50 – 19.50

  • Franz von Suppé – Friedrich Zell, Richard Genée – Blum Tamás: Boccaccio – Fiametta és Boccaccio „olasz-kettőse” (ezen az „élő” koncertfelvételen magyar nyelven hangzik el Házy Erzsébet és Fülöp Attila előadásában, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - […] Boccaccio: „Hát jössz-e végre felém, ó jöjj, gyere hát! – Fiametta: Ha hív az édes remény, a szív mire vár? Boccaccio: Hát mondd a szót, hogy: igen! Ó, mondd ki, hogy ég a szíved! […]  - „Komolyan – Könnyedén” – a Magyar Rádió nyilvános hangversenyének közvetítése a 6-os stúdióból (1977. június 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.20) 

  • Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halevy- Romhányi József: Párizsi élet

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1980. január 19., Kossuth adó 20.01-22.00

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás

- Négyes (Mészöly Katalin, Fülöp Attila, Miller Lajos, Bordás György, km. az MRT Énekkara)

„- Csak ügyesen…- Indulj, most hát! - Metella!...- Mi az, mi téged így megrémit? A kezed, mint a jég! Csak el ne ájulj még! /- A hölgynek kissé kínos, hogy ketten is várják… Kik ezek itt? - Két ficsúr!..-  Két ficsúr?  - Mit tudom én! -  Csak ügyesen…- Indulj, most hát!”

- Bobinet dala és jelenet (Miller Lajos, km. Fülöp Attila, Bordás György)

„Az úri dámák ülnek otthon, árván tátong sok szalon, és mennyi bájos hölgy maradt hoppon, ez több mint baj, ez borzalom!...a kánkánt járjuk részegen, a szörnyű csúfság így esik végül a finom úri szép nemen! /- De uraim, ebből elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. De uraim, már elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. Márkinék! Bárónék!… /A táncosnőkre, csipkés bugyogókra az úriember rá se néz… combot csípje a csók, ha majd visszatér a józan ész. A szellem-kellem… izgató lesz úgy biz’ ám, ha minket miért is érdekelne a sok kis léha kurtizán? … - De uraim, ebből elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. - De uraim, már elég!  Hogy a szalonban a,szalonban a herceg víg. Márkinék! Bárónék!…”

Hármas (Kincses Veronika, Fülöp Attila, Bordás György)

„- Párizs ezer színben ragyog, Párizs rajongója vagyok, minden úti kalauz szíve kicsit hazahúz, ez így van, csakugyan… /- A színház vonz, nem untató, de hogy drámát adnak, horkolok, a lenge lány, az izgató… /- A szívem dobban, a szívem ring, operába gyakran elmennék! Ha déltől estig sétáltam a híres Louvre képtárban. /- Operába járni nálunk sikk… /- Kora reggel vagy éjfél, legyen Ön mindig kéznél, ami ifjú és szép minket izgat már rég. – Kora reggel és este csak az óhajunk lenne, ami ifjú és szép, minket izgat már rég… Reggel, délben és este álljunk mindenhol lesbe…”

  • Kálmán Imre – Paul Knepler - Herczeg Géza  Dalos LászlóJoséphine császárné

- Induló-dal (Ötvös Csaba, Fülöp Attila és az MRT Énekkarának férfikara, az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás) - Rádió Dalszínházának bemutatója – az operett keresztmetszete: 1982. október 24. , Kossuth rádió, 12.50 – 13.50

„Ki győzött, az vezet ismét, fel, fel újra, új csatába küld, a harcos tudja a tisztét, ha új támadásra zeng a kürt! Nem hátrál, csak az ki gyáva, a zászló alatt előre hát! Fel bátran!….Szent esküt tegyünk mind egy szálig, hogy küzdünk, ha kell mindhalálig! … ” 

 A műsorban elhangzott még:

Johann Strauss: Szembekötősdi – nyitány; a Kék Duna keringő (a Bécsi Johann Strauss Zenekart vezényli Willy Boskovsky)


4010 Búbánat 2020-07-27 19:40:39 [Válasz erre: 4006 Búbánat 2020-07-27 14:53:44]

Érdekesség, hogy  Arany János elbeszélő költeménye nyomán Maros Rudolf komponálta "A bajusz"  rádiódaljáték 1951-es bemutatója után  nyolc évvel vígopera is született ugyanezzel a címmel, ugyanezt a történetet megzenésítve: Csenki Imre a zeneszerzője, a dalszöveget Ádám László írta. Az egyfelvonásos darabot a Debreceni Csokonai Színház mutatta be 1959. március 19-én. 

 A rendező: Békés András. A MÁV Járműjavító Dalkört és a Debreceni Népi együttes zenekarát Zakariás Gábor vezényelte.

Főbb szereplők:

Szűcs György, módos gazda - Tóth József

Cigányvajda - Tessényi Lajos

Cigányasszony - Tibay Kriszta

Cigány menyecske - Varga Magda

Tartalom: a kopasz, csupasz arcú Szűcs György mindent megadna, ha tekintélyt parancsoló haj, bajusz és/vagy szakáll díszítené az arcát. Ezért még az ördöggel is szövetkezne. A cigányok segítenek: forró vizes üstbe teszik, gyógynövényekkel kenegetik, lefedik az üstöt a nagyobb hatás kedvéért s közben mindenét ellopják.

Csenki Imre (Püspökladány, 1912. augusztus 7. – Budapest, 1998. július 15.)  Kossuth-díjas zeneszerző, karnagy, zenepedagógus. Püspökladány környékén mintegy kétezer cigány népdalt gyűjtött, azokból használt fel néhányat operájában. A bírálók kiemelték Békés András jól pergő rendezését, a szereplők kiváló hangi és színészi képességeit. Volt a szövegben egy narrátor, azt kifogásolták, holott ma már nem ritkaság egyetlen színházi műfajban sem.


4009 Búbánat 2020-07-27 19:38:00 [Válasz erre: 4008 smaragd 2020-07-27 19:03:09]

Köszönöm  a kiegészítő adalékokat.


4008 smaragd 2020-07-27 19:03:09 [Válasz erre: 3995 Búbánat 2020-07-25 16:41:28]

„Talán a csillagok” - a kantáta ill. oratórium keletkezési körülményei, röviden, Rácz György szavaival:

… egyetlen buktatót nem tudtunk kikerülni. Azt tudniillik, hogy a kiszabott másfél óra (sosem akartunk ennél hosszabb zenés játékot alkotni, s ez nem is lett volna hasznos) nem töltötte ki éjfélig az időt, a darab huszonhárom órára véget ért.

Ekkor támadt valamelyikünknek az a nem túl szerencsés ötlete, hogy a darab befejezését fejeljük meg egy oratóriummal, amelyet a zenekar és az énekkar valamint Rafael Márta ad elő. Hát ez bizony a mi kivitelezésünkben meglehetősen szerencsétlen ötlet volt!

Az ismétlés alkalmával már az oratórium nélkül hallhattuk a „Talán a csillagok”-at.

*

Ez azt mutatja, hogy valóban felvették a stúdió-előadáson a kantátát, de csak a szilveszteri bemutatón sugározták.

Az biztos, hogy meglepő módon sok feldolgozásra váró forrás maradt meg a „Májusfa” és a „Talán a csillagok” alkotói folyamatáról - sajnos a teljes felvételek eltűntek -, amire valamennyien, példaképpen: a zeneszerző, a rendező, Ruttkay Éva, Rátonyi Róbert, Tamássy Zdenkó és mások még évtizedekkel később is sok szeretettel gondoltak rádióműsorokkal és írásos emlékezésekkel.

Kemény Egon keringői aratták a legnagyobb közönség- és szakmai sikert:

Májusfa-keringő, Hópehely-keringő

Balaton-keringő

Hóvirág-keringő

valamennyit Gyurkovics Mária előadásában is felvette a Magyar Rádió.

Kemény Egon első rádióoperettjei, a "Májusfa" és a "Talán a csillagok" a Rádió Dalszínháza sok évtizedes sikerének nyitottak utat - a hallgatók szívében és a magyar rádiózás történetében.


4007 smaragd 2020-07-27 17:19:56 [Válasz erre: 3996 smaragd 2020-07-25 17:35:40]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/12/23/tul-az-operencian-mecs-karoly-52-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4006 Búbánat 2020-07-27 14:53:44

A bajusz - Daljáték              

Rádióbemutató: 1951. február 25., Kossuth Rádió 14:10-15:00

Arany János elbeszélő költeményéből írta: Révay József

Zenéjét szerezte és vezényel: Maros Rudolf

Közreműködik a Studió-zenekar és a Forrai-kórus

Zenei rendező: Déry Pál

Rendező: Török Tamás

Szereposztás:

Szücs György, nagygazda - Tompa Sándor; 

Rozál, a felesége - Pártos Erzsi; 

Bangó, rézkovács - Kőmíves Sándor; 

Panni, a leánya - Ruttkay Éva; 

Falubeliek: Csór István, Dózsa István, Torday Gábor, Kiss Anikó, Simon Marcsa; 

Rézkovácsok: Lugossy János, Sinkovits Imre

A korabeli rádióújságban megjelent előzetes, ajánló sorok:

„Arany János művéből készült ez a rendkívül kedves, mulatságos daljáték. Arról szól, hogy Szűcs nagygazda iszonyatosan dühös, mert nála szegényebb embert választottak meg bírónak. Vajon mi lehet az oka…? Biztosan a bajusz! Neki nincs bajusza, annak meg van. Szűcs elhatározza, hogy legrövidebb időn belül tekintélyes bajuszt növeszt, és hogy ez mennél jobban és hamarabb sikerüljön, felkeresi a falu árokpartján tanyázó cigányokat. Az egyik szép cigánylány azonnal „kezelésbe” is  veszi, „bűbájt” bocsát rá, mindenféle füvekkel, babonákkal kuruzsolja, húzza az időt, hogy sátoros társai – előre megbeszélt terv szerint – eközben nyugodtan kifoszthassák Szűcs gazda házát…

A pompás daljáték mulatságosan gúnyolja ki azokat, akik hisznek a babonákban és megmutatja, hogy bizony a babonára csak – rá lehet fizetni.”


4005 Búbánat 2020-07-26 19:00:39 [Válasz erre: 3887 Búbánat 2020-05-29 19:07:16]

A Dankó Rádióban imént ért véget „Az a szép” operettműsor.

 A 3887. sz. alatt már részletesen ismertetett adás ismétlését kaptuk.

Kálmán Imre: A cigányprímás (Bécsi Szimfonikusokat Robert Stolz dirigálja; Gáti István; Petress Zsuzsa és Kelen Tibor; Melis György; Bognár Rita és Tihanyi-Tóth Csaba)

Jacques Offenbach: Orfeusz az alvilágban (az MRT Szimfonikus Zenekarát Blum Tamás vezényli; Kishegyi Árpád; László Margit és Bartha Alfonz)


4004 macskás 2020-07-26 08:57:36

4004


4003 Búbánat 2020-07-26 08:24:51 [Válasz erre: 4000 Búbánat 2020-07-25 23:16:11]

"Ilyen lesz az új operett"

  • Képes Figyelő, 1950. január 27.

1949 május elsejére született meg az első korszerű operett »Májusfa« címmel. Ez volt a rádió első kísérlete, hogy az operettet mai tartalommal töltse meg. — mondja Lehel György, a Rádió karmestere. — Első kísérletünkben sokat tévedtünk, mert a feladat oly nagy volt és a tapasztalat olyan csekély, hogy nem is lehetett hiba nélkül megoldani.

De a kísérlet nem bizonyult hiábavalónak, azóta a Népművelési Minisztérium és a Rádió életre hívott egy munkaközösséget, amely most már minden héten új operettel, vagy zenés vígjátékkal lép a mikrofon elé.  

Ez a munkaközösség dolgozta át Mikszáth Kálmán Szelistyei asszonyok« című regényét zenés vígjáték formájában. A rádió postája tanúsítja, hogy a közönségsiker nem maradt el. Bemutattuk a »Kulcs a lábtörlő alatt« című magyar operettet, ami arról szól, hogyan kerül egy munkásasszony minisztertanácsosi posztra egy minisztériumban,  hogyan harcol a bürokrácia ellen és hogyan csinál végül rendet. »Texasi örökség« címmel szovjet zenés-vígjáték is a mikrofon elé került, amelyet előreláthatólag meg is fogunk ismételni.

— Hogyan oldják meg a korszerűsített operett feladatát a munkaközösségben?
— A feladat az, hogy a zenés drámai műfajnak is a mi életünk harcos lendületét, mindent betöltő optimizmusát kell kivetítenie. Szórakoztasson, neveljen és segítse a dolgozó népet a szocializmusért vívott nagy harcban.


4002 Búbánat 2020-07-26 08:20:37 [Válasz erre: 4001 smaragd 2020-07-26 07:44:39]

-:)


4001 smaragd 2020-07-26 07:44:39 [Válasz erre: 4000 Búbánat 2020-07-25 23:16:11]

Köszönöm szépen Kemény Egon emlékműsorával, és  a "Májusfa"-'val kapcsolatos fórumtársi együttműködésedet!

Klaus Waller úr is meghallgatta a két adásnapot, nagyon tetszik neki Kemény Egon zenéje, a műsor összeállítását is dicsérte.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.