Bejelentkezés Regisztráció

Házy Erzsébet művészete és pályája


4065 Búbánat 2017-10-03 13:17:03

Házy Erzsébet testvérével


4064 Búbánat 2017-10-02 10:47:10

Az Érsekújváron megrendezett II. Nemzetközi Házy Erzsébet-énekverseny és kiállítás fotói ezen a linken találhatók és tekinthetők meg: 


4063 Búbánat 2017-10-02 10:44:13 [Válasz erre: 4062 Búbánat 2017-10-02 10:43:23]

Az előbbi linkhez: Fotó: Házy Erzsébet a rádiómikrofon előtt (mögött…)




4060 Búbánat 2017-10-02 10:34:14 [Válasz erre: 4058 Búbánat 2017-10-02 10:28:17]

Budapesti énekes győzütt a II. Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenyen

 

 2017. október 01., vasárnap 11:50 | Hírek.sk | Forrás: Hírek.sk, - miskó -

ÉRSEKÚJVÁR. A mexikói Augustín Lara Granada című művének szabadtéri villámcsődület alatti tolmácsolásával csütörtökön kezdődött, s a nagyzenekaros gálakoncerttel szombaton este ért véget a II. Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekverseny az érsekújvári Kultúrházban. A nívós viadal 1. helyezettje Bojtos Lilla Luca operaénekes lett. Az operett- és a musical-kategóriában idén nem osztották ki az 1. díjat.

Tavaly 58 énekes mérettette meg magát az opera-, operett- és musical-kategóriában, idén még több, 74 hazai és magyarországi versenyző szállt versenybe a zsűri elismeréséét.

A verseny főszervezője Klemen Terézia, a Szlovákiai Civil Becsületrend Polgári Társulás elnöke, fővédnöke és zsűrijének elnöke pedig Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere volt.

Az ítészek között a zsűri elnöke mellett a főszervezőn kívül Iván Ildikó, a Magyar Állami Operaház szólistája és tanszékvezető docens, Dunajszky Géza pozsonyi kórusvezető-zeneszakos pedagógus, valamint Farkas Pál, az InterOperett és a Váci Szimfonikus Zenekar Kálmán Imre-díjas karmestere, továbbá a szombati döntő gálájában Kürthy András operarendező (többek között a Luciano Pavarotti Nemzetközi Énekverseny és több neves külföldi eladóművész turnéinak is a szervezője) s nem utolsósorban Szinetár Miklós, a Magyar Állami Operaház volt főigazgatója, az MTV egykori elnökhelyettese kapott helyet.

„Az idei erős mezőnyből sem tudtunk minden kategóriában 1. helyezettet kiválasztani. A 74 jelentkező közül legtöbben, 39-en az opera-kategóriában indultak, s annak színvonala most is a legmagasabbnak bizonyult. A másik két kategóriában (operett – 18, musical – 17 versenyző) azonban azért tartottuk vissza az 1. díjat, mert a zsűri sosem akar engedni az általa elvárt színvonalból. E téren legnagyobb problémának azt tartjuk, hogy a versenyzők felkészítő énektanárukkal együtt gyakran nem megfelelő, azaz a karakterükhöz vagy a hangszínükhöz nem illő dalokat választanak" - hangsúlyozta a főszervező.  

Most tehát csak a budapesti Bojtos Lilla Luca operaénekes örvendhetett az 1. díjnak, a hazai versenyzők közül pedig a vágsellyei Szabó Erika Georgina bizonyult a legtehetségesebbnek – ő az operett-kategória 2. és az opera-kategóri 3. díjával térhetett haza. "Annak ellenére, hogy a háromfordulós verseny sok szempontból alaposan próbára tette az énekeseket, és három nap alatt eléggé el is fáradtak, egy nagyon szép gálaműsornak lehettünk a szem- és fültanúi, amely során Farkas Pál szimfonikus zenekara szolgáltatta a zenét“ – értékelte a a méltatlanul elfelejtett pozsonyi születésű, Nyárasdon gyakran nyaralt (az édesapja, Házy Jenő ugyanis nyárasdi volt – a szerző mj.) Házy Erzsébet Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas szopránnak emléket állító énekverseny színvonalát Klemen Terézia.

Nem titkolta csalódottságát sem, ugyanis ismételten elég kevesen voltak kíváncsiak az idén másodízben megtartott rendezvényre. „Sajnálatos, hogy Érsekújvárban és környékén folyamatosan kis érdeklődés mutatkozik a komolyzene és ezen énekverseny iránt, pedig azt időben a sajtóban is reklámoztuk“. Ráadásul, a város polgármestere Klein Ottokár személyében operaénekes...

Az idei énekversenynek kiegészítő rendezvénye is volt, egy látványos kiállítás és filmvetítés. A főszervező korábban Házy Erzsébet pályájával kapcsolatban a Magyar Állami Operaházból nagyon sok anyagot kapott, és felkereste a legendás hírű Mezey Béla fotóművészt, a Magyar Állami Operaház volt főmunkatársát is, aki többek között Házy Erzsébetet is fényképezte. Róla olyan negatív felvételeket bocsátott a rendelkezésére, amelyek előzőleg még soha sehol sem jelentek meg. Párat azokból is bemutattak a kiállításon. A tárlat megtekintése alatt Házy Erzsébet-dalokat hallgathathattak a látogatók. A döntő szünetében pedig, amikor a zsűri tagjai visszavonultak értékelni az egyes produkciókat, filmösszeállítást vetítettek le Házy Erzsébet alakításaiból. A neves fotóművész ígéretéhez híven végigfotózta a döntőt és a gálaműsort.

Az énekverseny 2. évfolyamára Nagy János szobrászművész Házy Erzsébet-emlékplaketteket készített. „Az emlékplakett bronz változatát az 1. helyezett vehette át, míg a 2. és 3. helyezettek porcelánból készült érmet kaptak. Az 1. helyezett 500, a verseny 2. helyezettjei 300, 3. helyezettjei pedig 200 eurós pénzjutalomban is részesültek. Emellett Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja (MKP) európai parlamenti képviselője tavasszal lehetővé teszi mindhárom kategória díjazottjainak, hogy Strasbourgba utazzanak. A rendezvény új szponzora, a magyarországi Helia-D vállalat ajándékcsomaggal kedveskedett az opera-kategória 1. és a további két kategória 2. helyezettjének. A legtehetségesebb versenyzők felléphetnek a somorjai újévi koncerten, valamint Klein Ottokár koncertjein is bemutatkozhatnak majd. Természetesen, számukra 2018-ban a városunkban, Komáromban is biztosítok fellépési lehetőséget, aminek a részleteiről még folynak az egyeztetések“ – fejtette ki Klemen Terézia.

A főszervező elmondta, hogy már készülnek a jövő évi versenyre is, amikor nemcsak az énekverseny 3. évfolyamát akarják megrendezni, hanem addigra a Házy Erzsébetről szóló könyve is megjelenik majd.

„Készül a verseny névadójának munkásságáról szóló könyvem, amelyben a Házy Erzsébetről Mezey Béla fotóművész által készített, s előzőleg még sehol meg nem jelentetett fényképek is láthatók lesznek. A híres operaénekes művészetéről az egykori pályatársai nyilatkoznak. Többek között a kortársa, a vele gyakran fellépett, 88 éves Palcsó Sándor híres operaénekes és Szinetár Miklós is szót kap majd a kötetben. Szinetár ugyanis Házy Erzsébettel együtt a Magyar Állami Operaház első ösztöndíjasai közé tartozott, tehát szintén nagyon jól ismerték egymást. Ezért is vállalta el az idei zsűrizést“ – mondta végül Klemen Terézia.   

 

Fotógaléria

 

 



4058 Búbánat 2017-10-02 10:28:17

Az idei év Házy Erzsébet hangja Bojtos Lilla Luca Budapestről

 

A Szlovákiai Civil Becsületrend szervezésében, Érsekújvár városa társrendezésében második alkalommal szervezték meg Érsekújvárott a Házy Erzsébet Tehetségkutató Énekversenyt.

A 74 jelentkezőből tizenheten jutottak a szombati döntőbe, melynek zsűrije szombatra kiegészült Kürthy András operarendezővel, és Szinetár Miklós Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színház-, opera-, tévé- és filmrendezővel.

Opera kategóriában nyolcan indultak, operettben öten, musical kategóriában pedig négyen. E két utóbbiban nem osztottak első díjat.

A nyertesek:
A musical kategória
Első hely: a díjat a zsűri nem ítélte oda
Balkova Zoja. Érsekújvár
Csóka Anita, Budapest

Az operett kategória
Első hely: a díjat a zsűri nem ítélte oda
Második hely: Denk Viktória, Budapest
Megosztott harmadik hely: Gelenekyová Marianna, Pozsony és Szabó Erika Georgina, Vágsellye

Az opera kategória
Első helyezett: Bojtos Lilla Luca, Budapest
Második helyezett: Sándor Eszter, Budapest,
Harmadik helyezett: Szabó Erika Georgina, Vágsellye

 

Az opera kategóriában Bojtos Lilla Luca Puccini Bohéméletéből énekelt egy keringőt, Sándor Ester Gluck Alceste áriáját adta elő, Szabó Erika Georginától pedig Puccini Turandot Liu áriáját hallhatta a zsűri és a közönség.

Az operett kategóriában Szabó Erika Georgina Lehár Ferenc Cigány-szerelem operettjéből a Messze a nagy erdővel második helyezést ért el. A harmadik helyen ketten osztozhattak: Denk Viktória Kálmán Imre Marica grófnőjéből Marica belépőjét énekelte. Szintén Kálmán Imre operettjéből, a Csárdás királynőből Szilvia belépőjét énekelte a megosztott harmadik helyért Gelenekyová Marianna.

A musical kategóriában sem osztottak idén első helyet. Csóka Anita a Több, mint testőr c. filmből az Örökké szeretni c. dallal érdemelte ki a második helyet (I will always love you). Az egyetlen helyi, Érsekújvárból induló hölgy nyerte el a harmadik helyet – Balková Zoja a Nyomorultakból énekelt csehül egy áriát. Az előadásokat a Dunakeszi Szimfonikus Zenekar kísérte, Farkas Pál – aki egyébként a zsűrit is erősítette – vezényletével.

A szervezők mind a nyolc helyezettet meghívták a somorjai újévi koncertre. A döntő kiemelkedő pillanata volt, amikor a közönség soraiban helyet foglaló tavalyi győztest, Sárközy Xéniát Klein Ottokár,  Érsekújvár polgármestere, az esemény fővédnöke felhívta a fináléban a színpadra, s a díjazottakkal és Dunakeszi Szimfonikus Zenekar kíséretében közösen elénekelték Verdi Traviata c. művéből a Pezsgő áriát.


4057 IVA 2017-10-01 23:48:10

\"\"


4056 Búbánat 2017-10-01 23:33:41 [Válasz erre: 4055 Búbánat 2017-10-01 23:33:08]

Hát ez nem megy továbbra sem...


4055 Búbánat 2017-10-01 23:33:08 [Válasz erre: 4052 Búbánat 2017-10-01 10:21:53]

Fotó


4054 Búbánat 2017-10-01 23:29:04 [Válasz erre: 4052 Búbánat 2017-10-01 10:21:53]

\"\"


4053 Búbánat 2017-10-01 10:28:56

Házy Erzsébet születésnapján fotók:

Házy Erzsébet-énekverseny döntője és gála, és kiállítás Érsekújváron


4052 Búbánat 2017-10-01 10:21:53

Janácek: Katja Kabanova. A fotón: Házy Erzsébet Nagypál Lászlóval.

 


4051 Búbánat 2017-10-01 09:49:20 [Válasz erre: Törölt hozzászólás]

http://felvidek.ma/2017/09/iden-osszel-is-keresik-hazy-erzsebet-hangjat/

Idén ősszel is keresik Házy Erzsébet hangját

Szombaton este kiderül, ki lesz a felvidéki csalogány idei utódja

 

Második alkalommal rendezik meg a Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenyt Érsekújvárban. A pozsonyi születésű szépséges szoprán operaénekesnőről elnevezett tehetségkutatót szervezői évről évre Házy Erzsébet születésének évfordulóján rendezik meg.

Ma kezdődik a válogató, pénteken 16 órától zajlanak az elődöntők, majd szeptember 30-án, szombaton délután négy órakor kerül sor a döntőre, amikor Házy Erzsébet meg nem élt 88. születésnapján kihirdetik az idei év Házy Erzsébet-hangját.

A nemzetközi tehetségkutató énekversenyt meghirdető Szlovákiai Civil Becsületrend Polgári Társulás elnöke, Klemen Terézia portálunknak elmondta, a tavalyi rendezvény sikerét és színvonalát is szeretnék túlszárnyalni az idén, hogy a méltatlanul elfeledett Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekesnő emléke a nevét viselő nemzetközi tehetségkutatóval megérdemelt helyére kerüljön. A tavalyiak mellett idén további neves művészeket sikerült a rendezvény ügyének megnyerni, mint Szinetár Miklóst, Kürthy Andrást, Mezey Bélát, vagy Nagy János szobrászművészt.

A zsűri biztosítja a megmérettetés színvonalát

A háromfordulós versenyt komoly szakmai zsűri bírálja, melynek összetétele a tavalyihoz képest kissé változott,  tudtuk meg Klemen Teréziától, aki maga is zsűrizni fog. A bírálóbizottság további, állandó tagjai: Iván Ildikó, a Magyar Állami Operaház szólistája, egyetemi docens, Dunajszky Géza kórusvezető-zenepedagógus, valamint Farkas Pál, az Interoperett és a Váci Szimfonikus Zenekar Kálmán Imre-díjas karmestere.

A döntő zsűrije szombaton kiegészül Kürthy András operarendezővel, aki amellett, hogy a világ legnevesebb operaházaiban rendez, egyben a három tenor világturnéjának menedzsere, a Luciano Pavarotti Nemzetközi Énekverseny szervezője is.  A zsűriben való részvételt vállalta Szinetár Miklós Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas  magyar színház-, opera-, tévé- és filmrendező, forgatókönyvíró, érdemes és kiváló művész – mondta el nem titkolt büszkeséggel Klemen Terézia. A zsűri elnöke Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere, aki egyben a rendezvény fővédnöke is.

Több jelentkező és villámcsődület a téren

Tavaly 58 énekes mérettette meg magát opera-, operett- és musicalkategóriában, míg idén 74 jelentkező érkezik Magyarországról és itthonról. Az ő első műsorukat az érsekújvári főtéren láthatja, hallhatja a közönség – árulta el Klemen Terézia. „Az operakedvelők egyik legnagyobb slágerét, a mexikói Augustín Lara által szerzett Granadát adják elő egy villámcsődület során, és ezzel kezdetét veszi az énekverseny” – mondta. Az ünnepélyes megnyitón egyébként sort kerítenek a felvidéki származású Házy Erzsébet művészi pályáját bemutató kiállítás megnyitójára is. Az érsekújvári művelődési központban képeken, személyes tárgyakon keresztül mutatják be a művésznőt; többek között kiállításra kerülnek színpadi fellépőruhái is és mindeközben hallhatók lesznek a felvidéki csalogány hangfelvételei is – tudtuk meg.

Könyv készül Házy Erzsébetről

Klemen Terézia portálunknak elmondta, küldetésének tekinti, hogy a szülőföldjén ma már alig ismert Házy Erzsébet művészi pályáját bemutassa. Életéről könyv is készül, melyben kortársak vallanak művészetéről, tehetségéről. A kiadványt olyan fényképanyaggal, kordokumentumokkal illusztrálják, amelyeket Mezey Béla fotóművész (az Operaház és a Nemzeti Balett hivatalos fotósa volt) készített róla, és még soha, sehol nem jelentek meg. Házy Erzsébet élete izgalmas, kalandokkal teli: lírai és drámai operaszerepei mellett kitűnt nagyoperettekben, Gerschwin és Bernstein műveiben, de feltűnt a mozivásznon is. Házy Erzsébet fiatalon, mindössze 53 évesen hunyt el, gyermektelenül. Harmadik férje, a szintén felvidéki származású, Bején (ma Tornalja része) született Darvas Iván volt.

Házy Erzsébet-emlékérem jár a díjazottaknak

A kategóriák győzteseit természetesen az előző évhez hasonlóan díjazzák, az énekverseny támogatóinak köszönhetően. A díjak mellett pénzjutalomban is részesülnek a legtehetségesebb versenyzők. Mindhárom kategória első helyezettje 500, második helyezettje 300, harmadik helyezettje pedig 200 eurót kap. Mindemellett Nagy János felvidéki szobrász- és éremművész készítette azokat az emlékérmeket, amelyeket a díjazottak hazavihetnek. Az érdeklődők jegyet válthatnak a pénteki középdöntőre és a szombati döntőre, mindössze 3 és 7 euró összegben – tudtuk meg.

A versenyzők számára pedig álljon itt Házy Erzsébetnek, a magyar operatörténelem kiemelkedő alakjának üzenete:„Nem énekelnék, ha egyszer nem szeretném megközelíteni Callast, és nem játszanék, ha úgy érezném, reménytelen elérnem a legnagyobbak színvonalát. És különben is: a művészetet kis ambícióval nem érdemes csinálni.


4049 Búbánat 2017-09-27 00:04:20 [Válasz erre: 1091 Búbánat 2008-02-06 11:29:46]
Kapcs.: 1091. sorszám Kiegészítések „Szállj, szállj, Napkeletről hozzánk” A Magyar Televízióban 1970. április 3.-án 21:30 és 23.50 óra között került adásba szovjet operettek részleteiből összeállított operett-gála , mely az Erkel Színházban , márciusban megtartott hangverseny felvétele volt. A korabeli műsorújság előzetesében áll: „a műsorban az elmúlt 25 évben, hazánkban bemutatott szovjet operettek legnépszerűbb dalai hangzanak el.” A szovjet-esten közreműködött mások mellett Házy Erzsébet, Palcsó Sándor, Bende Zsolt, Koltay Valéria, Kishegyi Árpád, Gaál Éva, Németh Sándor, Radnay György, Geszler György, Sárosi Katalin, Dene József, Vámos Ágnes, Csányi János, Németh Marika, Korda György, Zentay Anna, Rátonyi Róbert, Várhelyi Endre, valamint a Magyar Állami Operaház Zenekara, a Fővárosi Operettszínház Énekkara (karigazgató: Virány László), a Honvéd Művészegyüttes tánckara (koreográfus: Novák István) Vezényelt: Bródy Tamás. Rendezte: Békés András. Konferanszié: Kudlik Júlia. Szerkesztő: Bánki László Díszlet: Forrai Gábor Koreográfus: Roboz Ágnes Vezetőoperatőr: Lukács Lóránt (Az adást az Intervízió is átvette) Az elhangzott műsor részletezése: Dunajevszkij: Szabad szél - nyitány Scserbacsov: Dohányon vett kapitány - Szabadság-dal (Palcsó Sándor) - Ukrán tánc Dunajevszkij: Szabad szél a) Stella – Markó duett (Házy Erzsébet – Bende Zsolt) b) Pepita dala (Koltay Valéria) c) „Duli-duli” (Várhelyi Endre, Kishegyi Árpád) d)” Kettesben veled” (Gaál Éva – Németh Sándor) e) „Szabad szél” (Radnay György, énekkar) Dunajevszkij: Vidám vásár - Kubáni aratódal (énekkar) - Bulyba Tárász belépője (Geszler György) - „Te büszke kozák” (Sárosi Katalin) Miljutyin: A cirkusz csillagai - Baklanov belépője (Dene József) Scserbacsov: Dohányon vett kapitány - Germent dala (Vámos Ágnes) Miljutyin: Nyugtalan boldogság a) Harmonika-dal (Csányi János) b) Natasa dala (Németh Marika) c) Tajga-dal (Korda György) d) Duett (Zentay Anna - Rátonyi Róbert) e) Szibériai rapszódia (Házy Erzsébet) A koncertről három fényképet tett közzé a Film Színház Muzsika 1970. március 7-i (10.) száma, Házy Erzsébetet a Szibériai rapszódiában láthatjuk – jelmezben. Megjegyzem, a szovjet operett-gála meghirdetett, fellépő énekművészei között volt Lehoczky Zsuzsa, Petress Zsuzsa és Simándy József is, de úgy látszik, a televízió szerkesztett műsorába az ő felvételeik valamiért már nem fértek be…

4048 Búbánat 2017-09-26 00:13:37 [Válasz erre: 4014 Búbánat 2017-08-26 07:53:54]
Kapcs.: 4014. sorszámhoz Említettem, hogy kiegészíteni fogom az operett históriájáról szóló televízióműsor negyedik, befejező részében szerepelt művészek felsorolását. Most ideírom teljes körűen a közreműködők névsorát. „A múzsák neveletlen gyermeke” IV. rész - „Az örök primadonna” Bemutató: 1970. március 3., MTV 21.15 – 22.15 óra Írta és TV-re alkalmazta: Gáspár Margit Keretjáték szereplői: A szerző - Hámori Ildikó Zola - Márkus László dr. Abszurd Aladár - Benedek Miklós Közreműködnek: Bende Zsolt, Domján Edit, Hadics László, Házy Erzsébet, Honthy Hanna, Galambos Erzsi, Gallay Judit, Kishegyi Árpád, László Margit, Lehoczky Zsuzsa, Németh Marika, Palló Imre, Petress Zsuzsa, Péter László, Simándy József, Zentay Anna, valamint a Fővárosi Operettszínház tánckara, a Magyar Rádió és Televízió szimfonikus zenekara Dramaturg: Kármán György Zenei vezető és a betétszámok szerzője: Kerekes János Koreográfus: Bogár Richard Díszlet és trükk: Tóth A. Pál Jelmez: Horányi Mária Maszk: Dömsödi Mihály és Paál Franciska Vezetőoperatőr: Lukács Lóránd Rendező: Békés András Házy Erzsébet a négy részből az első kettőben és a negyedikben szerepelt!

4047 Búbánat 2017-09-24 14:39:11 [Válasz erre: 2232 Búbánat 2012-12-14 13:46:22]
Kapcs.: 2232. sorszám Kiegészítés [url] http://momus.hu/forum.php?act=new&forumcat=293&msgcount=2232#274552; „…Te mindenem” – epizódok a 100 éves Operaház történetéből [/url] Magyar dokumentumfilm (FF) Először 1984. szeptember 26-án került adásba az MTV 1. csatornán: 17.40 - 18.30 Fényképezte: Ónodi G. György. Rendező: Deák Erzsébet (50 perc)

4046 Búbánat 2017-09-24 12:26:57
[url] https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/UjEmberMagazin_2003/?query=Egy%20vil%C3%A1gh%C3%ADr%C5%B1%20tenorista%20&pg=147&layout=s; „Egy világhírű tenorista – Ilosfalvy Róbert” [/url] /Új Ember Családi Magazin – Szeghalmi Elemér, 2003. április/ „Manón Lescaut 1961-es budapesti bemutatója. Ebben az évtizedek óta nem játszott műben llosfalvy Des Grieux szerepét énekelte Lamberto Gardelli vezényletével, Házy Erzsébet oldalán - s ezeket az előadásokat olyan különleges hangszépséggel és beleélő erővel énekelte, hogy szinte magával ragadta az Operaház közönségét egy távoli, érdekes világba. Az ifjúság és a kegyetlen sors összeütközésének ezt a tragikusan szép, lírai alkotását az említett két művész, Házy és llosfalvy páratlan szuggesztivitással varázsolták a színpadra.”

4045 Búbánat 2017-09-24 01:16:32 [Válasz erre: 694 Búbánat 2007-08-05 00:13:34]
Kapcs.: 694. sorszám Népszabadság, 1976. szeptember 12. ”Utószó a szegedi szabadtéri játékok zenei produkcióihoz […] „A szabadtéri játékok felújítása óta lezajlott 18 évadban Johann Strauss Cigánybárója igencsak előkelő helyet vívott ki magának: az idén már negyedik alkalommal került a játékrendbe és sohasem adta alább négy-négy előadásnál. S ha a Strauss-muzsika magával ragadó szépségét, elpusztíthatatlan frissességét halljuk kicsendülni az előadásból — egyet is érthetünk e műsorelgondolással. Kérdés: hogyan sikerül a zseniális zenével a legkevésbé sem azonos értékű cselekményt színpadra állítani. Mert valljuk be: A cigánybáró túláradó romantikája, a sok ügyetlen fordulat és operettsablon némely nézőt igencsak elriaszthat. Néhány esztendővel ezelőtt az irónia meg a minél látványosabb külsőségek felől próbálták megközelíteni a színpadi megvalósítást. A mostani előadás — Horváth Zoltán rendezésében —, rábízva magát Strauss zenéjére, divatos kifejezéssel élve „egy az egyben” vállalta az eredeti mesét, sőt kiemelte a kalandosság minden fordulatát, színét cigánytáborostul, bosnyákostul, operetthuszárostul, Ferenc József-korabeli romantikástul. A Csikós Attila tervezte, kissé sötét tónusú díszletek környezetében az előadás láthatóan ízléses mértéktartásra törekedett; ennek nem mondott volna ellent — ott, ahol a cselekmény és a muzsika engedi — az idézőjeles humor, s a közönséggel való összekacsintás. Az új szövegátdolgozás azonban tősgyökeresen „pesties” bemondásaival, poénjaival meglehetősen erőltetett „korszerűsítése” a librettónak. A máskor oly szellemes Abody Bélának ez a munkája könnyedség helyett inkább csak vaskosságával tűnik ki. Persze az olcsó csattanók legtöbbször hatásosak, jókat is nevet rajtuk mindenki, csak éppenséggel nem a szegedi szabadtérre valók. Medveczky Ádám vezényelte az előadásokat. Kiváló fiatal dirigensünk teljes beleérzéssel igyekezett feltárni a Strauss-muzsika lényegét; nem rajta múlott, ha az elbűvölő keringők, lendületes indulók, ritmusos polkák nem szólaltak meg teljes szépségükben a kissé fakón játszó zenekarban. A szereplők egy része jó ismerősünk volt már a régebbi szegedi Cigánybáró-előadásokból. Ezúttal különösen kitűnt Házy Erzsébet hangjának friss csengése, átélt, bensőséges éneke, az a hangulatteremtő készsége, amellyel Szaffi alakját megmintázta. Melis György Zsupánja egy nagy komédiás telitalálata. Csupa derű és móka alakításán meglátszott, hogy mennyire örömmel játssza a disznókirály harsány figuráját. Minden mozdulata, hangsúlya „ült”, s úgy „mellesleg”, pompásan is énekelt. Komlóssy Erzsébet (Czipra), Palcsó Sándor (Barinkay), Berdál Valéria (Arzéna) megszokott színvonalas teljesítményüket nyújtották. Mirabella szerepében Jablonkay Éva humorával, karikírozó tehetségével lepett meg. Ottokárt Réti Csaba, Carnero grófot Katona Lajos énekelte-játszotta. A hatásos táncokat — Szőnyi Nóra, Pongor Ildikó, Erdélyi Sándor szólójával — Barkóczy Sándor tervezte. A karigazgató Csala Benedek volt. S hiba lenne nem szólni róla: a sok tarka jelmez terve Móric Tivadar fantáziáját dicséri.„ […] /Lózsy János/

4044 Búbánat 2017-09-23 12:09:10 [Válasz erre: 1102 Búbánat 2008-02-20 12:52:40]
Kapcs.: 1102. sorszám • Népszabadság, 1976. május 5. AZ OPERAHÁZ igazgatósága közli, hogy Eugénia Moldoveanu, a bukaresti Operaház magánénekesnője megbetegedése miatt lemondta a mára tervezett Erkel színházi fellépését. Ezen a napon Pillangókisasszony címszerepében Házy Erzsébet lép fel.

4043 Búbánat 2017-09-23 12:07:38 [Válasz erre: 943 Búbánat 2007-11-09 12:50:28]
Kapcs.: 943. sorsszám • Népszabadság, 1976. március 6. — BUDAPESTRE ÉRKEZETT Pavel Kursumov, a szófiai Nemzeti Operaház tenoristája, aki ma az Anyegin Lenszkij-szerepében lép fel az Operaházban; partnere a megbetegedett Nadja Dobrianova helyett Tatjana szerepébenHázy Erzsébet

4042 Búbánat 2017-09-22 15:49:41
[url] https://issuu.com/budapestimuvkp/docs/a_kozmuvelodes_hazai_2; A KÖZMŰVELŐDÉS HÁZAI BUDAPESTEN II. [/url] ’A Budai Táncklub l964-ben "A szép szó művészete" címmel sorozatot indított iskolások részére neves előadóművészek közreműködésével. Ezekben az években fordult meg itt - többek között: Gobbi Hilda, Tolnay Klári, Turay Ida, Rátonyi Róbert. Ugyancsak a Budai Táncklub adott helyet a kerület dolgozóinak rendezett ünnepségek Nőnap, Télapó, állami ünnepek műsorainak, olyan közreműködőkkel, mint Simándi József, Házy Erzsébet, Darvas Iván és Bánffy György.

4041 Búbánat 2017-09-22 10:27:49 [Válasz erre: 1184 Búbánat 2008-05-06 23:09:04]
• Népszabadság, 1975. február 12. A Koldusopera az Erkel Színházban Benjamin Britten: Koldusopera - Polly– 1975. január 05. Magyar Állami Operaház - Bemutató Fordította: Róna Frigyes Díszlet és jelmez: Makai Péter Táncok: Boschan Daisy Rendező: Mikó András Karmester: Medveczky Ádám Szereposztás: Koldus (Lockit) – Radnay György Mrs. Peachum – Komlóssy Erzsébet Mr. Peachum – Begányi Ferenc POLLY – HÁZY ERZSÉBET Macbeath kapitány – Palcsó Sándor File – Rozsos István Lucy Locket – László Margit Mrs. Trapes, kerítőnő – Szirmay Márta Harry, az útonálló – Kishegyi Árpád Ben, a kasszafúró – Sebestyén Sándor Wat, a hamiskártyás – Szegleth Ferenc Mat, a pénzverő – M. Nagy Miklós Jeremy, a puskaműves – Nádas Tibor Ned, a lótolvaj – Veress Gyula Jenny Diver – Szabó Anita Mrs. Slammekin – Ötvös Csilla Mrs. Coaxer – Tombor Ágnes Dolly Trull – Bíró Magdolna Suky Tawdry – Bodolla Margit Mrs. Vixen – Kompolthy Györgyi Betty Doxy – Kavin Vera Molly Brazm – Vereczky Mária „Házy Erzsébet ismét elénk tárja színészi eszközeinek teljes gazdagságát. A kislányból éppen csak kinőtt Pollyként hol derűsen, mulatságosan könnyed bakfis, hol elmélázó szerelmes, hol meg rafinált amazon. Légköre van a figurának, sajátos báj lengi körül.” /Lózsy János/

4040 Búbánat 2017-09-22 10:21:52
Sokan vagyunk ezzel így!...

4039 Myway 2017-09-21 14:56:46
EGYRE JOBBAN HIÁNYZIK!!!

4038 Búbánat 2017-09-21 14:18:02
• Népszabadság, 1975. április 13. „Az Operaház megkezdte vendégjátékát a berlini Staatsoperban Sámson-előadás technikai bonyodalmakkal — két változatban” Kiküldött munkatársunk telefonjelentése: A fasizmus igájából való felszabadulás 30. évfordulója alkalmából a Német Demokratikus Köztársaságban egymást érik az ünnepi megemlékezések. A magyar barátsági és kulturális napok péntek este kezdődtek a Magyar Állami Operaház együttesének a berlini Staatsoperban megtartott Sámson-előadásával. Ha még hozzátesszük, hogy a közönség nagy tetszéssel, lelkes tapssal fogadta a produkciót — röviden be is számoltunk a tényről. Ám korántsem zajlott le ilyen egyszerűen a bemutatkozás: a Sámson díszleteit szállító négy tehervagon egyike ugyanis — jóllehet április elsején indították útnak őket — nem érkezett meg a premier napjáig sem Berlinbe. S mivel ezen a különleges vagonon voltak azok a hatalmas oszlopok, amelyeket Sámson az opera fináléjában a filíszteusok közé dönt; — szerepük annyira fontos, hogy még csak gondolni sem lehetett arra, hogy hirtelen „áttervezik” a darab díszleteit, az egész monumentális befejezést. Két lehetőség között kellett dönteni: elmarad a bemutató (s vele a kulturális hét méltó ünnepélyes megnyitója) vagy megalkudva a kényszerítő körülményekkel: hangverseny-előadás formájában hangzik el a mű. A kulturális napokra küldöttség élén Berlinbe érkezett Garamvölgyi József kulturális miniszter-helyettes, a színház vezetősége és az NDK kulturális minisztériuma végül a pódium-előadás mellett döntött, s így az 1973 őszén Budapesten megtartott operaházi bemutató után most Berlinben péntek este lezajlott Szokolay Sándor operájának hangverseny világpremierje, s alighanem egyetlen ilyen előadása. Péntek délben megtartották a Staatsoperben a koncert főpróbáját, s este nem kis izgalommal vártuk a hatást: miképp fogadja a berlini közönség egy ízig-vérig operaszínpadi mű jelmezes hangversenyét? (Minden szereplő a darab szerinti kosztümjét viselte.) Nos, a Sámson még így, színpadi köntösétől megfosztva is mély hatást keltett, őszinte, meleg sikert aratott. Mintha a különleges feladat meghatványozta volna valamennyi szereplő legjobb képességeit: a szólisták is — élükön a címszerepet éneklő Berczelly Istvánnal, Házy Erzsébettel —, az énekkar is, a zenekar is — Lukács Ervin vezényletével — rendkívül átlelkesített, mondhatni hanglemezrögzítésre érett előadásban szólaltatta meg a művet. Már a szünetben is, s még inkább az előadás után az Apollo-teremben megtartott fogadáson több kitűnő berlini muzsikus szólt nagy elismeréssel a mű felkavaró, feszültségekkel teli mozzanatairól, drámai erejéről, érdekes dramaturgiájáról s a remek tolmácsolásról. Egyébként az eltűnt vagon (amely hír szerint tengelytörést szenvedve valahol Pozsony és Brno között vesztegelt) az oszlopokkal szombat délelőtt megérkezett Berlinbe. A színházban a Staatsoper műszakijai és a mi díszletezőink nyomban hozzáfogtak a felállításukhoz, s délben 2 órakor elkezdődött a világítási próba a szombat esti, most már igazi Sámson-premierhez. LÓZSY JÁNOS Népszabadság, 1975. április 15., kedd Folytatta berlini vendégjátékát a Magyar Állami Operaház társulata A Sámson-előadás első sajtó- és rádióvisszhangja (Kiküldött munkatársunk telefonjelentése.) Vasárnapi tudósításunkban beszámoltunk róla, hogy a rengeteg izgalom közepette lezajlott és végül is őszinte sikert aratott hangversenyszerű pénteki Sámson-bemutató után — mivel a hiányzó díszletek megérkeztek — szombat este megtartotta az együttes Szokolay Sándor operájának színpadi előadását a berlini Staatsoperban. Egyébként most sem volt kevesebb szurkolnivaló: vajon az első napon okozott csalódást (hiszen a közönség, ha meg is értette a rendkívüli akadály okozta nehézségeket, mégsem színházat, csupán kosztümös koncertet kapott) és vajon az újabb előadás eléri-e majd az előző napi, jó feszültségekkel teli, páratlanul kidolgozott produkció színvonalát. Elmondhatjuk: társulatunk ismét kiválóan szerepelt. Az előadás most már a színpadi keretben még hatásosabban mutatta fel Szokolay operájának értékeit, ismét arról győzött meg, hogy mennyi tehetséges művésze van dalszínházunknak. ( Dr. Hans Pischner, a Staatsoper intendánsa, az otthon is jól ismert kitűnő csembalóművész, az előadás után szinte elragadtatással jelentette ki Lukács Miklós igazgatónak és a körülötte levőknek: „Eddig is tudtam, hogy sok jó énekesük van, de hogy egyetlen előadás ennyit felvonultasson, az szinte luxus”.) Vasárnap délután Leó Berg, az NDK Hangja rádió kritikusa nagy elismeréssel számolt be az előadásról. Hétfő reggel megjelent az első sajtókritika is. A Neues Deutschlandban Hansjürgen Schaffer méltatja a Sámsont és az előadást A nép legyőzhetetlen ereje címmel. A cikket a hangversenyszerű első előadásról készült nagyméretű fotó díszíti. Méltatja a témaválasztást, a szövegírónak és a zeneszerzőnek azt a törekvését, hogy a bibliai népi hőssel, Sámsonnal, a nép elpusztíthatatlan erejét hirdessék. Miként annak idején a hazai méltatások, a kritikus is kiemeli a mű zenei szerkesztésének drámaiságát, a jellemek határozott rajzát és a zenei témák tartalmasságát, a dallamosságukban kifejező énekszólamokat, a dramaturgiailag egy-egy mozzanatot kiemelő, festő zenekari hangzást — és a partitúra mindmegannyi megragadó, legfontosabb elemét. Az előadás, mint írja, nagyon meggyőző, mély hatást keltett. Forray Gábor monumentális díszletei között rendkívül drámaian kelti életre Mikó András rendezése. Lukács Ervin a karmesteri emelvényen szorosan kézben tartotta a hatékonyan muzsikáló zenekart és a színpadi együttest. Kitűnő volt az énekkar (Nagy Ferenc karigazgató betanításában) és mindenekelőtt a kitűnő szólista együttes: Melis György (Sámson), Házy Erzsébet (Delila), Palcsó Sándor (Thimneus), Nagy János (Jefte), Faragó András (Király), Karizs Béla (Molnár) és Szirmai Márta (Vénasszony). A közönség sokat és lelkesen tapsolt az énekeseknek és a mintaszerű előadásnak — írja a Neues Deutschland. […] /Lózsy János /

4037 Búbánat 2017-09-21 14:08:09 [Válasz erre: 4036 Búbánat 2017-09-21 14:01:15]
Szokolay Sándor: Sámson - Lásd még a 3637., 3638., 3639. sorszámok alatti bejegyzéseket is.

4036 Búbánat 2017-09-21 14:01:15 [Válasz erre: 1171 Búbánat 2008-04-11 00:08:30]
• Népszabadság, 1973. november 11. "SÁMSON" "SZOKOLAY SÁNDOR ÚJ MŰVÉNEK BEMUTATÓJA AZ ÁLLAMI OPERAHÁZBAN" Delilát Házy Erzsébet elevenítette meg sokoldalú, érett művészettel. Hangjának meleg csengése, jellemformálása, sokszor dicsért gazdagsága megkapóan érvényesül a szépséges filiszteus asszony figurájában. /Lózsy János/

4035 Búbánat 2017-09-21 13:54:40 [Válasz erre: 687 Búbánat 2007-07-31 11:21:17]
Kapcs. 686., 688. sorszámok • Népszabadság, 1973. szeptember 1. SZEGEDI NYÁR „A Dóm téri színpad zenei produkcióiról” „Először láthatta a közönség a fesztiválon Gershwin Porgy és Bess című dalművét.” „[…] Bess HázyErzsébet volt. Gyönyörködtetően énekelte szólamát, s most is megragadott légkörteremtő készségével, jellemábrázolásának egyszerű bensőségével, amellyel Bess emberségének nagy próbáját és elbukását megrajzolta. (Mint ahogy nagyon vonzó színekkel jelenítette meg a János vitéz-előadás szépséges lluskáját.) Porgyt Begányi Ferenc alakította. Hangja egészségesen zengett és ezúttal is rokonszenvesen töltötte meg élettel a koldus naiv-érzelmes, derűs alakját. A hangulatos előadás tisztavonalú zenei vezetése Pál Tamás kezében volt, a kórus betanítását Nagy Ferenc karigazgató végezte." /Lózsy János

4034 Búbánat 2017-09-21 13:39:51 [Válasz erre: 1036 Búbánat 2007-12-19 12:10:30]
Kapcs. 1036. sorszám • Népszabadság, 1973. április 10. Operaházi vendégművészek Tallinnban A Magyar Állami Operaház magánénekesei hétfőn befejezték tallini vendégszereplésüket. Komlóssy Erzsébet, Házy Erzsébet és Faragó András Verdi Don Carlos és A trubadúr, valamint Csajkovszkij Anyegin című operájában lépett fel. A három művész nagy sikerrel működött közre Szokolay Sándornak a Szovjetúnióban első ízben színre vitt Vérnász című operája előadásában is.

4033 Búbánat 2017-09-21 11:45:34
[url] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1294218857367527&set=gm.1410546715707775&type=3&theater&ifg=1; Csínom Palkó – fotó: Házy Erzsébet – Éduska, Szegedi Szabadtéri Játékok, 1960 [/url] [url] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1294217757367637&set=gm.1410545842374529&type=3&theater&ifg=1; Csínom Palkó – fotó: Házy Erzsébet és Sárdy János –Szegedi Szabadtéri Játékok, 1960 [/url]

4032 Búbánat 2017-09-21 11:25:49 [Válasz erre: 4022 Búbánat 2017-09-18 19:53:13]
[url] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1565668913445762&set=pcb.1284889648273483&type=3&theater; Lehár: A víg özvegy – fotók: Házy Erzsébet és Udvardy Tibor – Margitszigeti Szabadtéri Színpad, 1958) [/url]

4031 Búbánat 2017-09-21 11:23:08 [Válasz erre: 4030 Búbánat 2017-09-21 11:22:43]
[url] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1565668913445762&set=pcb.1284889648273483&type=3&theater; Lehár: A víg özvegy – fotók: Házy Erzsébet és Udvardy Tibor – Margitszigeti Szabadtéri Színpad, 1958) [/url]

4030 Búbánat 2017-09-21 11:22:43 [Válasz erre: 4022 Búbánat 2017-09-18 19:53:13]
[url] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1565668913445762&set=pcb.1284889648273483&type=3&theater; Lehár: A víg özvegy – fotók: Házy Erzsébet és Udvardy Tibor – Margitszigeti Szabadtéri Színpad, 1958)

4029 Búbánat 2017-09-21 10:22:40 [Válasz erre: 4028 Búbánat 2017-09-21 10:22:02]
(Már mint egymással)

4028 Búbánat 2017-09-21 10:22:02 [Válasz erre: 4027 Búbánat 2017-09-21 10:12:23]
A cikkben átvett téves információ: Házy és Ilosfalvy nem volt feleség és férj! (Csak élettársak - egy ideig)

4027 Búbánat 2017-09-21 10:12:23
Házy Erzsébetről olvashatunk a „nevpont.hu” oldalakon: [url] https://www.facebook.com/nevponthu/posts/1083279485082522:0; itt [/url] és [url] http://nevpont.hu/view/11761; itt is [/url]

4026 Búbánat 2017-09-20 16:38:56
[url] https://stefan2001.blogspot.hu/2014/01/macska-duett.html; Rossini: Macska-duett – Házy Erzsébet és Bende Zsolt (1978) [/url] A televíziós produkciót Szabó Attila rendezte Fotó: Takács Vera magántulajdona

4025 Búbánat 2017-09-20 16:31:26
[url] http://pctrs.network.hu/clubpicture/2/3/8/_/hazy_erzsebet_reti_jozsef__ory_grofja_2038804_5201.jpg; Házy Erzsébet és Réti József Rossini Ory grófjában (1960) [/url]

4024 Búbánat 2017-09-20 16:30:00 [Válasz erre: 2935 Búbánat 2014-06-25 19:02:29]
Kapcs. 2935 sorszám [url] https://stefan2001.blogspot.hu/2014/09/a-penzcsinalo1964_21.html; Házy Erzsébet és Bán Frigyes rendező „A pénzcsináló” magyar film forgatásán (1964) [/url] Budapest, 1964.január 8. A pénzcsináló című film forgatásán Bán Frigyes rendező megbeszéli Házy Erzsébet operaénekessel - aki a filmben orfeumi énekesnőt alakít – jelenetét, azonban ez tudomásom szerint a végső vágás során kimaradt a bemutatott alkotásból! Fotó: Bojár Sándor/MTI

4023 Búbánat 2017-09-19 15:16:41 [Válasz erre: 3921 Búbánat 2017-05-17 12:48:41]
• Amerikai Magyar Népszava, 1975-03-21 / 12. szám [url] https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/AmerikaiMagyarNepszava_1975_1/?query=H%C3%A1zy%20Erzs%C3%A9bet&pg=224&layout=s; A Gül baba (Gábor diák) zenés film amerikai bemutatója [/url]

4022 Búbánat 2017-09-18 19:53:13 [Válasz erre: 729 Búbánat 2007-09-04 11:45:05]
Kapcs.: 729., 668. sorszám Népszava, 1958. július 8. (159. szám) Nagyon „Víg özvegy“ a Margitszigeten Mit vár a néző-hallgató, ha 1958. július 5-én este beül az Operaház Margitszigeti Szabadtéri Színpadának hatalmas nézőterére, »A víg özvegy« sokadszori »premierjére«? Gondolom, így vélekedik magában — ha perecropogtatás közben hangosan nem is mondja ki —: jó nyári szórakozásnak örülnék. Az Opera hozza színre a lassanként halhatatlannak tűnő Lehár-operettet, legyen hát zeneileg színvonalas. S lévén nem éppen legszegényebb színházunkról szó: legyen gazdag kiállítású, fantáziadús. És mi az, amivel — ugyancsak ki nem mondva — magában valószínűleg megalkuszik? Nyilván, amivel zenés színpadi műveknél gyakran meg kell alkudnia, hogy fesztelen jókedvben, könnyedségben, természetes játékban kevésbé lesz kifogástalan, amit kap, végtére hang- és játékkészség nem mindig bújik egy bőrbe. Valamit valamiért — mondja a néző-hallgató, amikor a perec elfogyott, a fényfüggöny kihunyt, s az előadás megkezdődik. Most jön a meglepetés. Mondhatom, kellemes meglepetés. Az előadás zeneileg, s természetesen énekben magas színvonalú, kiállításban gazdag, itt-ott egyenesen káprázatos — játékban pedig az egyik legkedvesebb operettelőadás, amelyet hosszú évek óta akár kőszínháziban is alkalmunk volt végignézni, illetve hallgatni. Gőgös, tehát helytelen véleménynek tartom, amelyik rosszallja a margitszigeti Operában a kellemes és csakugyan víg özvegyet. Jómagam inkább úgy vélekedem, hogy ez az igényes operettmuzsika igazán kulturált módon csakis ilyen feltételek mellett hangozhatik el, s ha hozzá ilyen mértéktartó, ízléses játékot kapunk, s mindez nyáron, a Margitszigeten megy végbe — nyugodt lelkiismerettel áldásunkat adhatjuk az egész ügyhöz. Nem a fércművek kultuszának, nem az esztrád- »igénynek«, nem az operett-dömpingnek teszünk vele szolgálatot. A felújítás kitervelői, művészi elképzelői közül Mikó Andrást kell elsőnek megdicsérni. Csakugyan megmutatta, hogy nem megy a szomszédba (az Operaházhoz közeli rokon színházakba sem) néhány eredeti ötletért. Pedig a roppant szélességű, minden színpadnál sokkal hatalmasabb játékteret élettel megtölteni — nem is volt csekély feladat. Fülöp Zoltán díszlete és díszítési elképzelései jók — szerencsére, s a »viharos« főpróbával ellentétben, a nagy, égi díszlettervező egy csillagot is rajzolt a premier estjére a pontevedrói nagykövetség kis palotája fölé. Márk Tivadar kitombolta magát szép női ruhák tervezésében. Eck Imre nagyszabású, operettméreteket magasan túlszárnyaló, a táncművészetet és az orfeumi táncot szellemesen vegyítő koreográfiája jó, a két táncbetét beállítása és technikája, Ugray Klotild, Rácz Boriska, Havas Ferenc, Róna Viktor és a kar tánca elragadó. Zenéről és énekről ezúttal keveset. Az Opera kiváló művészeitől elvárható, hogy tökéletesen adják elő ezt a Lehár művet, amely vitathatatlanul számottevő helyet foglal el az operettmuzsika történetében. Az együttes, a zenekar és a szólisták Kerekes János karnagy vezetésével érezhetően szívesen feleltek meg ennek a várakozásnak, nem fél kézzel, fél hanggal és nem fél szívvel. Ez nagyon fontos. A kitűnő és könnyed játékkal kapcsolatban említettem meglepetést. Nyilván nem Maleczky Oszkárra értette bárki is, aki köztudottan kiváló színész is, s nem is Fekete Pálra vagy éppen Palócz Lászlóra, akinek még szinte inkább az operát kell szoknia, mint az operettet. Ellenben a nagyon szép és kellemes Házy Erzsi kiforrott játéka, Koltay Vali természetessége, a nehezebb fajsúlyú Udvardy Tibor könnyedsége meglepő — bár már egyik sem előzmény nélkül való. llosfalvy Róbert énekben jó, játékban kevésbé. László Margit, Szőnyi Olga, Bende Zsolt, Göndöcs József, Kenéz Ernő, Kerekes Gábor ének- és prózai hangjaikkal kitűnően szórakoztatnak, így hát az egész előadásról is aligha mondhatunk mást. Érdemes kimenni érte a szigetre. Csak az idő is engedje. / Rajk András/

4021 Búbánat 2017-09-18 17:32:50 [Válasz erre: 4020 Búbánat 2017-09-18 17:32:17]
[url] http://hu.unionpedia.org/H%C3%A1zy_Erzs%C3%A9bet; Házy Erzsébet [/url]

4020 Búbánat 2017-09-18 17:32:17
[url] http://hosting.operissimo.com/triboni/exec?method=com.operissimo.artist.webDisplay&xsl=webDisplay&id=ffcyoieagxaaaaabltrt; Hazy Erzsebet [/url] /Opereissimo.com/ [url] https://peoplecheck.de/p/erzs%C3%A9bet+h%C3%A1zy; Erzsebet Házy [/url] /peoplecheck.de/ [url] http://www.yasni.de/hazy+erzsebet/person+information; Hazy Erzsebet [/url] /yasni.info/

4019 Búbánat 2017-09-17 12:50:05
A Túl az Óperencián című operettműsor mai adásnapján a Dankó Rádióban ismét felcsendültek Farkas Ferenc – Dékány András nevezetes és nemes daljátékának, a Csínom Palkónak kedves dallamai. Házy Erzsébet énekét két duettben hallhattuk stúdiófelvételről. A rádióbemutató: 1963. május 1., Kossuth adó, 20.10 – 22.10 Vezényel: Lehel György (az 1950-es első változatban is ő dirigálta a rádió zenekarát) Km.: az MRT szimfonikus zenekara és énekkara Részletek: - Kórusjelenet és kettős: „Te vagy a legény, Tyukodi pajtás! (Domahidy László, Simándy József, MRT Énekkarának Férfikara) - Jelenet, Éduska és Rosta kettőse, I. felv.: „- Jó estét, jó estét, áldás erő békesség. - Jó estét, jó estét, mindenkinek kedvesség! - Rosta Márton híres ember Pozsonyban, itten áll most előttetek valóban, készíti a mézeskalács szíveket, gyertyát, ánizst, és cukorból egeret…” (Házy Erzsébet, Szabó Ernő – ének és próza; énekkar) - Éduska és Palkó kettőse, I. felv. „Éduska, te volnál?! …Jójszakát, kisleány, a nevem Csínom Palkó, a szívem tereád oly régóta vár. - Jójszakát, jójszakát, az álom ringasson el, csupa csodaszép messzi cél felé.” (Házy Erzsébet, Simándy József – ének és próza) - Kati és Jankó kettőse: „Kis Duna-ág, nagy Duna-ág, gyöngyös fodros habja” (Andor Éva, Palócz László) - Kuruc katonák kara, I. felv.: „- Hé! Tyukodi legények, ide…/- Patyolat a kuruc, gyöngy az felesége...” (Palócz László és a Férfikar) A délelőtti adás ismétlését - melyben további zenéket is hallhatunk: Vincze Ottó – Romhányi József: Budai kaland; Bartók Béla: Concerto IV. tétele; Kodály Zoltán: Kállai kettős - 18 és 19 óra között hallgathatjuk meg a rádióban és az internetes oldalakon is.

4018 Búbánat 2017-09-14 16:59:24 [Válasz erre: 4017 Búbánat 2017-09-13 23:16:39]
Ideírom a pontos címet, ahol sor kerül majd A „pozsonyi csalogány” Házy Erzsébetről tartandó előadásra Pozsonyban, a Csemadok Rákosi Ernő Nagytermében. Szlovákia Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség - CSEMADOK Námestie 1. mája 10–12 815 57 Bratislava +421/(0)2-52-63-79-74 +421/(0)905-246-751 +421/(0)905-305-812 csemadok@csemadok.hu

4017 Búbánat 2017-09-13 23:16:39
[url] http://www.atempo.sk/naptar/12746-a-pozsonyi-csalogany-eloadas-hazy-erzsebetrol-pozsonyban.html; A pozsonyi csalogány – előadás Házy Erzsébetről Pozsonyban [/url] RENDEZVÉNY IDŐPONTJA: 2017. SZEPTEMBER 20. 2017. szeptember 20-án, szerdán 17.00 órától Dunajszky Géza tart előadást a pozsonyi csalogányról, Házy Erzsébet operaénekesről. A belépés ingyenes. Mindenkit szeretettel várnak Pozsonyban a Csemadok Rákosi Ernő Nagytermében. ATEMPO.sk

4016 Búbánat 2017-09-12 14:55:49
A Dankó Rádió Túl az Óperencián című operettműsorában délelőtt Házy Erzsébet tolmácsolásában csendült fel Iluska dala a János vitézből („Van egy szegény kis árva lány…”) . Az 1959-es rádió stúdiófelvételről bejátszott részletben a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényli. Az adásban, erről a rádiófelvételről további dalok is elhangzottak, melyeket az operett-összeállítás 18 órakor kezdő ismétlésében – fél hét után - újra meghallgathatunk.

4015 Búbánat 2017-08-26 12:15:47 [Válasz erre: 1067 Búbánat 2008-01-15 13:21:14]
Kapcs. 1067. sorszám KRITIKA folyóirat, 1969. január (1. sz.) Hankiss Elemér: Hamlet tenor-hangra „A rendezőt és az énekeseket együttesen dicséri néhány, a prózai színházakban is párját ritkító alakítás. Szőnyi Ferenc érzékenységben, drámaiságban kifejező erőben méltó folytatása a magyar Hamlet-játszó hagyományoknak. Komlóssy Erzsébet különös, férje és fia közt idegesen ide-odarebbenő, feszült, erősen tragikus színezetű Gertrudja a darab egyik központjává teszi ezt a színházakban oly gyakran érdektelenné szürkített szerepet. Házy Erzsébet, élve a zene adta lehetőségekkel, a prózai előadások bábú-szerű Ophéliájánál jóval bonyolultabb, emberibb Opheliát alakít.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.