Bejelentkezés Regisztráció

Cziffra György


20 Moon 2006-02-09 15:00:22
Igen! Tényleg csodálatos ez a család.Mind a hármújukban van valami különleges.Be kell vallanom,nekem az Ifjabbik János tetszett a legjobban.Hihetetlen eleganciával tud zongorázni,és nem egyszer könnyeket csalt a szemembe.És hihetetlenül szerény is.Mint az egész család.Nagyon örülök hogy János nyerte meg a Pécsi Liszt versenyt.Ez elindította a karrierjét.És azt hiszem hogy ö nem csak a pillanatok sztárja lesz,hanem komoly,szép és sikeres jövö elött áll. Kívánom hogy mindig maradjon olyan amilyen,hogy továbbra is haljuk azokat a gyönyörü hangokat amiket a hihetetlenül lágy,és finom kezével tud megszólaltatni. Ha jól tudom hamarosan kiadják az első szoló lemezét.Nagyon kiváncsi vagyok. Várom a következő koncertet. Üdv!

19 Cavaradossi 2006-02-09 14:39:20 [Válasz erre: 16 Moon 2006-02-09 02:47:35]
Bocs: a kisebbik fiú neve helyesen Norbert.

18 Cavaradossi 2006-02-09 14:37:51 [Válasz erre: 16 Moon 2006-02-09 02:47:35]
Folytatom: nekem az ifjú és ragyogó tehetségű művész játékánál is jobban tetszett az apáé. Talán elfogult vagyok egy kicsit vele, mert valamikor magam is bárzongoráztam és ezért tudom, mi a különbség a puszta virtuozitás csillogtatása és a Szórakoztatás között. Ha az, aki Szórakoztatja a nagyérdeműt mellesleg zongorázni is tud, az nagy dolgokra képes. Balázs János elsőrangú zongorista és kiváló Szórakoztató. Öröm volt hallgatni operett-parafrázisait és az evergreenekből összeállított műsort. Ilyen apa mellett, mondhatni, nem is olyan nehéz kiváló muzsikussá lenni, hiszen a muzikalitás, az érzékenység (ami különösen a kisebb fiún, a Balázson látszott-érződött) szinte adott - már csak napi 6-8 órát kell 10-15 éven át gyakorolni és megy a dolog, mint a karikacsapás. Nagy élmény volt, jó ötlet - és szeretném még megemlíteni Batta rektor úr értő és érző bevezető szavait, melyekkel közel hozta a hallgatósághoz Cziffra Gyuri bácsit, az embert. Még végiggondolni is szörnyű, hogy min ment keresztül ez a kiváló művészember élete során, s mekkora erő volt benne a küzdéshez, a bizonyításhoz! Mindíg csodálattal adóztam sziporkázó tehetségének, de újra visszaidézve életútját, már jobban értem, hogy tudott olyan fájdalmasan érzéki lenni, ha a zongorához ült. Volt tapasztalata, volt mire gondolnia. Hommage a Cziffra! Nagyrabecsülés az olyan tehetségeknek, mint a Balázs família! Ilyenek kellenek, de sok!!!

17 Cavaradossi 2006-02-09 14:25:25 [Válasz erre: 16 Moon 2006-02-09 02:47:35]
Én is ott voltam a tegnap esti koncerten és pontosan ugyanolyan benyomásokat szereztem, mint Moon. Ez egy hihetetlenül tehetséges, muzikális család - bárcsak számtalan ilyen akadna az országban!

16 Moon 2006-02-09 02:47:35
Üdv Mindenki! Nos én ott voltam a koncerten! Gyönyörű este volt,méltó megemlékezés volt Cziffra Györgyre.Nagyon érdekes volt egy családon belül 3 zongoristát látni a szinpadon!:)) Na,menjünk sorba. A legifjabbik Balázs (azaz Norbert:) ) nagyon tehetséges,És muzikális is. A legidösebb Balázs (azaz János) nekem nagyon nagy élmény volt,mert sajnos a mai világban nagyon ritkán hallani ezt a fajta zenét.Kiválóan ötvözte a könnyed klasszikus zenét,a populárisabb melódiákkal,és jazz-es ritmusokkal.S mindezt meglepöen virtoúz elöadásban. Aztán jött a mi \"Friss\'Liszt verseny gyöztesünk,aki egy hihetetlenül ihletett Chopin:B-moll nocturne-t játszott,s ez az Impromtun és érzödött.Aztán jöttek a nehezebbnél nehezebb darabok,Schumann:Toccata,Liszt:Lidércfény,F-moll transzcendens etüd.Én végig azt éreztem hogy ez a \"törékeny\" Fiatal embernek ez nem okoz akadályt,ugyan is semmi jelét nem adta annak hogy küszködne,illetve hogy félne....! És akkor jött a hab a tortára:))) Felcsendültek a Cziffra-átiratok.Amiket nagyon ritkán hallani...talán ez nem véletlen..:)) Szóval itt is az érzödött /szerintem/hogy ez nem okoz neki különösebb problémát,és annyi poén,és élet volt benne,hogy nem egyszer a Cziffra György felvétele jutott eszembe.Ezek után jöttek a ráadások,amelyet a közönség ki követelt magának,aki szemmel (És füllel)láthatóan (hallhatóan) Nagyon jól érezték magukat. Első ráadás Liszt:15.Magyar rapszódiája volt,aztán az idösebbik János jött ki egy Hihetetlenül Ízléses Román fantáziával,És az Abszolút különlegesség a 3. ráadás volt,amikor is a család,kicserélte a szoló széket a zongoránál,és oda tettek 3 széket..:))Ezt a közönség már elöre is tapsal jutalmazta... Tehát jött a 6 kezes Mozart:török induló. A 3 müvészt vas tapssal díjazta a közönség. Szép este volt,örülök hogy ott voltam. Remélem még lesz alkalmam elmenni a koncertjeikre. Szervusztok!:))

15 dreboot 2006-02-08 21:39:27 [Válasz erre: 14 Moon 2006-02-08 11:55:16]
Hogy az a violin kulcst-lemaradtam:-( Pedig Battanár úr jó előre - azaz korán reggel éhgyomorra beharangozta ezt a \"Balázsolást\" Lécczi egy feelinget nyomjál majd utókalkulailag kösz:-)

14 Moon 2006-02-08 11:55:16
Sziasztok! Igaz késve,de csak most tudtam regisztrálni!Aki rá ér,jöjjön ma a Zeneakadémiára,mert a Kisteremben Cziffra György Emlékhangversenyt tart a Pécsi Liszt ferenc Zongoraverseny gyöztese,Balázs János,édesapjával,és öccsével.Az est 19:00-kor kezdödik,Batta András fog egy bevezetöt mondani.Érdemes lesz el menni...a müsor sem akármi...Schumann toccata,Liszt:Kromatikus galopp,lidércfény...:)) Aki teheti,jöjjön! Üdv:Moon

13 Búbánat 2005-10-14 14:46:30 [Válasz erre: 12 Búbánat 2005-10-14 14:46:02]
\"leadta a m2\"

12 Búbánat 2005-10-14 14:46:02
Tegnap újra ladta az M2 tévé a Cziffra Györgyről készített megragadó pályaképet. A 2000-ben készült hatvanperces kisfilmben érdekes interjúk, beszélgetések és archív filmbejátszások követik egymást: Az özvegy, Suleilka Cziffra, a fiuk, a tragikus körülmények között fiatalon meghalt ifj Cziffra György zongoraművész és karmester, a lányunoka szól a férjről, az apáról és a nagyapáról, miközben bepillanthatunk a hajdani és a mai életükbe. Látjuk a 13 éves kisfiút, amint és már akkor, milyen virtuózan zongorázik egy koncerten, a későbbi tanulmányok, koncertek sora itthon és külföldön, majd az ostrom előtti meg alatti budapesti „csendélet” illetve a romok látványa gondolkodtat el bennünket, a kényszermunkára ítélt fiatalember megpróbáltatásainak képkockái következnek. Aztán a kényszerűségből bárzongorista kálváriája, és hogyan változtatja meg életét, pályáját az 56-os forradalmi események, annak következményei, az emigrációs évek Franciaországban. Párizs, majd végül Senlis, ahol végleg otthonra talál a család. Kapcsolatai a legmagasabb körökkel (Raymond Barre miniszterelnökkel és magyar feleségével, kik támogatják őt, meg az akkori politikai élet szereplői). Senlis-ben a romos kápolna átalakítása koncert-teremmé, a létrehozott Cziffra-alapítvány kezdeményezésével felépül a Liszt-auditórium, amely fesztiválok, versenyek szervezését, rendezését vállalja fel, fiatal zongoraművész tehetségeket karol fel. Ezek mind-mind megelevenednek a bejátszott képkockákon. Látjuk-halljuk Cziffra Györgyöt a filmen. Látjuk, ahogy briliáns technikával tolmácsolja Liszt, Chopin és mások műveit, de a legszívszorítóbb az a jelenet, amikor apa és a fia együtt próbálnak, majd az esti koncerten együtt adják elő az egyik Liszt-versenyművet: az apa a zongoránál, a fia a karmesteri pulpituson, ki folyamatos kontaktusban áll vele, akiről szinte le nem veszi a szemét. Tökéletes összhangban dolgoznak. És tudjuk, pár évre rá, egy tűzvészben ott marad a fiú. Ezekről a fájdalmas emlékekről is beszél a feleség és szól az unoka. Döbbenetesen szép és megható film – újranézve is hatása alá kerül az ember.

11 B.I. 2005-02-14 22:13:47
Akartam irni, hogy ha valakinek van DVD lejátszója, akkor érdemes megvenni Cziffra lemezét. A napokban láttam a Deák F.utcai lemezüzletben. (a gépem megzavarodott és továbbitotta a félkész szöveget, elnézést)

0 B.I. 2005-02-14 22:06:52
Ha valakinek van DVD lejáts

9 Konrad Wallenrod 2005-02-14 14:54:37 [Válasz erre: 8 Búbánat 2005-02-14 13:45:36]
Ismétlik még...

10 Megén 2005-02-14 14:37:50
Valamelyik nap a Mezzon édesanyám látta zongorázni. Ő még látta gyerekként itthon is! Most viszont észrevette, hogy mennyire más kéztartással zongorázott, mint a ma divatos zongoristák! Sajnos én nem láttam az adást.

8 Búbánat 2005-02-14 13:45:36 [Válasz erre: 6 Búbánat 2005-02-12 09:32:10]
Ez a topic is kikerült a látómezőmből, ezért ide is csak most jutottam el. Aki olvasta Cziffra önéletrajzi könyvét, annak számára teljesen nyilvánvaló, hogy sohasem tagadta meg magyarságát. Igaz, nem telepedett vissza hazájába, de élete utolsó két évtizedében mindig örömmel jött, ha hívták. De ezek ritka alkalmak voltak, éppen ezért mindig ünnep volt, ha itthon tartózkodott és láthattuk-hallhattuk őt a koncertdobogón Lisztet vagy éppen Chopint játszani. Világnézete, ideológiai nézetei miatt az akkori társadalmi-politikai légkörben sokáig nem kívánatos elemként kezelték, ezen nem változtatott az a pár koncert erejéig való meghívás sem. Magyarsága, keresztény hite és meggyőződése sokakat zavart. Hiába volt világhírű művész, hiába volt virtuóz technikájú zongoraművész, hiába öregbítette tehetségével, művészetével hazája jó hírét, mindezt nem nézték nálunk jószemmel az akkori hatalmasságok. Ő ezt tudomásul vette, bár sosem tudott ebbe beletörődni. A szíve mindig, haláláig fájt e miatt a megkülönböztetés miatt, amit nem pótolt sem a külföldi siker, sem választott hazájának megbecsülése. Ha néha itthon koncertezett, akkor boldog volt. Közönsége pedig szerette őt. Ő pedig együtt örült velük. Liszt Ferenc példaképe volt. Az ő szelleme lobogott benne is. De Liszthez vezette annak erős magyar kötődése is, akit ugyancsak sokan támadtak, akire szintén sokan féltékenyek voltak. Okkal – ok nélkül.

5 B.I. 2005-02-13 19:33:03
Cziffra játéka valóban gyors volt, virtuóz volt. Ő sohasem mondta, hogy igy kell játszani, hanem, igy is lehet játszani. (Persze, ha valaki tudja). Egy lemez ismertetőjében olvastam : vajjon Liszt Ferenc reinkarnációja volt-e Cziffra ? Azt hiszem egy megemlékezést megérdemel, mert büszkék lehetünk Rá. Magyarságát sohasem tagadta meg. Mi a véleményed erről Búbánat ?

4 janomano 2005-02-12 22:42:15 [Válasz erre: 0 B.I. 2005-02-14 22:06:52]
Nem kéne ilyen dolgokba belemenni! :-) Cziffra gyors volt. Horowitz is. A virtuózitás múlandó. A téma örök.

3 mimi59 2005-02-12 22:26:54
100 years of great music 1897-1997 The top 30 landmark EMI classic titles- all - time bestsellers Orchestral, Instrumental& Vocal 9., Liszt: 7 Hungarian Rhapszodies - Cziffra

2 sphynx 2005-02-12 22:12:45
Én is gyakran rendezek magamnak házikoncerteket vele. A \"Ricordanza\"-ját évekig vadásztam, azon a lemezen volt, amit a fia emlékére adott ki.

1 B.I. 2005-02-12 21:37:47
Cziffra Györgyről : Van elérhető internetes honlapja : www.fondation-cziffra.org Sok érdekesség megtudható Róla. Én is tőlük kaptam a kért fényképet a művészről. A könyvét én is olvastam, valóban kitünő olvasmány. Játéka felejthetetlen, fia tehetséges karmester volt. Annyi mindenen keresztülment, de mégis ember maradt élete végéig. Nagy fájdalom, hogy nincs már közöttünk. Nálunk, a házi koncerteken gyakran szerepeltetem.

7 B.I. 2005-02-12 14:12:52
Kedves Búbánat ! Köszönöm !!!. Szivemből beszéltél. Többet és szebben aligha irhatott volna bárki is Cziffra György-ről. Én nagy csodálója vagyok, játéka lenyűgöző. Van egy DVD felvételem róla. Azt látni kell ! A zenebaráti körünkben van valaki, aki élőben is látta Őt játszani mikor bárzongorista volt. Irigylem, hogy jártál Senlis-ben, nagy élmény lehetett. Nálunk volt zongoraestje is, persze nagy sikerrel.Szerencsére minden lemezem megvan, ami idahaza fellelhető volt. Van egy Senlis-ből küldött képem is Cziffráról.Üdv.B.I.

6 Búbánat 2005-02-12 09:32:10
Volt egy TV-adás, vagy 20 éve ment, nem emlékszem már a címére. Arra viszont határozottan emlékszem, hogy a senlis-i otthonában mutatta be őt; állt a zongorája mellett, kezében feszület, és arról beszélt, hogy neki már csak ez maradt vigasztalásul. Azután leült a zongorához, és úgy játszott, hogy minden szenvedése benne volt játékában. Nem volt a szavak embere. Élete volt a muzsika, azzal fejezett ki mindent. Választott hazájához - Franciaországhoz- mindig hű maradt, és az megbecsülte őt: 1993-ban - a kulturális miniszter előterjesztésére megkapta a legmagasabb francia kitüntetést, a Becsületrend tiszti rendfokozatát. (Tudomásom szerint hasonló elismerésben részesült halála előtt pár évvel a Párizsban, emigrációban élő Kálmán Imre is.) Én akkor foglalkoztam vele behatóban, amikor elolvastam az Ágyúk és virágok című önéletrajzi kötetét, amely 1983-ban jelent meg magyarul is. Nagyon nagy élmény volt számomra. A rádió és a TV műsoraiból ismertem meg művészetét, virtuóz technikáját, utolérhetetlen Liszt és Chopin interpretációját. Élete kalandregénybe illő. Hiszen Cziffra útja sok-sok kitérővel, rengeteg kalandon át vezetett a Senlis-i Királyi Kápolnáig; közben olyan állomások voltak, mint a Zeneakadémia, a harctér, a hadifogság, a budapesti éjszakai lokálok, a börtön, megint a koncertpódium és aztán a világhír, majd a Senlis-i Cziffra-alapítvány. A könyv eredeti kiadása francia nyelven jelent meg, a művész tragikusan fiatalon elhunyt karmester- fia (egy tűzvészben halt meg), ifjabb Cziffra György fordításában 1994. januárjában, egy szombati napon, szívroham következtében Párizsban ért véget földi pályafutása. 72. életévében hagyott itt végleg bennünket. Máig bennem él félelmetes improvizáló képessége, ami egyedülálló volt. Amikor öt évvel ezelőtt újra Franciaországban jártam, nem hagytam ki, hogy elzarándokoljak Senlis-be. Az általa a \"művészetek templomának nevezett koncerttermet maga alakította ki ott egy XII. századi, romos királyi kápolnában. A Liszt Ferenc nevét viselő auditórium mindenki számára nyitva állt, aki tehetségesnek bizonyult. Feleségével, Soleika Abdin-nal hosszú évtizedeket éltek le nagy szeretetben egymás oldalán. Fiuk elvesztése után megszakadt benne valami, és csak felsége és a művészetiránti szeretet tartotta benne a lelket. És a tanítás. Fiatalokkal mindig szívesen foglalkozott, mesterkurzusaira tömegével jelentkeztek tanulni vágyó zongoraművészek. Tehetségét Istentől kapott adományként fogadta, és az emberek gyönyörűségére kamatoztatta. Végakaratának megfelelően öt vallást jelképező ökumenikus szertartás keretében szűk családi körben helyezték örök nyugalomra, akinek a haláláról beszámolt a francia rádió és televízió is. Híradóban méltatták művészetét, különösen Liszt-, Chopin-, Schuman-, Csajkovszkij- és Rahmanyinov-interpretációit. A család senlis-i otthonába sok-sok részvéttávirat érkezett: Toubon kulturális miniszter a többi között: \"a nagy virtuóz Franciaországhoz fűződő mély kötődését\" méltatta. Hosszú és alapos nekrológjában az AFP megemlítette a csodagyerek Cziffra indulását: ötéves korában lépett föl először, mégpedig cirkuszban, ahol apja cimbalmon játszott. Itteni sikerei 1956. december 2-án kezdődtek: akkor játszotta a párizsi Chatelet-ben Liszt első zongoraversenyét. A világhírű virtuóz az utolsó években már ritkán lépett föl, de két nagy lemeztársaság, az EMI és a Philips jóvoltából valóságos Cziffra-reneszánszot élhettek át a zenerajongók. Gara György, a párizsi zenei élet kiváló ismerője és szakértője, pedig úgy fogalmazott: a hatvanas évek elején voltaképp Cziffra művészete jóvoltából honosodott meg az előadóművészetekben azóta általánossá váló sztárkultusz Franciaországban.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.