Bejelentkezés Regisztráció

Könyvek

Vallomáskönyv Medveczky Ádámmal (Simon Erika: És mégis megszólal a pálca)

2012-07-04 09:27:05 - zéta -

És mégis megszólal a pálca SIMON ERIKA: És mégis megszólal a pálca

120 oldal

1500 Ft

Kairosz Kiadó

*

Van egy jelentős személyiségünk a zenei életben, akiről a béke és stabilitás szobrát lehetne megmintázni. Ugyan a legneurotikusabb közintézményben, a Magyar Állami Operaházban dolgozik több mint négy évtizede, mégis ő: a nyugalom szigete. Ha érte is támadás (ugyan kit nem ért), a rá igazán jellemző mondatokat Arany Jánossal mondhatja: „nem pöröltem, félreálltam, letöröltem.”

Medveczky Ádám (mert hát róla van szó) szép lassan maga is intézménnyé vált Magyarországon. Az Operaházon kívül szinte mindegyik hazai zenekar rendszeresen foglalkoztatja, és ha nem vezényel, hát tanít. Elismerések csak mértékkel találták meg, de ebben korunk különös ordóosztó rendszerén kívül az ő visszahúzódó személyisége is szerepet játszik. A Kairosz Kiadó most a már nyolcvannegyedik kötetnél tartó Miért hiszek? sorozatában szólaltatta meg Medveczky Ádámot.

A népszerű karmester Simon Erika kérdéseire keresetlen szavakkal, lendületesen avatja be az olvasót a titkaiba. Megtudhatjuk, miért lett muzsikus, mit jelent számára Isten, és miért fontos neki a magyarsága. Hogyan került már gyerekkorban az opera közelébe, miként jutott el az ÁHZ ütős-művészi posztjáról a karmesterképzőre, hogyan lett korrepetitor az Operában, hogyan jöttek a feladatok egymás után. De mégis, a könnyed társalgás mögül szép lassan felsejlik az alapkérdés, amit végül is Simon Erika sosem tesz fel: miért és miben hisz Medveczky Ádám?

Az efféle beszélgetős könyvek egy idő után vontatottá válnak, de Medveczky (nagy szerencsénkre) csapong. Nem össze-vissza, de épp annyira, hogy élvezetes legyen olvasni is őt. Úgy tűnik, tabu nélkül tud életére visszatekinteni, nem annyira kedvesen sztorizgatva, de mégis tanulságosan és komplex módon kerülgetve az adott kását. És a példaképei kérdés nélkül is előbukkannak: mikor mit és hogyan csinált Ferencsik János vagy Otto Klemperer, netán Kóródi András vagy báró Lukács Miklós.

Nem használ nagy szavakat, de mégis kisüt szavai mögül a tisztelet. Az elődök, a nagyság és a szépség tisztelete. Beszél zenéről, sportról, családról, politikáról (végre egy ember, aki még a politikáról is indulatok nélkül tud szólni).

Medveczky sokéves tanári múlttal dicsekedhetne. De nem dicsekszik, hanem nagyon is felelősen beszél terveiről, beszél tapasztalatairól. Elhisszük neki az útkeresés bizonytalanságát, mert nem igét hirdet, hanem körülnéz. Az esendő ember csodálatával tekint föl zenetörténetünk nagyjaira és kérdez. Még mindig.

Ez Medveczky Ádám nagy titka.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.