Bejelentkezés Regisztráció

Főtéma

Baljós-szép évünk

2014-01-01 10:40:56 - dni -

2013 A legkevésbé sem vagyok babonás, de a 2013-as évvel kapcsolatban már előzetesen voltak rossz érzéseim és nem biztos, hogy kizárólag a szerencsétlen szám miatt.

Utólag persze könnyű okosan számba venni az „ugye megmondtam” bajokat, de ha végignézünk a jegyzéken, akkor eszünkbe jutnak a szép pillanatok is.
És idén – akarom mondani, most már tavaly – kijutott mindkettőből, már ahogy az általában lenni szokott.

Emlékeztek például arra, hogy március 15-én, a Kossuth-díjjal kitüntetettek között egyedül Dubrovay László képviselte a komolyzenét? Természetesen tudnunk kell, hogy míg szerintünk a könnyű- és komolyzene között csupán egy ostoba és tragikus névazonosság áll fenn, vannak akik képtelenek különbséget tenni a kettő között. Tegyük fel, hogy a felterjesztők nem szándékosan csaptak arcul bennünket, legfeljebb úgy éreztük...

Önbecsülésünkön kívül, 2013 áprilisának végén Starker Jánost veszítettük el. Fokozatosan vonult vissza, halálának híre mégis fájdalmasan meglepett minket, hiszen mintha éppen csak tegnap lett volna, amikor még személyesen hallhattuk. Hiányozni fog.

És gyászoltunk decemberben is. Szokolay Sándorról tudtuk is meg nem is, hogy milyen idős. Az ő elvesztésével azért nem számoltunk igazán, mert tulajdonképpen már nem is kortárs szerzőként tartottuk számon, több volt annál. Egyfajta nemzeti intézményként tekintettünk rá.

De az év során, ahogy már említettük, történtek derűsebb dolgok is.

Március 23-án például megnyílt a Budapest Music Center új épülete, így végre lett egy olyan terem Budapesten, amelyik kifogástalanul alkalmas méretű és akusztikájú a kamara- és kortárszenei hangversenyekre is. Április 4-én, a Szent Efrém Kórus hangversenyén virrasztva mi is beleszerettünk az új helyszínbe, és újra embernek éreztük magunkat...

(Szertartásos virrasztás a BMC új termében)

Jut eszembe, úgy általában az egész Tavaszi Fesztivál is szépen sikerült, már ha egyáltalán sikerült eljutnunk egy-egy eseményre. Tán a legidősebbek öregapja sem emlékszik olyanra, hogy március 25-én kötésig érő hóban kelljen elevickélni a Nemzeti Filharmonikusok szokásos Bartók születésnapját köszöntő-hangversenyére, a MűPába.

(Születésnapi felemás)

A BMC takaros és barátságos termén kívül más avatások is voltak 2013-ban.

Sokáig még csak belekezdeni sem sikerült, de most végre elkészült a Zeneakadémia felújítása is. A protokoll október 23-án, nemzeti ünnepünkön avatta a régi-új nagytermet, pár napra rá aztán a közönség is birtokba vehette legpatinásabb és legkedvesebb koncert-helyszínét, mégpedig szintén, egy 2013-hoz köthető jeles alkalom, Jeney Zoltán hetvenedik születésnapja tiszteletére.

(Jeney hetven)

Pár napra rá még egy régi-új helyszín avatásán voltunk, november 7-én visszakaptuk az Erkel Színházat is!

(A hely szelleme...)

Június 16-án az Operaházba mehettünk, viszont Marton Éva születésnapját megünnepelni amúgy is jobban illett az Andrássy úti palotában. Az egész operarajongó közönség felállva ünnepelte ott Marton Évát, tortával, harangszóval, gálahangversennyel, Grace Bumbryval, Jonas Kaufmannal...

(Amikor van hang, és szól is. És amikor nem)

Nem csak hazai nagyságainkat köszönthettük itthon hasonló alkalomból. Egy nagyszerű hangverseny keretében a lengyel Krzysztof Penderecki is nálunk, a Művészetek Palotájában tartotta 80. születésnapját.

(Radikális konzervativizmus)

December 21-én Schiff András töltötte be a hatvanadikat. Igazán sajnáljuk, hogy itthoni hangverseny híján csak távolból küldhettük el neki – végtelen tisztelettel - születésnapi jó kívánságainkat.

Más évfordulókról és születésnapokról is az ünnepelt távollétében emlékeztünk meg 2013-ban.

Igaz, Wagnerrel kapcsolatban már egyikünknek sem lehetnek személyes emlékei. De ha közvetlenül nem is, áttételesen mégis olyan közeli ismerősünk. Május 22-én szerkesztőségünk is személyes sorokkal emlékezett meg a szerző születésének 200. évfodulójáról.

(Wagner 200)

Október 10-én pedig Verdi születésének 200. évfordulóját ünnepelhettük! Szerkesztőségi megemlékezés is született, de az eseményhez köthető programokat inkább nem is részletezném. A Verdi tiszteletére tartott megemlékezések, előadások, premierek és konferenciák szinte még mindig tartanak.

(Verdi 200)

Mint mondtam, nem vagyok babonás. Ráadásul a 14-es számmal kapcsolatban nem tudok semmi hozzátapadt hiedelemről. Nem tudom mi következik, de ami rajtunk múlik, megtesszük.

Boldog Új Évet Kívánunk minden kedves Olvasónak!






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.