Bejelentkezés Regisztráció

Egyéb

Mesél a sherwoodi erdő (Korngold: Robin Hood kalandjai)

2006-08-09 09:18:00 Balázs Miklós

\"Korngold: E. W. KORNGOLD:
Robin Hood kalandjai (filmzene)
Moszkvai Szimfonikus Zenekar
William Stromberg
Marco Polo
8.225268

A Marco Polo a kilencvenes évek közepe óta rendszeresen publikálja a harmincas, negyvenes években készült hollywoodi sikerfilmek arra érdemes zenéit, új, digitális hangfelvételeken. Ezzel nem csupán a műfaj híveit kívánja szolgálni, de alkalmasint tágítja is a hagyományos klasszikus zene kereteit az ún. klasszikus filmzenével, mely csak első hallásra tűnik hajánál fogva előrángatott terminusnak, hiszen nemritkán méltatlanul elfeledett, 50-60 éve érintetlen filmzenék bukkannak fel a katalógusban, jól ismert, nagy tekintélyű zeneszerzők tollából. Csak néhány példa az újabb megjelenésekből: Honegger: A nyomorultak (Les Miserables), Tiomkin: Burma hadművelet (Objective, Burma!), Waxman: Vörös folyó (Red River). Ami pedig a korszak amerikai mozitermését illeti, számos filmalkotás és az azt körülvevő világ relikviáinak tisztelete mára az európai szem számára különösnek tetsző szubkultúrává érett, a rendezők, de kivált a színészek egykori használati tárgyai manapság kultusztárgyakká nemesültek. Nem kerülhette el ezt a sorsot a muzsika sem.

Erich Wolfgang Korngold egyike volt a kor legmegbecsültebb filmzene-szerzőinek. Az Ausztriából bevándorolt, csodagyerekként induló művész kirobbanó sikert ért el Hollywoodban, filmzenéi, elsősorban a Tengeri sólyom (The Sea Hawk), a Blood kapitány (Captain Blood) és nem mellesleg a Robin Hood kalandjai (The Adventures of Robin Hood) példátlanul népszerűvé tették az akkor Bécsben is aktív operaszerzőként működő, Amerikában pedig tizennyolc teljes filmzene megkomponálásáig jutó Korngoldot. Ezt megkoronázandó, éppen a Robin Hood kalandjaiért kapta meg második Oscar-díját.

Egy Robin Hood-film gondolata először 1935-ben fogalmazódott meg a Warner Bros.-nél, az eredeti tervek szerint James Cagney-vel a főszerepben. Végül mégis az akkor még alig ismert - dacára a Blood kapitány népszerűségének -, ám igen ambiciózus sármőrnek számító Errol Flynnt kérték fel a szerepre, s a választás egyértelműen az alkotókat igazolta. 1938-ra készült el a film, mely a Warner stúdió addigi legnagyobb sikerét hozta: a Robin Hood kalandjai máig egyenrangú partnere a korszak legnézettebb mozijainak, a King Kongnak, a Casablancának vagy a Máltai sólyomnak.

Egyébiránt ezzel a Robin Hood-produkcióval párhuzamosan a Metro-Goldwyn-Mayer is tervezett egy adaptációt a \"tolvajfejedelem\" legendájából, méghozzá operett formájában, Jeanette MacDonalddal és Nelson Eddy-vel a főbb szerepekben, ez azonban az Errol Flynn-féle változat dübörgő sikere miatt sohasem készült el. A Warnerével párhuzamos filmtervnek annyi eredménye mindenesetre volt, hogy a Warner Bros. kénytelen volt szerződést kötni az MGM-mel, hogy Korngold semmiféle vokális elemet nem építhet bele a film zenéjébe, nehogy a dal szárnyán közelítő Metro-produkció érvényesülését bármiképpen akadályozza. Hogy jó egyezség köttetett-e, nem dolgunk megítélni, mindenesetre így született meg a muzsika a jelenleg ismert formájában, s talán a szimfonikus filmzene nagy karriert befutott műfaja is.

A film példátlan sikere nem utolsósorban a rendkívül eredeti, sziporkázóan mozgalmas zenének köszönhető. Ma már beszerezhető néhol, ám évtizedekig egyáltalán nem volt hozzáférhető az eredeti filmzene, melyet még maga Korngold vezényelt szalagra. Emellett alkalmanként a szerző is vezényelt egy kb. negyedórás szvitet a műből szerte Amerikában, ám a hatvanas évekre ez is lassan kikopott a repertoárból. Néhány felvétele azért akad a darabnak, helyesebben egypár részletének: 1961-ben jelent meg először lemezen a Robin Hood-szvit, majd ezután kétszer, 1972-ben és \'75-ben RCA filmzenéket bemutató sorozatában (The Classic film Scores of Erich Wolfgang Korngold, ill. Classic Film Scores for Errol Flynn). A korábbi legteljesebb kiadást az 1983-as Varujan Koijan-lemez őrzi, mely a LP-k terjedelmi korlátai miatt az eredetinél mintegy félórával kevesebbet, 43 percet rögzített és dobott piacra.
A Marco Polo kiadványa így az egyetlen teljes Robin Hood-filmzene a maga 78 perces játékidejével, elsősorban a fáradhatatlan, a korszak filmzenéinek feltámasztásában elévülhetetlen érdemeket szerzett John Morgannek köszönhetően.

Nem megfeledkezve Douglas Fairbanks örökbecsű némafilmjéről, Kertész Mihály és William Keighley Robin Hood-mozija furcsa módon még mindig a legjobb mozgóképes feldolgozás a sztoriból, a világháború utáni adaptációkat elnézve bizonyosan: Giorgio Ferroni sápatag Tüzes íjásza, John Irvin több mint kétórás ötlettelensége (Robin Hood, 1992) még nem is a legrosszabbak a sorban. Hátra volt még a Kevin Costner-féle (rendezte Kevin Reynolds), Szentföldes, boszorkányos áltörténelmi eposz (A tolvajok fejedelme), de az már inkább a bohózat kategóriája, csakúgy, mint Mel Brooks Robin Hood - a fuszeklik fejedelme című opusza, mely vállaltan az.

Norman Reilly Raine és Seton I. Miller forgatókönyvírók munkája egy hamisítatlanul jó kedélyű, mulatságos kalandfilmet varázsolt a közkedvelt meséből: Errol Flynn, Basil Rathbone alakítása, Olivia de Havilland üde jelenléte a vásznon pedig kockázat nélküli garanciát jelentett a sikerre. Ehhez jön még - a kor lehetőségeihez mérten - a gyönyörű színekben pompázó fényképezés, és persze Korngold giccs határán egyensúlyozó, de rendkívül színes és vidám, behízelgő zenéje. A címszereplő Flynn pedig született Robin of Hollywood, vagy, ha tetszik, ő a megtestesült Robin H(ollyw)ood, a Bálvány.

Robin Hood története voltaképpen pont ilyen. Hiszen a sherwoodi íjász messze nem történelmi figura, nem Rob Roy-szerű szabadsághős, akit a brit nemzeti történelem hordoz címeres pajzsán. Robin Hood inkább afféle népi hős, több köze van a falusi folklórhoz vagy a ködös nemzeti mitológiához, mint a történelembe forduló királydrámákhoz. Robin Hood, a \"jó útonálló\", elvesz a gazdagoktól, azután odaadja a szegényeknek - na igen, ő a mi emberünk!

William Stromberg karmester sokadik filmzene-felvétele ez a lemez a remek formában teljesítő Moszkvai Szimfonikus Zenekar élén. Együttese minden részletre ügyelve, lelkesen és pontosan muzsikál, s ez kitűnően tükröződik a cd minden tekintetben kiváló hangzásában (a felvétel DVD-Audio kiadása is kapható). Korngold zenéje pedig rendkívül temperamentumos muzsika, tele bájjal, humorral, zsúfolásig ezernyi apró zenei \"bonbonnal\". Nyerítenek a fanfárok, dörmögnek a bőgők, zümmögnek a fúvósok, mesél a sherwoodi erdő, muzsikál a zord vadon. Normannok és szászok talán sosemvolt viszályának díszleteiben parádé és cukormáz, Robin Hood kardoz és íjaz, a gonosz is meglakol, elringat az édes hepiend.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.