Bejelentkezés Regisztráció

Egyéb

Zenés mesék - Mesés zenék / Háry János

2005-01-14 09:34:00 -té.pé-

Zenés mesék - Mesés zenék
KODÁLY: Háry János
Halász Judit - mesélő
Hungaroton HCD 19455

Még karácsony előtt került a boltokba Halász Judit és a Hungaroton Zenés mesék - mesés zenék című sorozatának második darabja. Ezúttal Kodály daljátékára, a Háry Jánosra esett a - tegyük hozzá rögtön - szerencsés választás. A történet egyszerűbb, a meseszövés lazább, mint az egy évvel korábbi Varázsfuvola esetében volt, így remélhetőleg senkinek sem okoz problémát az események követése. A zenék rövidek - a leghosszabb szám is alig 4 perc -, így könnyen leköthető a gyerekek figyelme. A dalok egy része pedig még a legapróbbaknak is ismerős lehet.

A válogatás igen jól sikerült, hiszen az ismert számok (Ó, mely sok hal, Tiszán innen, Haj, két tikom, A jó lovas katonának stb.) közé önálló életet kevésbé élő dalok, kettősök is kerültek s szerencsére nem maradtak ki az olyan zenekari remekművek sem, mint a Bécsi harangjáték, a Napóleon csatája, vagy az Intermezzo.

Maga a történet Tótfalusi István írásának felhasználásával, Halász Judit szerkesztésében és megszokottan míves tolmácsolásában hangzik fel. Külön érdeme mindkettőjüknek, hogy megtartották az eredeti librettó ízes nyelvezetét, és ez még akkor is öröm, ha lemezhallgatás közben egy-egy szót, kifejezést újra és újra meg kell magyarázni a gyerekeknek. A családi mese/zenehallgatás - tapasztalatom szerint - amúgy is a legszebb napszak.

A lemez - házi használaton túl - kiválóan alkalmas oktatási célú felhasználásra is, hiszen nagyon szimpatikus módon külön tracket kapott minden szöveg, minden zene.

Magára a zenei megvalósításra sem panaszkodhatunk, hiszen az archív felvételen Sólyom-Nagy Sándort, Takács Klárát, Sudlik Máriát, Póka Balázst, Mészöly Katalint és Gregor Józsefet hallhatjuk. A karmesteri pálca pedig Ferencsik János kezében volt.

A lemez mindezek mellé még egy bónuszszámot is tartalmaz, ahol zenei példákkal illusztrálva hallhatunk néhány szót a Háry keletkezéstörténetéről, bemutatva a majd\' száz éves fonográfhengeren hallható eredeti gyűjtést, és az abból készült feldolgozást is.

Összességében kimondottan sikerült, életképes vállalkozásnak gondolom a 21. századi népnevelésnek, zenés műismertetésnek ezt a módját.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.