Bejelentkezés Regisztráció

Nagy zeneszerzők

A zene mindenkié - Srekkettő

2004-07-30 08:43:00 - kegy -

\"Nagy Annak idején kevesen gondolták volna, hogy egy ogre is lehet kiváló zeneszerző. Pedig miután a Kismalac megkomponálta a Forró vizet a kopaszra!, Piroska a Nagyi, a Nagymama a Künn a bárány - benn a farkasban, Csipkerózsika a Rólad álmodom, Hamupipőke a Táncoló fele-pár lakkcipő című darabját, már kézenfekvőnek tűnhetett a dolog. Bizony, a nagy áttörést végrehajtották ezek a kiváló, kísérletező kedvű művészek, s így jöhettek az ogrék is.

Egyes vélekedések szerint Srekkettő, az ogre zeneirodalom vezető alakja Louisiana államban született, de ez a félreértés csak abból adódik, hogy ott, a 66-os út végén is van mocsár. Arról a mocsárról, amelyben Srekkettő világra jött és nevelkedett, nem születtek kiváló rhythm and blues-dalok. Ez egy egyszerű, faluvégi, egészen elhanyagolt és nagyon szegény mocsár volt. Akik benne éltek, annyira szegények voltak, hogy belefulladni sem tudtak.

Az ilyen környezet egyáltalán nem hat kedvezően a művészi érzékenység kialakulására, így Srekkettőnek is be kellett látnia, hogy ha híres zeneszerző akar lenni, más forrásból kell táplálkoznia: a mesekönyvekből.

Ezek segítségével hamar kikupálódott, és beiratkozhatott mocsári kiképzésre a Krokodil Dundee Mocsári Zeneiskolába. Az itt töltött évek alatt már fabrikált néhány kezdetleges nótát, természetesen angol nyelven, ahogy az akkori fiatal alkotók körében ez divat volt. A See You Later Alligator azóta is nagy sláger.

Azonban ez volt az az időszak is, amikor tanárai - az iskola alapító-igazgatója, Krokodil Dundee, valamint Hany Istók, Dagobai Yoda, Mocsári Károly, Láposi Lőrinc - a figyelmét fokozatosan a komolyabb műfajokra irányították. Srekkettő alig végezte el az első félévet, az önképzőkörben máris kifogástalan énekkari átiratot készített a Láp, láp, eszterláp kezdetű ogre népdalból.

E kis kezdeti munkája annyi élvezetet jelentett számára, hogy rögvest el is indult ogre népdalokat gyűjteni. Eltökéltségét és hivatástudatát jellemzi, hogy nemcsak Túlazóperencián anyaországi régióiba látogatott el, hanem felkereste az elcsatolt területek ogre közösségeit is. Munkájában kiváló, bár kevésbé híres zeneszerzőtársa, Szamár segítette, aki a legtávolabbi zugolyba is elkísérte őt. (Kivéve Völgyzugolyt, ahová az elnyomó ork kormányzat és nagyhatalmi szövetségeseinek ogreellenes politikája miatt nem utazhattak.)

Nem hallgathatjuk el Srekkettő pedagógiai tevékenységét sem. Nevéhez fűződik a híres Srekkettő-módszer kidolgozása, amelynek lényege, hogy a diákok az úgynevezett szolmizációs rendszer segítségével gyakorolják be a hangsorszerkezeteket, majd ezeket a tapasztalatokat alkalmazzák a zenei abszolút rendszerekben. Igaz, az ogre gyerekek általában egy árva szót nem értenek belőle, mégis szeretik, mert lehet közben viccesen mutogatni, és ez már elég az ének-zene órák hangulatának feldobásához.

Srekkettő tehát több mint zeneszerző: gyűjtő, pedagógus, és persze a zenei mozgalom felélesztője. Szlogenje, amely szerint a zene mindenkié, a modern zenepedagógia és az ogre nemzeti mozgalom jelszavává is vált. Ugyanakkor bátran kijelenthetjük: ez az életmű nem csupán az ogrék számára örökérvényű.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.